এইসকল লোকে ফাকুৱাৰ দহন চাব নালাগে, নহলে জীৱনত সমস্যা বাঢ়িব পাৰে।

সনাতন ধৰ্মৰ অন্যতম জনপ্ৰিয় আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ উৎসৱ হিচাপে গণ্য কৰা হয় ফাকুৱাৰ উৎসৱ। ইয়াৰ উপৰিও ফাকুৱা সম্পৰ্কে বহুতো বিশ্বাস হিন্দু ধৰ্মতো প্ৰচলিত। এনে পৰিস্থিতিত আজি আমি আপোনালোকক জনাবলৈ ওলাইছো কোন কোন মানুহে ফাকুৱা্ৰ দহন চোৱা উচিত নহয়, নহলে জীৱনতো নেতিবাচক ফলাফল দেখা পোৱা যায়।

প্ৰতি বছৰে ফাগুন মাহৰ পূৰ্ণিমা দিৱসত ফাকুৱা উৎসৱ পালন কৰা হয়। এনে পৰিস্থিতিত এইবাৰ ২০২৪ চনৰ ২৫ মাৰ্চত উদযাপন কৰা হ’ব ফাকুৱা। পৌৰাণিক বিশ্বাস অনুসৰি এই তাৰিখে বিষ্ণুৰ মহান ভক্ত প্ৰহ্লাদক জুইৰ পৰা ৰক্ষা কৰা হয় আৰু জুইত জ্বলি নোযোৱাৰ বৰ পাইও হোলিকা জ্বলি যায়। এনে পৰিস্থিতিত এই উৎসৱক বেয়াৰ ওপৰত ভালৰ জয়ৰ প্ৰতীক হিচাপে গণ্য কৰা হয়। হোলিকা দহন ফাকুৱাৰ এদিন আগত কৰা হয়। এইমতে ২৪ মাৰ্চত হোলিকা দহন কৰা হ’ব।

নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে

বহু বিশ্বাস অনুসৰি গৰ্ভৱতী মহিলাই হোলিকাৰ প্ৰদক্ষিণ কৰা উচিত নহয়, হোলিকা দাহনও চোৱা উচিত নহয়। কাৰণ ইয়াৰ দ্বাৰা মাতৃ আৰু শিশু উভয়ৰে ওপৰত বেয়া প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এনে পৰিস্থিতিত ইয়াৰ প্ৰতি বিশেষ গুৰুত্ব দিয়া উচিত।

নৱজাত শিশুক আঁতৰাই ৰাখক

গৰ্ভৱতী মহিলাৰ লগতে নৱজাত শিশুৰ বাবেও হোলিকা দাহনক দেখাটো অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। হোলিকা দহন সংঘটিত হোৱা ঠাইত নেতিবাচক শক্তিৰ প্ৰাধান্য আছে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এনে পৰিস্থিতিত নৱজাত শিশুক হোলিকা জ্বলোৱা ঠাইৰ পৰা আঁতৰত ৰাখিব লাগে।

সম্পৰ্কত টেঙাতা থাকিব পাৰে

যুগ যুগ ধৰি চলি অহা পৰম্পৰা অনুসৰি এগৰাকী নৱবিবাহিত মহিলাই শাহুৱেকৰ সৈতে হোলিকা দাহন চোৱা উচিত নহয়। কাৰণ শাহুৱেক আৰু বোৱাৰীৰ মাজত একেলগে হোলিকা দহন চোৱাটোৱে তেওঁলোকৰ সম্পৰ্ক টেঙা কৰিব পাৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এনে পৰিস্থিতিত নৱবিবাহিত মহিলাসকলে পিতৃ-মাতৃৰ ঘৰত প্ৰথম হোলী উদযাপন কৰাৰ পৰম্পৰা আছে।

আমাৰ লিখনিৰ লগত জড়িত কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে লেখাটোৰ তলত দিয়া কমেন্ট বক্সত জনাওক। আমি আপোনাক শুদ্ধ তথ্য দিবলৈ চেষ্টা কৰি যাম। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। অনুৰূপ লিখনি পঢ়িবলৈ Axominfoৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment