গীতাৰ এই কথাবোৰে জীৱনটো সহজ কৰি তোলে, নিজৰ মাজতো পৰিৱৰ্তন আনিব লাগে।

আজিৰ লেখাটোত আমি গীতা উপদেশত উল্লেখ কৰা কিছুমান কথা ক’ম, যিবোৰে আপোনাৰ জীৱনটো সহজ কৰি তুলিব পাৰে আৰু আপুনি এটা ভাল জীৱন যাপন কৰিব পাৰে।

গীতা উপদেশঃ শ্ৰীমদ্ভাগৱত গীতাক হিন্দু ধৰ্মৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ শাস্ত্ৰ হিচাপে গণ্য কৰা হয় যি ১৮টা অধ্যায়ত বিভক্ত। যাৰ ৭০০ পদ আছে। কওঁ যে মহাভাৰত যুদ্ধ আৰম্ভ হোৱাৰ আগতে অৰ্জুনৰ মনত বহু প্ৰশ্ন চলি আছিল, যাৰ বাবে তেওঁ নিজৰ মানুহৰ বিৰুদ্ধে অস্ত্ৰ তুলি ল’ব পৰা নাছিল। অৱশ্যে ধৰ্মৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিবলগীয়া হৈছিল। যাৰ বাবে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই অৰ্জুনক জীৱনৰ ৰহস্য কৈ জগত ৰূপ প্ৰকাশ কৰিছিল। এই সময়ত তেওঁ জীৱনৰ সাৰমৰ্ম বুজাই দিলে। এই গ্ৰন্থত জ্ঞান, কৰ্ম, ভক্তি আৰু আধ্যাত্মিক জীৱনৰ নীতিৰ বৰ্ণনা কৰা হৈছে বুলি কওঁ।

গতিকে, আজিৰ লেখাটোত আমি আপোনালোকক গীতা উপদেশৰ পৰা কিছু কথা ক’ম, গ্ৰহণ কৰা যিবোৰে আপোনাৰ জীৱনটো সহজ কৰি তুলিব পাৰে আৰু আপুনি এটা ভাল জীৱন যাপন কৰিব পাৰে।

গীতাৰ এই কথাবোৰ গ্ৰহণ কৰক

~ গীতাৰ ধৰ্মধ্বনিৰ সময়ত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই কৈছিল যে যদি আপুনি জীৱনটো সহজ কৰি তুলিব বিচাৰে আৰু সুখী হ’ব বিচাৰে তেন্তে নিজকে সময় দিবলৈ শিকক কাৰণ নিশ্চিতভাৱে নিজৰ বাবে কিছু সময় উলিয়াই লওক। ই আপোনাৰ সুখৰ বাবে অতি ফলপ্ৰসূ বুলি প্ৰমাণিত হ’ব।

~ গীতাৰ শিক্ষা অনুসৰি এজন ব্যক্তিয়ে নিজৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণ ৰাখিব লাগে কাৰণ জীৱনৰ সকলো সময়তে পৰিৱৰ্তন অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, যাৰ জৰিয়তে জীৱনটোক উন্নত কৰি তুলিব পাৰি। আপুনি যাতে নিয়ন্ত্ৰণত থাকে তাৰ বিশেষ যত্ন ল’ব লাগিব। মনত ৰাখিব যে আপুনি যি কাম কৰি আছে তাতেই মনোনিৱেশ কৰে। এই সময়ত আপোনাৰ বাটত একো আহিব নিদিব। ইয়াৰ ফলত বাধা আহিব পাৰে।

~ জীৱনটো সহজ কৰি তুলিবলৈ ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই কৈছে যে যদি আপুনি নিজৰ পৰা আৰম্ভ কৰি পৰিৱৰ্তন কৰে, তেন্তে পৰিৱৰ্তনে আপোনাৰ বাবে প্ৰতিটো মুহূৰ্ততে এক নতুন পথ মুকলি কৰে। ইয়াৰ দ্বাৰা জীৱনত নতুন মানুহ লগ পোৱাৰ সুযোগ পাব। ইয়াৰ দ্বাৰা আপুনি উৎসাহিত হ’ব।

~ জীৱনত অসুখৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰণটো হ’ল মায়া, বহু সময়ত মানুহ এজনৰ প্ৰতি ইমানেই আকৰ্ষিত হয় যে তেওঁ সেই ভ্ৰমক গ্ৰহণ কৰি জীয়াই থাকে, কিন্তু সম্পৰ্কৰ শেষৰ সত্যতাক তেওঁ মানি ল’ব পৰা নাই। যাৰ বাবে তেওঁ অসুখী হৈ থাকে, যদি আপুনি আপোনাৰ জীৱনত সুখী হ’ব বিচাৰে, তেন্তে কাৰো পৰা কোনো আশা নকৰিব। কাৰণ জীৱনত একোৱেই স্থায়ী নহয়, সেইবাবেই ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই কৈছে যে সদায় মোহ ত্যাগ কৰি সময় অনুযায়ী আগবাঢ়িব লাগে।

~ ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই কৈছে যে যি ব্যক্তিয়ে বিফলতাৰ বাবে দুখী হৈও নিজৰ কৰ্মপথত কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰি থাকে আৰু সফলতা লাভ কৰাৰ পিছতো নিজকে শ্ৰেষ্ঠ বুলি নাভাবে, তেনে ব্যক্তিক কৰ্মযোগী বুলি কোৱা হয়। ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ মতে সেই ব্যক্তিজন সদায় সুখী আৰু জীৱনত সদায় সফল।

~ শ্ৰী কৃষ্ণই কৈছে যে সকলোৰে লগত ভাল আচৰণ কৰক, কিন্তু কোনো কাৰণতে নিজৰ স্বভাৱ সলনি নকৰিব। কাৰণ হীৰা হীৰা কাটিব পাৰি কিন্তু বোকা বোকাৰে চাফা কৰিব নোৱাৰি। এতেকে ভাল কাম কৰা আপোনাৰ কৰ্তব্য।

(অস্বীকাৰ: ইয়াত দিয়া তথ্যসমূহ কেৱল অনুমান আৰু তথ্যৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কৰা হৈছে। Axominfo য়ে কোনো ধৰণৰ বিশ্বাস বা তথ্য নিশ্চিত নকৰে। কোনো তথ্য বা বিশ্বাস কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ লওক।)

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment