গৰ্ভধাৰণৰ বাবে কিমান বাৰ শাৰীৰিক সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিব লাগে ? নজনা সকলে জানি লওক।

কিছুমান দম্পতীয়ে যৌন সম্পৰ্কৰ প্ৰথম প্ৰয়াসতে গৰ্ভৱতী হয়, আনহাতে কিছুমানে ইয়াৰ বাবে অলপ অপেক্ষা কৰিবলগীয়া হয়, কিন্তু আপুনি জানেনে যে ইয়াৰ আঁৰতো বিজ্ঞানে কাম কৰে, তাৰ পিছত দম্পতী গৰ্ভৱতী হয়। এই কথা পোহৰলৈ আহিছে এক নতুন অধ্যয়নত। এক গৱেষণাৰ মতে, গৰ্ভাৱস্থাৰ ইতিবাচক ফলাফল পাবলৈ দম্পতীয়ে আৰম্ভণিৰে পৰা কমেও ৭৮ বাৰ যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰে। ইয়াৰ সময়সীমা ৬ মাহৰ পৰা ১৫৮ দিন। অধ্যয়ন অনুসৰি ১১৯৪ জন অভিভাৱকৰ ওপৰত সমীক্ষা কৰা হৈছিল। এই অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে দম্পতীয়ে গৰ্ভধাৰণৰ বাবে মাহত কমেও ১৩ বাৰ যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰে।

গৰ্ভধাৰণ দম্পতীৰ বাবে কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু মানসিক চাপৰ দ্বাৰা ভৰপূৰ

যদিও শুনিবলৈ বহুত ভাল, কিন্তু বহু দম্পতীয়ে গৰ্ভধাৰণ কৰিবলৈ উদ্বিগ্নতাৰ বলি হয়। টাইমছ অৱ ইণ্ডিয়াৰ বাতৰি অনুসৰি, গৰ্ভধাৰণৰ বাবে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাটো তেওঁলোকৰ বাবে দৈনন্দিন কামৰ দৰে বুলি বহু লোকে স্বীকাৰ কৰিছিল। অধ্যয়নটোত দেখা গৈছে যে ৪৩ শতাংশ লোকে গৰ্ভধাৰণৰ বাবে হেঁচা অনুভৱ কৰে আৰু তেওঁলোকেও ভয় কৰে। দম্পতীৰ বাবে গৰ্ভৱতী হোৱাটো কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু মানসিক চাপৰ দ্বাৰা ভৰপূৰ। গতিকে যেতিয়া তেওঁলোকে সন্তান জন্ম দিয়াত মনোনিৱেশ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে তেতিয়া তেওঁলোকে ইজনে সিজনৰ ওচৰলৈ সহায় বিচাৰে।

অত্যধিক সম্পৰ্কৰ বাবে সুস্থ শুক্ৰাণু হ্ৰাস

একে সময়তে একাংশ লোকৰ মতে সন্তান জন্ম দিয়াটোও লিংগ অৱস্থানৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। দম্পতীৰ এক তৃতীয়াংশই মিছনেৰী অৱস্থানক আটাইতকৈ শুদ্ধ বুলি গণ্য কৰে। প্ৰায় ৩৬ শতাংশ দম্পতীয়ে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ সময়ত এই অৱস্থান ব্যৱহাৰ কৰে। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে দম্পতীয়ে গৰ্ভধাৰণ কৰিবলৈ দিনটোত এবাৰহে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিব লাগে।

যদিও দম্পতীয়ে ভাবে যে দিনটোত কেইবাবাৰো যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিলে গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়, কিন্তু সেয়া একেবাৰেই নহয়। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে অধিক যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিলে সুস্থ শুক্ৰাণু হ্ৰাস পায়। ২-৩ দিনত এবাৰ যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰা দম্পতীৰ গৰ্ভধাৰণৰ ক্ষমতা সৰ্বাধিক। নাৰীৰ গৰ্ভধাৰণৰ প্ৰতিটো দিন সমান নহয়। মাত্ৰ কেইদিনমানৰ বাবেহে গৰ্ভৱতী হ’ব পাৰে।

এগৰাকী মহিলাৰ শৰীৰৰ ভিতৰত শুক্ৰাণু পাঁচ দিনলৈকে জীয়াই থাকিব পাৰে।

গৰ্ভধাৰণৰ সঠিক সময় হ’ল ডিম্বাণু নিঃসৰণৰ পাঁচ দিন আগৰ আৰু ডিম্বাণু নিঃসৰণৰ দিন। ডিম্বাণু নিঃসৰণৰ দুদিন পিছত আৰু ডিম্বাণু নিঃসৰণৰ দিনটো গৰ্ভধাৰণৰ বাবে একেবাৰে উপযুক্ত। আজিকালি যৌন সম্পৰ্ক কৰি গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা সৰ্বাধিক। ডিম্বাণু নিঃসৰণৰ সময়ত ডিম্বাশয়ৰ পৰা এটা পূৰ্ণবয়স্ক কণী মুক্ত হয়।

এই কণীটোৱে জৰায়ুলৈ যোৱাৰ পথত ফেল’পিয়ান টিউবলৈ খোজ পেলায়। এই সময়ত বেছিভাগ শুক্ৰাণুৱে নিষিক্ত কণীটোক লগ পায়। এগৰাকী মহিলাৰ শৰীৰৰ ভিতৰত শুক্ৰাণু প্ৰায় পাঁচ দিন বাস কৰিব পাৰে। গতিকে গৰ্ভধাৰণৰ চেষ্টা কৰোতে ডিম্বাণু নিৰ্গত কৰাৰ সময়ত ফেল’পিয়ান টিউবত জীৱন্ত শুক্ৰাণু থকাটো লক্ষ্য ৰাখিব লাগে।

১৪ দিনৰ আশে-পাশে ডিম্বাণু নিঃসৰণ হ’ব

আপুনি এটা এপ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে বা আপোনাৰ পিৰিয়ডৰ চক্ৰ চিহ্নিত কৰিবলৈ কেলেণ্ডাৰ ৰাখিব পাৰে। প্ৰতিটো চক্ৰ আপোনাৰ মাহেকীয়াৰ প্ৰথম দিনাৰ পৰা আৰম্ভ হয় আৰু আপোনাৰ পৰৱৰ্তী মাহেকীয়া আৰম্ভ হোৱাৰ আগদিনা শেষ হয়। আপোনাৰ মাহেকীয়াৰ মাজভাগ বিচাৰি উলিয়াওক। যদি আপোনাৰ ২৮ দিনৰ চক্ৰ থাকে তেন্তে ১৪ দিনৰ আশে-পাশে ডিম্বাণু নিৰ্গত হ’ব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

1 thought on “গৰ্ভধাৰণৰ বাবে কিমান বাৰ শাৰীৰিক সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিব লাগে ? নজনা সকলে জানি লওক।”

Leave a comment