চৰিত্ৰহীন নাৰীক চিনাক্ত কৰাৰ এইটো এটা সহজ উপায়, চেষ্টা কৰক আপুনি নিজেই বিশ্বাস কৰিব

Chanakya Niti: চাণক্য নীতিৰ অনুসৰি নাৰীক কোনেও বুজিব নোৱাৰে। ভাৰতত নাৰীক দেৱীৰ মৰ্যাদা দিয়া হৈছে। কিন্তু এইগৰাকী দেৱীৰ লগতে মাজে মাজে সমাজৰ দ্বাৰা বেয়া ব্যৱহাৰ কৰা দেখা যায়। প্ৰকৃতিয়ে নাৰীক কোমলতা, মৃদুতা আৰু মৰমৰ গুণ প্ৰচুৰ পৰিমাণে সজ্জিত কৰিছে।

আচাৰ্য চাণক্যই তেওঁৰ চাণক্য নীতি নামৰ গ্ৰন্থখনত চৰিত্ৰহীন নাৰীৰ বিষয়ে এনে বহু কথা কৈছে। এইবোৰ কথা চিন্তা কৰা আৰু অনুসৰণ কৰা ব্যক্তিজনে জীৱনত কেতিয়াও কোনো ধৰণৰ দুখ বা বিশ্বাসঘাতকতাৰ অনুভৱ নকৰে। আচাৰ্য চাণক্যই তেওঁৰ গ্ৰন্থত এনে পৰিস্থিতিৰ বিষয়ে লিখিছে যিবোৰ আজিও দেখা পোৱা যায়। একেদৰে আচাৰ্য চাণক্যই নাৰীৰ বিষয়ে এনে কিছুমান কথা কৈছে, যিবোৰ জানিও আপুনি কোনো চৰিত্ৰহীন নাৰীৰ প্ৰেমত পৰাৰ পৰা বাছিব পাৰে, গতিকে আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে চৰিত্ৰহীন নাৰীৰ বিষয়ে জানো আহক-

এই সকলোবোৰ গুণ প্ৰতিগৰাকী নাৰীৰ মাজত দেখা যায়। কিন্তু কোৱা হয় হাতৰ পাঁচোটা আঙুলি সমান নহয়, একেদৰেই প্ৰতিগৰাকী নাৰীক প্ৰেমৰ মূৰ্ত ৰূপ লোৱাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়। আমাৰ সমাজে নাৰীক পৰিয়ালৰ সন্মান বুলি গণ্য কৰে। পৰিয়ালৰ সন্মান যাতে ক্ষতিগ্ৰস্ত নহয় তাৰ বাবেও মহিলাগৰাকীক দায়িত্ব দিয়া হয়।

বেয়া চৰিত্ৰৰ বাবে তাইৰ লগত জড়িত মানুহৰ জীৱনত বেয়া প্ৰভাৱ পৰে।

মহিলাসকলে নিজৰ পৰিয়ালৰ সন্মান বচাবলৈ কাম কৰে। তেও নৈতিক আৰু সামাজিক আচৰণ বিশুদ্ধ কৰি ৰাখে। চাণক্যই কৈছে যে নাৰী অতি শ্ৰদ্ধাৰ জাতি। আচাৰ্য চাণক্যই তেওঁৰ গ্ৰন্থত নাৰীক দেৱীৰ মৰ্যাদা দিছে। কিন্তু এনে কিছুমান নাৰী আছে যিয়ে নিজৰ বেয়া চৰিত্ৰ আৰু বেয়া আচৰনৰ বাবে তেওঁলোকৰ লগত জড়িত মানুহৰ জীৱনত বেয়া প্ৰভাৱ পেলায় বুলি কৈছে। এনে মহিলাই কেৱল এজন পুৰুষক ভাল পাব নাজানে।

এই প্ৰশ্নটো নিশ্চয় আপোনাৰ মনত সদায় আহি থাকে যে চৰিত্ৰহীন নাৰীক কেনেকৈ চিনাক্ত কৰিব পাৰি, তেতিয়া সম্পূৰ্ণ তথ্য তলত দিয়া হৈছে যিয়ে আপোনাক সহায় কৰিব পাৰে। চৰিত্ৰহীন নাৰীৰ পৰিচয়: এনে কিছুমান নাৰীৰ আচৰণৰ ফলত পৰিয়ালটো ধ্বংস হয়। আনহাতে নাৰীক সামাজিক ভাষাত অশুভ বা কুলক্ষনী বুলি কোৱা হয়। এনে মহিলাক বিশয়ে ভালদৰে নাজানিলে চিনাক্ত কৰাটো সম্ভৱ নহয়।

আচৰণ পৰ্যবেক্ষণ কৰি ধৰা পেলাব পাৰি

চাণক্যৰ মতে এই ধৰণৰ নাৰীৰ পৰা আঁতৰি থাকক যদিও ভাৰতৰ বিখ্যাত গ্ৰন্থ চাণক্য নীতিৰ মতে নাৰীৰ মুখ, আচৰণ আৰু ভংগি চাই নাৰীৰ স্বভাৱ নিৰ্ণয় কৰিব পৰা যায়। নাৰীৰ মুখ আৰু শৰীৰত কিছুমান বিশেষ বৈশিষ্ট্য আছে যিবোৰে এফালে তাইক লক্ষ্মীৰ মৰ্যাদা দিয়ে; আনহাতে এনে লক্ষণক অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়।

চাণক্য নীতিৰ মতে এগৰাকী চৰিত্ৰহীন নাৰীৰ বৈশিষ্ট্য

এই মহিলাসকলে হৃদযন্ত্ৰ আৰু জিভাৰ মাজত সমন্বয় বজাই ৰাখিবলৈ অক্ষম। তেওঁলোকৰ মনত কিবা এটা চলি আছে আৰু জিভাত আন কিবা এটা চলি আছে। চৰিত্ৰহীন মহিলাসকলে এজনতকৈ অধিক পুৰুষৰ সৈতে সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিবলৈ লাজ নকৰে। এনে মহিলাৰ বহু পুৰুষ বন্ধু থাকে। আৰু তাই সকলোকে নিজৰ প্ৰেমৰ জালত আবদ্ধ কৰি ৰাখে কুৎসিত ৰূপত। এই মহিলা সকলৰ হৃদয়ত আন কোনোবা এজন ব্যক্তি আছে আৰু তেওঁলোকে আন কোনোবা পুৰুষৰ লগত সম্পৰ্ক গঢ়ি তুলিছে। এনে মহিলাই আন কাৰোবাৰ আগত নিজৰ প্ৰেম প্ৰকাশ কৰি আন এজন পুৰুষৰ প্ৰেমত পৰে। এনে নাৰীক প্ৰায়ে মানুহক প্ৰলোভিত কৰা দেখা যায়। এনে মহিলাসকলে মানুহক তেওঁলোকৰ ফালে চাবলৈ যৎপৰোনাস্তি চেষ্টা কৰে। ইয়াৰ বাবে তাই যিকোনো পৰিসৰলৈকে যাব পাৰে। চৰিত্ৰহীন নাৰী কোনো এজন পুৰুষৰ নহয়। তেওঁলোকৰ প্ৰেমিক, তেওঁলোকৰ সংগী তেওঁলোকৰ প্ৰয়োজন অনুসৰি সলনি হৈ থাকে।

চাণক্য নীতিৰ মতে চৰিত্ৰহীন মহিলাৰ চিনাক্তকৰণ

চাণক্য নীতিৰ মতে, চৰিত্ৰহীন নাৰী চিনাক্তকৰণৰ লক্ষণঃ চাণক্য নীতিৰ মতে, যিগৰাকী মহিলাৰ সৰু ভৰিৰ আঙুলি বা কাষৰ ভৰিৰ আঙুলিটোৱে মাটি স্পৰ্শ নকৰে আৰু অনামিকা আঙুলিটো বুঢ়া আঙুলিতকৈ বহু বেছি দীঘল হয়, তেনে মহিলাক তেনেকুৱা বুলি গণ্য কৰা হয় সেই অনুসৰি তাই নিজৰ চৰিত্ৰ সলনি কৰে। এনে মহিলা প্ৰায়ে অতি চুটি স্বভাৱৰ। ইহঁতক নিয়ন্ত্ৰণ কৰাটো অতি কঠিন। তেওঁৰ চৰিত্ৰক কেতিয়াও বিশ্বাস কৰিব নোৱাৰি।

ভৰিৰ পিছফালৰ অংশ অতি ডাঠ হোৱা মহিলাক ঘৰৰ বাবে অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াৰ বিপৰীতে ভৰিৰ পিছফালৰ অংশটো অতি পাতল বা শুকান হ’লে এনে মহিলাসকলে জীৱনত বিভিন্ন ধৰণৰ বিষৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়।

যদি এগৰাকী নাৰীৰ পেট ঘড়ীৰ দৰে হয়, তেন্তে সেই মহিলাগৰাকীয়ে গোটেই জীৱন দৰিদ্ৰতা আৰু অভাৱৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যায়। মহিলাৰ পেট দীঘল বা পেডেড;এই সকলোবোৰ দুৰ্ভাগ্যৰ লক্ষণ।

কপালখন দীঘল হ’লে এনে নাৰী দেউতাকৰ বাবে অশুভ। দীঘল পেট থকা নাৰীক শহুৰেকৰ বাবে অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয় আৰু তলৰ কঁকাল গধুৰ হোৱা নাৰীক স্বামীৰ বাবে অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়।

ইয়াক স্বামীৰ বাবে অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়

যিসকল মহিলাৰ ওঁঠৰ ওপৰত বেছি চুলি থাকে আৰু অতি ওখ হয়, তেনে নাৰীক স্বামীৰ বাবে অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। যিসকল মহিলাৰ কাণত অত্যধিক পৰিমাণৰ চুলি থাকে, তেওঁলোকৰ আকৃতি একে নহয়, এনে নাৰী ঘৰত অসুখৰ কাৰণ হৈ পৰে। ডাঠ, দীঘল আৰু বহল দাঁত থকা এনে নাৰীৰ জীৱনত সদায় দুখৰ ডাৱৰ ওলাই আহিছে যিবোৰ ওলাই আহিছে। যিবোৰ মহিলাৰ আঁঠু ক’লা হয়, সেইবোৰো দুৰ্ভাগ্যৰ লক্ষণ।

নাৰীৰ হাতৰ তলুৱাত যদি কাউৰী, পহু, সাপ, পহু আদি যিকোনো মাংসভোজী চৰাই বা প্ৰাণীৰ দৰে দেখা যায়, তেন্তে এনে নাৰী আনৰ দুখৰ কাৰণ হৈ পৰে। যদি হাতৰ তলুৱাৰ আকৃতিৰ পাৰ্থক্য থাকে বা হাতৰ তলুৱা চেপেটা হয়, তেন্তে এনে নাৰী গোটেই জীৱন সুখ আৰু ধন-সম্পত্তিৰ পৰা বঞ্চিত হৈ থাকে। যি নাৰীৰ চকু হালধীয়া আৰু ভয়ংকৰ হয়, তেওঁৰ স্বভাৱ ভাল নহয়। যিসকল মহিলাৰ চকু চঞ্চল আৰু ধূসৰ ৰঙৰ হয় তেওঁলোকক অতি ধুনীয়া বুলি গণ্য কৰা হয়।

চাণক্য নীতিতো উল্লেখ আছে যে যিসকল মহিলাৰ ডিঙি চুটি, তেনে নাৰী যিকোনো কৃতিত্বৰ বাবে আনৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল হৈ থাকে। ডিঙিৰ দৈৰ্ঘ্য চাৰি আঙুলিতকৈও অধিক;সেই নাৰী নিজৰ বংশৰ ধ্বংসৰ কাৰণ হৈ পৰে।

(অস্বীকাৰ: এই লেখাটোত আমি নাৰীক কোনো ধৰণে শুভ বা অশুভ শ্ৰেণীত বিভক্ত কৰা নাই, নাৰী মৰ্যাদা খৰ্ব কৰাৰ কোনো প্ৰচেষ্টাও কৰা নাই। ইয়াত দিয়া তথ্যসমূহ সাধাৰণ বিশ্বাস আৰু তথ্যৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি দিয়া হৈছে।axominfo য়ে এইটো নিশ্চিত কৰা নাই।)

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment