এই ৬টা লক্ষণে ইংগিত দিয়ে যে আপুনি মানসিক ডিটক্সৰ প্ৰয়োজন, কিয় ই গুৰুত্বপূৰ্ণ জানি লওক

আমি আমাৰ দৈনন্দিন জীৱনত বহুতো সমস্যাৰ সন্মুখীন হওঁ। ব্যস্ত জীৱনৰ বাবে আমি নিজৰ প্ৰতি মনোযোগ দিবলৈ সময় নাপাওঁ। কৰ্মৰ দায়িত্ব আৰু ব্যক্তিগত সমস্যাত আবদ্ধ হৈ আমি মানসিক চাপ অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰোঁ। এনে পৰিস্থিতিত আমাৰ মানসিক চাপ আৰু উদ্বেগৰ দৰে সমস্যা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। এই সমস্যাবোৰৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ আমি মানসিক ডিটক্স কৰিব লাগিব। মানসিক ডিটক্স মানে মনটোক বিষমুক্ত কৰা, ইয়াৰ ফলত মনত চলি থকা বিভ্ৰান্তি কমি যায়। মনটোক বিষমুক্ত কৰিলে মানসিকভাৱে শিথিল হোৱাত সহায় কৰে। কিন্তু কেতিয়া মানসিক ডিটক্সৰ প্ৰয়োজন হয় জানেনে? এই লেখাটোত সেই লক্ষণবোৰৰ বিষয়ে জানো আহক, যিবোৰে দেখুৱাইছে যে আপুনি মানসিক ডিটক্সৰ প্ৰয়োজন।

জানেনে আমি কেতিয়া মানসিক ডিটক্স কৰিব লাগে?

পুনৰাবৃত্তিমূলক নেতিবাচক চিন্তা

যদি আপোনাৰ মনলৈ প্ৰায়ে নেতিবাচক চিন্তা আহে, তেন্তে আপুনি আপোনাৰ মনটোক ডিটক্স কৰাটো প্ৰয়োজন। এনে পৰিস্থিতিত আপুনি প্ৰতিটো পৰিস্থিতি আৰু প্ৰতিজন ব্যক্তিক নেতিবাচক বুলি গণ্য কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। আপুনি অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে যে আপোনাৰ লগত কেৱল বেয়া কামহে ঘটে।

আৱেগৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণৰ অভাৱ

যদি প্ৰতিটো সৰু সৰু কথাতে বিৰক্ত হোৱা যেন লাগে। লগতে, যদি আপুনি সকলো কথাতে খং কৰে, তেন্তে এনে পৰিস্থিতিত আপোনাক মানসিক ডিটক্সৰ প্ৰয়োজন হ’ব। ইয়াৰ পৰা বুজা যায় যে আপুনি নিজৰ বাবে সময় উলিয়াব লাগিব।

মানুহৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰাত অসুবিধা হোৱা

বহু সময়ত আমি চিন্তিত হৈ মানুহৰ লগত সংযোগ স্থাপন কৰিব নোৱাৰো। কিন্তু যদি এইটো আপোনাৰ অভ্যাসত পৰিণত হৈছে, তেন্তে আপুনি নিজৰ প্ৰতি মনোযোগ দিয়াৰ প্ৰয়োজন। এনে পৰিস্থিতিত আপুনি মুকলিকৈ সুখী হ’ব নোৱাৰে। লগতে, তেওঁলোকে সকলো সময়তে দুখ আৰু অকলশৰীয়া অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

আত্মবিশ্বাস হ্ৰাস পোৱা

যদি আপোনাৰ আত্মবিশ্বাস কমি আহিছে, তেন্তে তাৰ কাৰণ বিচাৰি উলিয়াব লাগে। এনে পৰিস্থিতিত আপুনি কোনো নতুন কামত মনোনিৱেশ কৰিব পৰা নাই। লগতে আপুনি নিজকে সন্দেহ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

সকলো সময়তে ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰা

যদি আপুনি সকলো সময়তে ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰে, তেন্তে আপুনি আপোনাৰ মনটোৰ প্ৰতিও মনোযোগ দিব লাগিব। বেছি চিন্তা কৰাৰ বাবে আমি মানসিকভাৱে ভাগৰুৱা হৈ পৰো। ইয়াৰ বাবে আমি শাৰীৰিকভাৱেও ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰোঁ। আমাৰ কোনো কাম কৰিবলৈ মন নাযায় আৰু আমি চিন্তিত হৈয়েই থাকোঁ।

মেজাজৰ দোলাচল থকা

যদি আপোনাৰ মেজাজৰ চৰম পৰিৱৰ্তন ঘটে তেন্তে ইয়াক সহজভাৱে লোৱা উচিত নহয়। এনে পৰিস্থিতিত কেতিয়াবা আপুনি সুখী হৈ পৰে আৰু কেতিয়াবা অতি দুখী হৈ পৰে। বহু সময়ত আপুনি এনে অনুভৱ কৰাৰ কাৰণটোও বুজি নাপাব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত মনটোক বিষমুক্ত কৰিব লাগিব।

যদি আপুনিও এই লক্ষণসমূহ দেখিছে, তেন্তে আপুনিও মানসিক ডিটক্সৰ প্ৰয়োজন।

মনটোক কেনেকৈ ডিটক্স কৰিব পাৰি-

  • কামৰ পৰা বিৰতি লৈ ক’ৰবালৈ যাওক। ইয়াৰ দ্বাৰা আপোনাৰ চিন্তাধাৰা বুজি পোৱাৰ সুযোগ পাব।
  • আপোনাৰ প্ৰিয় কামবোৰত মনোনিৱেশ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক। যিবোৰ বস্তুৱে আপোনাৰ মানসিক চাপ বৃদ্ধি কৰে সেইবোৰৰ পৰা আঁতৰি থাকক।
  • মনটোক বিষমুক্ত কৰিবলৈ সৰু সৰু কথাত সুখী হ’বলৈ আৰম্ভ কৰক। আপোনাৰ চিন্তাবোৰ মুকলিকৈ প্ৰকাশ কৰক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment