মানসিক ৰোগৰ আৰম্ভণিতে দেখা দিয়ে এই লক্ষণসমূহ , সঠিক সময়ত চিনাক্ত কৰক।

Early Symptoms of Neurosis: নিউৰ’ছিছ হৈছে এনে এক বিকাৰৰ গোট, য’ত উদ্বেগ, হতাশা, ভয় আৰু উদ্বেগ আদি সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়।

শৰীৰটো সুস্থ কৰি ৰাখিবলৈ শাৰীৰিক আৰু মানসিক স্বাস্থ্য ভাল হোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। মানসিক স্বাস্থ্যৰ অশান্তিৰ প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ শাৰীৰিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত পৰে। আগৰ কালত মানসিক স্বাস্থ্যৰ বিষয়ে সজাগতা আৰু তথ্যৰ অভাৱত মানুহে ইয়াক অন্ধবিশ্বাসৰ লগত জড়িত কৰিছিল। কিন্তু সজাগতা আৰু তথ্যৰ মাধ্যম বাঢ়ি অহাৰ লগে লগে মানুহ মানসিক স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি সচেতন হৈ পৰিছে। মানসিক স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় ৰোগৰ লক্ষণসমূহক আওকাণ কৰিলে মাৰাত্মক হ’ব পাৰে। স্নায়ুৰোগ হৈছে মানসিক স্বাস্থ্যৰ লগত জড়িত এক ভয়াৱহ ৰোগ। এই লেখাটোত বিতংভাৱে জনাওক, নিউৰ’ছিছৰ প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণ আৰু প্ৰতিৰোধমূলক ব্যৱস্থাৰ বিষয়ে।

নিউৰ’ছিছ কি?

নিউৰ’ছিছ হৈছে এক গুৰুতৰ মানসিক ৰোগ। এই ৰোগত ব্যক্তিজনে বুজি নাপায় যে তেওঁৰ আচৰণৰ পৰিৱৰ্তন হৈছে বা তেওঁৰ কোনো ধৰণৰ মানসিক সমস্যা আছে।” এই ধৰণৰ ৰোগৰ লক্ষণ যথেষ্ট পলমকৈ দেখা দিয়ে আৰু ৰোগীক গুৰুতৰভাৱে প্ৰভাৱিত কৰে।

নিউৰ’ছিছৰ প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণ

নিউৰ’ছিছৰ আৰম্ভণিতে শৰীৰত কোনো নিৰ্দিষ্ট লক্ষণ দেখা নাযায়। নিউৰ’ছিছৰ লক্ষণসমূহ বুজিবলৈ ব্যক্তিজনৰ শৰীৰৰ ভাষা আৰু আচৰণৰ প্ৰতি বিশেষ গুৰুত্ব দিব লাগে। স্নায়ু ৰোগৰ লক্ষণসমূহ ব্যক্তিভেদে বেলেগ বেলেগ হ’ব পাৰে। ৰোগীৰ শাৰীৰিক অৱস্থা আৰু ৰোগৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি এই লক্ষণসমূহ দেখা দিয়ে। নিউৰ’ছিছৰ আৰম্ভণিতে দেখা পোৱা কিছুমান মূল লক্ষণ হ’ল-

  • বেছি চিন্তা কৰিবলৈ
  • সকলো সময়তে অস্থিৰ অনুভৱ কৰা
  • ভয় আৰু উদ্বেগ
  • টোপনিৰ লগত জড়িত সমস্যা
  • পেশীৰ বিষ
  • তীব্ৰ মূৰৰ বিষ
  • আত্মহত্যাৰ ধাৰণা
  • সকলো সময়তে ভয় অনুভৱ কৰা
  • সামাজিক আৰু ব্যক্তিগত সম্পৰ্কৰ পৰিৱৰ্তন

নিউৰ’ছিছ প্ৰতিৰোধৰ উপায়

নিউৰ’ছিছৰ সমস্যা বহু কাৰণত দেখা দিয়ে। ইয়াৰ কাৰণসমূহ নিয়ন্ত্ৰণ কৰি এই গুৰুতৰ সমস্যাৰ বলি হোৱাৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰি। মানসিক কাৰক, পাৰিবাৰিক পৰিস্থিতি, আৰ্থিক সমস্যা, মানসিক চাপ, কৰ্মৰ চাপ ইত্যাদিকে ধৰি আন বহু কাৰণত এজন ব্যক্তি নিউৰ’ছিছৰ বলি হ’ব পাৰে। এই গুৰুতৰ সমস্যাৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ মানসিক চাপ কমাব লাগে। ইয়াৰ বাবে আপুনি যোগ আৰু ধ্যান-ধাৰণাৰ সহায় ল’ব পাৰে। নিয়মিতভাৱে ধ্যান অভ্যাস কৰিলে স্নায়ু ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰে।

মানসিক স্বাস্থ্য বজাই ৰাখিবলৈ খাদ্য আৰু জীৱনশৈলীৰ প্ৰতি বিশেষ যত্ন লোৱা উচিত। নিয়মিতভাৱে স্বাস্থ্যসন্মত খাদ্য গ্ৰহণ কৰি সক্ৰিয় জীৱনশৈলী গ্ৰহণ কৰিলে মানসিক সমস্যাৰ বলি হোৱাৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰি। যেতিয়া নিউৰ’ছিছৰ লক্ষণ দেখা দিয়ে তেতিয়া সেইবোৰক আওকাণ কৰাটো এৰক। চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত উপযুক্ত পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিলে এই গুৰুতৰ সমস্যাৰ বলি হোৱাৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰি।

আমাৰ লিখনিৰ লগত জড়িত কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে লেখাটোৰ তলত দিয়া কমেন্ট বক্সত জনাওক। আমি আপোনাক শুদ্ধ তথ্য দিবলৈ চেষ্টা কৰি যাম। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। অনুৰূপ লিখনি পঢ়িবলৈ Axominfoৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment