যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত মহিলাসকলে নিশ্চয়কৈ কৰিব লাগে এই ৩টা কাম, নিজকে ৰক্ষা কৰক সংক্ৰমণৰ পৰা

যদিও আজি আমি প্ৰতিটো দিশতে আগবাঢ়িছো, তথাপিও বহুতো বিষয় আছে যিবোৰৰ বিষয়ে আজিও আমাৰ সমাজত মুকলিকৈ কোৱা হোৱা নাই। মহিলাসকলে নিজৰ সংগীৰ সৈতে যৌন সম্পৰ্ক, যৌন পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা আৰু এই সময়ছোৱাত সন্মুখীন হোৱা সমস্যাৰ বিষয়ে কথা পাতিবলৈ লাজ কৰে। কিন্তু এইটো ভুল। নাৰীৰ যৌন সুখৰ কথা সততে কোৱা নহয়। এই কাৰণেই মহিলাসকল এই বিষয়ে অতি বিভ্ৰান্ত হৈয়েই আছে। বহু মহিলাই যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত জ্বলা-পোৰা অনুভৱ কৰে বা তাৰ পিছত ৰক্তক্ষৰণ বা আন কিছুমান সমস্যাৰ সন্মুখীন হয়।

কিছুমান মহিলাও যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত সংক্ৰমণৰ বলি হয়। এনে পৰিস্থিতিত বিশেষজ্ঞসকলে ইয়াৰ পৰা কেনেকৈ হাত সাৰিব পাৰি তাৰ তথ্য দি আছে। সংগমৰ সময়ত শাৰীৰিক সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ পিছত মহিলাসকলে সংক্ৰমণৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ আৰু যোনি সুস্থ কৰি ৰাখিবলৈ ৩টা কাম কৰিব লাগিব। ডাঃ অদিতি বেদীয়ে এই সন্দৰ্ভত তথ্য দিছে। এগৰাকী কনচালটেণ্ট গাইনেক’লজিষ্ট আৰু প্ৰসূতি বিশেষজ্ঞ।

সংগমৰ পিছত প্ৰস্ৰাৱ

বহু সময়ত যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত মহিলাৰ যোনিত বেক্টেৰিয়া প্ৰৱেশ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত যদি কোনো বেক্টেৰিয়া যোনি নলীত উপনীত হৈছে, তেন্তে প্ৰস্ৰাৱৰ সহায়ত বেক্টেৰিয়াটো ওলাই অহাটো যথেষ্ট সম্ভৱ। ইয়াৰ বাহিৰেও এছটিআই আৰু ইউটিআই দুয়োটাৰে পৰা আঁতৰি থাকিবলৈ কণ্ডম ব্যৱহাৰ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

প্ৰচুৰ পৰিমাণে পানী খাব লাগে

যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ পানী খাব লাগে। যৌন সম্পৰ্কৰ পূৰ্বে আৰু পিছত ই অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াৰ ফলত ভাগৰ কমি যাব আৰু শৰীৰেও শক্তি লাভ কৰিব।

যোনি ভালদৰে পৰিষ্কাৰ কৰক

শাৰীৰিক সম্পৰ্কৰ পিছত মহিলাসকলে যোনি অন্তৰংগ মচি ভালদৰে পৰিষ্কাৰ কৰিব লাগে। যোনিৰ খোলাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি কলাটো পিছলৈ লৈ গোটেই অংশটো ভালদৰে পৰিষ্কাৰ কৰক। ইয়াৰ দ্বাৰা সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধত সহায়ক হ’ব।

মহিলাসকলে যৌন পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ সৈতে জড়িত এইবোৰ কথাৰ যত্ন লোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। যদি আপোনাৰ কোনো স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় সমস্যা আছে তেন্তে লেখাটোৰ কমেণ্ট বক্সত আমাক জনাওক। আমি আমাৰ লেখাৰ জৰিয়তে আপোনাৰ সমস্যা সমাধানৰ চেষ্টা কৰিম। যদি এই লেখাটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। এনেধৰণৰ লেখাটো আৰু পঢ়িবলৈ আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment