এইবোৰেই হ’ব পাৰে গৰমৰ দিনত আপোনাৰ ওঁঠ ফাটি যোৱাৰ কাৰণ, ৰক্ষা কৰিবলৈ ঘৰুৱা উপায়

Cracked lips remedy: গ্ৰীষ্মকালত ছালৰ লগতে ওঁঠতো ইয়াৰ উল্লেখযোগ্য প্ৰভাৱ দেখা যায়। ওঁঠ শুকান আৰু ফাটি যোৱাৰ সমস্যা কেৱল শীতকালতে নহয়, গ্ৰীষ্মকালতো দেখা যায়। আপোনালোকক কওঁ যে শৰীৰক যেনেকৈ হাইড্ৰেটেড কৰি ৰখাৰ প্ৰয়োজন, একেদৰে ওঁঠকো হাইড্ৰেটেড কৰি ৰখাৰ প্ৰয়োজন। ওঁঠ ফাটি শুকান হোৱাৰ এটা কাৰণ হ’ল শৰীৰত পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ পানী নথকা। কম পানী খোৱাৰ ফলতো ওঁঠ ফাটি শুকান হোৱাৰ সমস্যা হ’ব পাৰে। গ্ৰীষ্মকালত স্বাস্থ্য আৰু খাদ্যাভ্যাসৰ প্ৰতি অলপ অসাৱধানতাই আপোনাৰ স্বাস্থ্য নষ্ট কৰিব পাৰে। গতিকে এই বতৰত স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি অধিক যত্ন লোৱা উচিত। এই ঋতুত ওঁঠ ফাটি যোৱাৰ বাবে বহু লোকে বহু সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়। যদি আপুনিও গ্ৰীষ্মকালত ওঁঠ ফাটি যোৱাৰ সমস্যাত অসুবিধা পায়, তেন্তে আপুনি এই ঘৰুৱা উপায়সমূহৰ সহায় ল’ব পাৰে।
ওঁঠ ফাটি যোৱা ওঁঠৰ পৰা ৰক্ষা কৰাত এই ঘৰুৱা উপায় সহায়ক হয় –

১/ তিঁয়হ- যদি আপুনি ওঁঠ শুকান আৰু ফাটি যোৱাৰ সমস্যাত অসুবিধা পাইছে, তেন্তে তিঁয়হৰ ৰস বা তিয়হ ঘঁহি ৮-১০ মিনিট ওঁঠত ৰাখিব পাৰে, ই আপোনাৰ ওঁঠ কোমল হোৱাতো সহায় কৰিব পাৰে।

২/ মৌ- ওঁঠ শুকোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ ভেজলিনৰ লগত মৌ মিহলাই ওঁঠত লগাব লাগে আৰু তাৰ পিছত পৰিষ্কাৰ কাপোৰ বা কপাহেৰে পৰিষ্কাৰ কৰিব লাগে। ওঁঠ দুটা ফাটি যোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰাৰ উপৰিও ইয়াক কোমল আৰু চিকচিকিয়া কৰি তোলাতো সহায় কৰিব পাৰে।

৩) নাৰিকল তেল- নাৰিকল তেলে প্ৰাকৃতিক মইশ্ব’ৰাইজাৰ হিচাপে কাম কৰে। ইয়াত ফেটি এচিড থাকে যিয়ে ছালখনক হাইড্ৰেটেড কৰি ৰখাৰ লগতে ওঁঠ কোমল কৰি ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে। নাৰিকল তেলত এটোপালৰ পৰা দুটোপাল আৱশ্যকীয় তেল মিহলাই প্ৰয়োগ কৰিলে ওঁঠ ফাটি যোৱা সমস্যাৰ পৰা সকাহ পোৱা যায়।

(অস্বীকাৰ: পৰামৰ্শকে ধৰি এই বিষয়বস্তুৱে কেৱল সাধাৰণ তথ্যহে প্ৰদান কৰে। ই কোনো কাৰণতে যোগ্য চিকিৎসা মতামতৰ বিকল্প নহয়। অধিক বিৱৰণৰ বাবে সদায় বিশেষজ্ঞ বা আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক। এই তথ্যৰ বাবে দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। কৰে।)

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment