সূৰ্যাস্তৰ পিছত ভুলকৈও এই ৭টা কাম কৰা উচিত নহয়, ই বিপদৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

আজিৰ লেখাটোত আমি গীতা জ্ঞানত দিয়া এনে কিছুমান শিক্ষাৰ কথা ক’ম, যিবোৰ এজন ব্যক্তিয়ে সন্ধিয়া ভুলেও কৰিব নালাগে।

গীতা উপদেশঃ ১৮টা অধ্যায়ত বিভক্ত, য’ত মুঠ ৭০০ পদ আছে, ধৰ্ম, কৰ্ম আৰু ভক্তি জ্ঞানৰ আধাৰত হিন্দু ধৰ্মৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ গ্ৰন্থ শ্ৰীমদ্ভাগৱত গীতা। গীতাৰ শিক্ষাত জ্ঞান, ভক্তি আৰু কৰ্মৰ দ্বাৰা মোক্ষ লাভৰ পথসমূহ ব্যাখ্যা কৰা হৈছে। আচলতে এই আলোচনা মহাভাৰত যুদ্ধ আৰম্ভ হোৱাৰ আগতেই ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণ আৰু অৰ্জুনৰ মাজত হৈছিল। যাৰ শেষত মাধৱে অৰ্জুনৰ আগত নিজৰ জগত ৰূপ প্ৰকাশ কৰিলে। গতিকে, আজিৰ লেখাটোত আমি গীতা জ্ঞানত দিয়া এনে কিছুমান শিক্ষাৰ কথা ক’ম, যিবোৰ এজন ব্যক্তিয়ে সন্ধিয়া ভুল কৰিও কৰিব নালাগে, নহ’লে বিশাল অসুবিধাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হ’ব পাৰে। আমাক বিতংভাৱে জনাওক…

ভুলতেও এই কাম নকৰিব

~ শ্ৰীমদ্ভাগৱত গীতাৰ মতে সূৰ্যাস্তৰ পিছত ভুলতেও কাপোৰ ধোৱা উচিত নহয় আৰু ধোৱা কাপোৰ শুকুৱাই লোৱা উচিত নহয়। এনে কৰিলে আপোনাৰ জীৱনত দুখৰ পাহাৰ ভাঙিব পাৰে আৰু নেতিবাচকতাই আপোনাৰ ঘৰত প্ৰৱেশ কৰিব পাৰে।

~ গীতাৰ ধৰ্মধ্বনিৰ সময়ত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই কৈছে যে সূৰ্যাস্তৰ পিছত ভুলতে কেতিয়াও নখ কাটিব নালাগে। ইয়াৰ বাবেই দৰিদ্ৰতা ঘৰত প্ৰৱেশ কৰে। ইয়াৰ লগে লগে ঘৰত ঋণাত্মক শক্তি প্ৰৱেশ কৰে। গতিকে সূৰ্যাস্তৰ পিছত নখ কাটিব নালাগে।

~ ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই কৈছে যে সূৰ্যাস্তৰ পিছত কেতিয়াও শেষ ৰীতি-নীতি কৰিব নালাগে। অৱশ্যে জ্যোতিষতো এই কথা উল্লেখ কৰা হৈছে। এনে কৰাটো অতি বেয়া শংকা বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াৰ বাবে শ্মশানত উপস্থিত থকা ঋণাত্মক শক্তি আপোনাৰ মাজেৰে আপোনাৰ ঘৰত প্ৰৱেশ কৰিব পাৰে, গতিকে তেনে কৰাৰ পৰা বিৰত থাকক।

~ ভাগৱত গীতাৰ মতে সূৰ্যাস্তৰ পিছত দৈ সেৱন কৰিব নালাগে। ইয়াৰ এটা বৈজ্ঞানিক অঞ্চলো আছে। আহক আমি আপোনালোকক কওঁ যে সন্ধিয়া দৈ খালে ঠাণ্ডা অনুভৱ হব পাৰে, যাৰ ফলত ডিঙিৰ বিষ বাঢ়িব আৰু অসুস্থ হব পাৰে।

~ ভাগৱত গীতাৰ মতে, সূৰ্যাস্তৰ পাছতো ভুলতে তুলসী গছ স্পৰ্শ কৰিব নালাগে। ইয়াৰ কাৰণে দেৱী লক্ষ্মীয়ে আপোনাৰ ওপৰত খং কৰি ঘৰৰ পৰা ওলাই যাব। ইয়াৰ বাবেই ঘৰৰ সকলো সুখ-সমৃদ্ধি ধ্বংস হৈ যাব। গতিকে সন্ধিয়াৰ পিছত কোনো উদ্ভিদ স্পৰ্শ নকৰিবলৈ চেষ্টা কৰক, কাৰণ ইয়াক হিন্দু ধৰ্মত অতি পবিত্ৰ উদ্ভিদ বুলি গণ্য কৰা হয়। দেৱ-দেৱীসকলে নিজেই ইয়াত বাস কৰে, গতিকে এই কামটো এৰাই চলিবলৈ চেষ্টা কৰক।

~ ভাগৱত গীতাৰ মতে, সূৰ্যাস্তৰ পিছত কপালত চন্দন লগাব নালাগে, ইয়াক বেয়া শংখ বুলি গণ্য কৰা হয়। শ্ৰীকৃষ্ণই কৈছে যে হিন্দু ধৰ্মত ইয়াক অতি পবিত্ৰ বুলি গণ্য কৰা হয় আৰু পবিত্ৰ বস্তু প্ৰয়োগ কৰাৰ সময় সূৰ্য্য উদয়ৰ পিছতহে হয় আৰু সূৰ্যাস্তৰ পিছত নহয়, গতিকে তেনে কৰাৰ পৰা আঁতৰি থাকিবলৈ চেষ্টা কৰক। আপোনাৰ ওচৰ-চুবুৰীয়া কোনোবাই এই কাম কৰিলেও তেওঁক তেনে কৰাত বাধা দিয়ক। অন্যথা ই জীৱনত সকলো ধৰণৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

~ গীতাৰ শিক্ষা অনুসৰি সূৰ্যাস্তৰ পিছত কেতিয়াও খাদ্য বা পানী অনাদৃত নাৰাখিব। সদায় ঢাকি ৰাখিব। এই কাম কৰি দেৱী লক্ষ্মী সন্তুষ্ট হ’ব। ইয়াৰ আন এটা কাৰণ হ’ল খাদ্য আৰু পানী মুকলি ঠাইত ৰাখিলে তাত যিকোনো বিষাক্ত পদাৰ্থ পৰিব পাৰে, খোৱাৰ পিছত যিটো আপুনি অসুস্থ হৈ পৰিব পাৰে, গতিকে তেনে কৰাৰ পৰা বিৰত থাকক।

আমাৰ লিখনিৰ লগত জড়িত কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে লেখাটোৰ তলত দিয়া কমেন্ট বক্সত জনাওক। আমি আপোনাক শুদ্ধ তথ্য দিবলৈ চেষ্টা কৰি যাম। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। অনুৰূপ লিখনি পঢ়িবলৈ Axominfoৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment