চশমা অবিহনে আপুনিও নাপায় নেকি স্পষ্টকৈ দেখা? চকুৰ দৃষ্টিশক্তি উন্নত কৰাত সহায়ক এই ফলবোৰ।

Fruits for improving eyesight: স্বাস্থ্যসন্মত জীৱনশৈলী আৰু খাদ্যাভ্যাসে আমাৰ শৰীৰক সুস্থ কৰি ৰখাত সহায় কৰাই নহয় চকুৰ স্বাস্থ্যৰ বাবেও গুৰুত্বপূৰ্ণ। আজিৰ সময়ত চকুৰ লগত জড়িত সমস্যাবোৰ বহুত দেখা যায়। কাৰণ আজি আমাৰ জীৱন ডিজিটেল ডিভাইচৰ অত্যধিক ব্যৱহাৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল হৈ পৰিছে। এইবোৰে আমাৰ কাম সহজ কৰি তোলে। কিন্তু ইয়াৰ সমস্যাটো হ’ল চকু দুটা দুৰ্বল। আচলতে ডিজিটেল ডিভাইচৰ অত্যধিক ব্যৱহাৰ আৰু অত্যধিক পোহৰৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ ফলত চকুত প্ৰভাৱ পৰে। ঘণ্টাৰ পিছত ঘণ্টা লেপটপত কাম কৰা আৰু মোবাইলত গেম খেলাৰ বাবে চকুৰ স্বাস্থ্য অতি দুৰ্বল হৈ পৰিছে। চকুক সুস্থ কৰি ৰাখিবলৈ এই ফলবোৰ খাদ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে।

চকুৰ দৃষ্টিশক্তি উন্নত কৰিবলৈ কি খাব লাগে –

১/ আম

গ্ৰীষ্মৰ বতৰ আৰু এই বতৰত বজাৰত সকলোতে আম পোৱা যায়। চকুৰ দৃষ্টিশক্তি বৃদ্ধিত আম সহায়ক। ফলৰ ৰজা আমক কেৱল ৰুচিৰ বাবেই নহয় স্বাস্থ্যৰ বাবেও অতি উত্তম বুলি গণ্য কৰা হয়। আমত ভিটামিন এ থাকে যিয়ে আপোনাৰ চকুৰ পৰা সংক্ৰমণ আৰু বেক্টেৰিয়া আঁতৰোৱাত সহায় কৰিব পাৰে।

২/ অমিতা

অমিতাত বহুতো এন্টিঅক্সিডেন্ট আৰু এনজাইম থাকে যিয়ে চকুক সুস্থ কৰি ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে। চকুৰ দৃষ্টিশক্তি উন্নত কৰাৰ লগতে পেপিয়াই চকুক ক্ষতিৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব পাৰে।

৩/ এভোকেডো-(Avocado)

এভোকেডো হৈছে এনে এবিধ ফল য’ত ভিটামিন চি, ই, বি-৬ পেণ্ট’থেনিক, ফ’লেট, মেগনেছিয়াম আৰু পটাছিয়াম থাকে। এভোকেডো সেৱন কৰিলে ৰাতি দুৰ্বল দৃষ্টিশক্তিৰ সমস্যা ভাল হয়। ইয়াৰ উপৰিও এই ফল খালে ক্ষতিকাৰক অতিবেঙুনীয়া ৰঙে চকুৰ ক্ষতিৰ পৰাও ৰক্ষা পাব পাৰি।

(অস্বীকাৰ: পৰামৰ্শকে ধৰি এই বিষয়বস্তুৱে কেৱল সাধাৰণ তথ্যহে প্ৰদান কৰে। ই কোনো কাৰণতে যোগ্য চিকিৎসা মতামতৰ বিকল্প নহয়। অধিক বিৱৰণৰ বাবে সদায় বিশেষজ্ঞ বা আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক। এই তথ্যৰ বাবে Axominfoয়ে দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। কৰে।)

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment