Advertisement
সম্পৰ্ক

প্ৰথমবাৰৰ বাবে সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ পিছত শৰীৰত এই ৮টা পৰিৱৰ্তন হ’ব পাৰে

যেতিয়া আপুনি যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে তেতিয়া আপোনাৰ শৰীৰত বহুতো পৰিৱৰ্তন লক্ষ্য কৰে। আমি আপোনালোকক এনে কিছুমান পৰিৱৰ্তনৰ বিষয়ে কৈছো যিবোৰ আপোনাৰ বাবে জনাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

যদি আপুনি শেহতীয়াকৈ প্ৰথমবাৰৰ বাবে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিছে বা যৌন সম্পৰ্ক স্থাপনৰ পৰিকল্পনা কৰিছে, তেন্তে আমি আপোনাক কওঁ যে আপোনাৰ শৰীৰতো একে পৰিৱৰ্তন হ’ব। আমি জানো যে আপোনাৰ মনত এই পৰিৱৰ্তনৰ লগত জড়িত বহুতো প্ৰশ্ন আছে, গতিকে আমি আপোনাৰ কৌতুহল পূৰণ কৰিম।

যদিও যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ ভিন্ন পৰিৱৰ্তন হ’ব পাৰে, কিন্তু এই গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য আপুনি জানিব লাগিব-

১/ আপুনি বিষ অনুভৱ কৰিব পাৰে

যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত বিষ হোৱাটো স্বাভাৱিক। ইয়াৰ আঁৰত বিভিন্ন কাৰণ থাকিব পাৰে যদিও সকলোবোৰ সম্পূৰ্ণ স্বাভাৱিক। আপোনাৰ হাইমেন টানি যোৱাৰ বাবে বিষ হ’ব পাৰে, লুব্ৰিকেচনৰ অভাৱৰ বাবে বিষ হ’ব পাৰে বা যোনি অৰ্থাৎ শ্ৰোণী পেশীবোৰ টান হোৱাৰ বাবে বিষ হ’ব পাৰে। উদ্বেগ আপোনাৰ বিষৰ কাৰণো হ’ব পাৰে। যৌনতাৰ লগত জড়িত ধৰ্মীয় বিশ্বাসও থাকিব পাৰে বা কিছু পুৰণি আঘাত হ’ব পাৰে।

বহু সময়ত প্ৰথম অৱস্থাত যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত অৰ্গাজমৰ সময়ত জৰায়ুত ক্ৰেম্প হয়। যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত অক্সিট’চিন নিৰ্গত হয়, যাৰ ফলত জৰায়ুৰ সংকোচনৰ ফলত বিষ হ’ব পাৰে।

২/ স্পটিং হব পাৰে

যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত তেজ ওলাব পাৰে, যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত তেজ নহবও পাৰে। দুয়োটা পৰিস্থিতি স্বাভাৱিক। যদি আপুনি প্ৰথমবাৰৰ বাবে যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত তেজ ওলায় তেন্তে ইয়াৰ কাৰণ হ’ল হাইমেন। হাইমেন হৈছে ছালৰ পাতল আৱৰণ, যি যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত টানি থাকে আৰু ইয়াৰ ফলত ৰক্তক্ষৰণ হ’ব পাৰে।

হাইমেন সহজে টানিব পাৰে আৰু যৌনতাই ইয়াৰ ভাঙি যোৱাৰ একমাত্ৰ কাৰণ নহয়। ক্ৰীড়াৰ বাবে হাইমেনো ভাঙি যায়। আনকি টেম্পন ব্যৱহাৰ কৰিলেও হাইমেন ফাটি যাব পাৰে। আপোনাৰ কুমাৰীত্বৰ লগত হাইমেনৰ কোনো সম্পৰ্ক নাই।

ইয়াৰ উপৰিও কেতিয়াবা স্পটিংও লক্ষ্য কৰিব পাৰে। এই স্পটিং হোৱাৰ কাৰণ হ’ল যৌনতাৰ বাবে জৰায়ুৰ মুখত ফুলা। যদি আপুনি ৰুক্ষ যৌন সম্পৰ্ক কৰে তেন্তে স্পট হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি। এই তেজৰ ৰং ৰঙা ৰঙা।

৩) প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ সময়ত জ্বলা-পোৰা হোৱা

যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত বাথৰুমলৈ যাওঁতে যদি জ্বলা-পোৰা অনুভৱ হয় তেন্তে সেয়া স্বাভাৱিক। যোনি আৰু মূত্ৰনলী অতি ওচৰত থাকে, সেয়েহে যোনিৰ ওপৰত চাপৰ ফলত হোৱা বিষ মূত্ৰনলীতো হয়।
কিন্তু এই বিষ যদি দুই-তিনি দিনতকৈ অধিক সময় থাকে, তেন্তে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক।

৪) যোনি খজুৱতি হব পাৰে

সামান্য খজুৱতি স্বাভাৱিক, কিন্তু যদি আপোনাৰ তীব্ৰ খজুৱতি হয় যিটো আপুনি নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব নোৱাৰে, তেন্তে সেয়া কণ্ডমৰ এলাৰ্জীৰ বাবে হ’ব পাৰে। যদি আপুনি লুব্ৰিকেণ্ট ব্যৱহাৰ কৰিছে তেন্তে সেয়াও এলাৰ্জীৰ কাৰণ হ’ব পাৰে।

৫/ আপুনি ইউটিআই পাব পাৰে

যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত আপোনাৰ মলদ্বাৰৰ ওচৰৰ বেক্টেৰিয়া আপোনাৰ যোনি আৰু মূত্ৰনলীত উপনীত হ’ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত বিষাক্ত UTI হব পাৰে। বহু সময়ত ইয়াৰ বাবে খজুৱতি আৰু জ্বলা-পোৰাৰ বাবে দায়ী।

৬) আপোনাৰ নিপল আৰু ভগাঙ্কুৰৰ আকাৰ সলনি হব পাৰে

বহুতো স্নায়ুৰ অন্ত পৰে আপোনাৰ নিপলত, যাৰ বাবে আপুনি উত্তেজিত হ’লে নিপলত পৰিৱৰ্তন ঘটে। ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ স্তনৰ কলা ফুলি উঠে আৰু আপোনাৰ স্তন ডাঙৰ দেখাবলৈ আৰম্ভ কৰিব পাৰে।

কেৱল এয়াই নহয়, যৌন উত্তেজিত হ’লে আপোনাৰ নিপল টান হৈ পৰে।
একেদৰে বহুতো স্নায়ুও ভগাঙ্কুৰত শেষ হয়, যাৰ বাবে ভগংগুৰ আকাৰ বাঢ়ি যায়। কিন্তু যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত ই স্বাভাৱিক আকাৰলৈ ঘূৰি আহে।

৭) আপোনাৰ সুখী হৰম’ন নিৰ্গত হয়

যৌন সম্পৰ্ক আৰম্ভ কৰিলে শৰীৰত তেজৰ সোঁত বাঢ়ি যায়। কেৱল এয়াই নহয়, উত্তেজিত হ’লে নিপল, এৰিঅ’লা আৰু ভগাঙ্কুৰৰ পেশীবোৰত টান হয়। যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত আপোনাৰ অৰ্গাজম হয়। এই সকলোবোৰৰ কাৰণ হ’ল মগজুত অক্সিট’চিনৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি হোৱা যিটো যৌনতাৰ বাবে বৃদ্ধি পায়।

৮) আপোনাৰ যোনিৰ স্থিতিস্থাপকতা সলনি হ’ব

আপোনাৰ যোনিৰ পেশীবোৰ অতি ইলাষ্টিক আৰু এই ইলাষ্টিকতা সলনি হৈ থাকে। যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত আপোনাৰ যোনি বহুত খোল খায়, যিটো সম্পূৰ্ণ স্বাভাৱিক।

গতিকে, যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ আগতে যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত বা যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত আপোনাৰ শৰীৰত কি পৰিৱৰ্তন হ’ব সেইটো জানি লওক যাতে আপুনি নিজকে মানসিকভাৱে প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button