Advertisement
News

এই সাধাৰণ ফুলবিধ ঔষধি গুণেৰে ভৰপূৰ, মানসিক চাপ-উদ্বেগ দূৰ কৰে

এই সাধাৰণ ফুলবিধ বহু ঔষধি গুণেৰে ভৰপূৰ, মানসিক চাপ-উদ্বেগ দূৰ কৰে, গাঁঠিৰ বিষৰ বাবে ঔষধ।

ৰতৰাণী নামৰ ফুলটো অতি উপযোগী। ধৰ্মীয় আৰু বৈজ্ঞানিক দৃষ্টিকোণৰ পৰা এই ফুলৰ গুৰুত্ব বেলেগ। ইয়াৰ বহুতো উপকাৰী গুণ আছে। যদি এই ফুল ঘৰত ৰোপণ কৰা হয় তেন্তে গোটেই ঘৰখন সুগন্ধি হৈ থাকে। ইয়াৰ সুগন্ধিয়েও মনক অতিশয় শান্তি দিয়ে। এই ফুলৰ বিষয়ে এটা বিশ্বাস আছে যে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই এই ফুল স্বৰ্গৰ পৰা পৃথিৱীলৈ আনিছিল। এই ফুলটো কেৱল ৰাতিহে ফুলে বাবে ইয়াক ৰাতিৰ ৰাণী বুলি কোৱা হয়।

গাঁঠিৰ বিষত ফলপ্ৰসূ

সাৰণৰ সুপৰিচিত জ্যোতিষী সহ আয়ুৰ্বেদ চিকিৎসক স্বামী সন্দিপাচাৰ্যই কয় যে হৰশিংগাৰ বা ৰাতৰাণী ফুলৰ পাত উতলাই তাৰ পানী খালে ছাইটিকাৰ বিষৰ পৰা সকাহ পোৱা যায়। খালী পেটত খালে ইয়াৰ সুফল অধিক হ’ব। তেওঁ ক’লে যে হৰছিংগাৰ গছ, পাত, ফুল আৰু বাকলি ২০০ মিলিলিটাৰ পানীত উতলাই লওক। ৫০ মিলিলিটাৰলৈ উতলিলে গেছ বন্ধ কৰি দিব। তাৰ পিছত গৰমে চুমুক দি দিনটোত এবাৰ খালে গাঁঠিৰ বিষৰ পৰা উপশম পোৱা যায়।

এই ফুলৰ নিষ্কাশন জ্বৰতো অতি উপকাৰী। এই গছৰ বাকলি ৩ গ্ৰাম তুলসীৰ পাত মিহলাই উতলাই লওক, তেতিয়া এই পানী দিনটোত দুবাৰৰ পৰা তিনিবাৰকৈ খালে আপোনাৰ বাবে অতি উপকাৰী হ’ব।

এই ফুলৰ পাত কাজ চৰ্দি আৰু কাহত উপকাৰী।

স্বামী সন্দিপাচাৰ্যৰ মতে চৰ্দি আৰু কাহৰ ক্ষেত্ৰত নাইটশ্বেড ফুলৰ পাতৰ কাঠ অতি ফলপ্ৰসূ। ইয়াৰ ফলত চৰ্দি আৰু কাহৰ পৰা তৎক্ষণাত সকাহ পোৱা যায়। তেওঁ ক’লে যে ইয়াৰ ফুল উতলাই চাহ খাব পাৰি। তাত তুলসীৰ পাত মিহলাই উতলাই লওক, এই চাহ আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবেও উপকাৰী। ইয়াৰ ফলত কাহৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ পোৱা যায়। ইয়াৰ লগতে এই ফুলৰ কাপলে মানসিক চাপ আৰু উদ্বেগও দূৰ কৰে।

বি:দ্ৰ – এই লেখাটো কেৱল আপোনাৰ তথ্যৰ বাবে লিখা হৈছে। ইয়াক কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে নিশ্চিতভাৱে আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক। স্থানীয় ১৮ য়ে এই কথা নিশ্চিত কৰিব নোৱাৰে।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button