মাটিৰ পাত্ৰত জমা কৰি ৰখা পানী খালে এই ৬ টা উপকাৰ লাভ কৰিব পাৰি

এই তীব্ৰ গৰমৰ সময়ছোৱাত মাটিৰ কলহত পানী ৰাখিব পাৰে। মাটিৰ প্ৰাকৃতিক শীতল গুণ আছে। এটা সময়ত মাটিৰ কলহত পানী ৰখাৰ প্ৰথা আছিল। কিন্তু আজিকালি এই পৰম্পৰা বহুত কমিছে। কিন্তু বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে মাটিৰ পাত্ৰত পানী ৰাখিলে বহু উপকাৰ পোৱা যায়। বিশেষকৈ গ্ৰীষ্মকালত যদি আপুনি মাটিৰ কলহ, জগ আৰু গিলাচ ব্যৱহাৰ কৰে যেনে পানী ঠাণ্ডা; শৰীৰতো উপকৃত হয়। মাটিৰ কলহত পানী ৰাখিলে ৬ টা উপকাৰ পোৱা যায়। জানি লওক সেইবোৰ কি।

১. পানী স্বাভাৱিকতে ঠাণ্ডা হ’ব

মাটিৰ পাত্ৰই মজুত পানীৰ উষ্ণতা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। মাটিৰ পাত্ৰত অসংখ্য অণুবীক্ষণিক ছিদ্ৰ থাকে। এই ছিদ্ৰবোৰৰ মাজেৰে সামান্য পৰিমাণৰ পানী বাহিৰৰ পৃষ্ঠলৈ সোমাই বাষ্পীভৱন হয়। পানী বাষ্পীভৱন হোৱাৰ লগে লগে কিছু তাপ শোষণ কৰে। ফলত পাত্ৰটো আৰু তাত থকা পানী ঠাণ্ডা হৈ পৰে। ফ্ৰীজৰ পৰা ঠাণ্ডা পানী খালে চৰ্দি আৰু কাহৰ সমস্যা হব পাৰে। অৱশ্যে মাটিৰ পাত্ৰত ৰখা প্ৰাকৃতিক ঠাণ্ডা পানী খাবলৈ তেওঁ ভয় নকৰে।

২. পানীৰ সোৱাদ আৰু সতেজতা ভাল

মাটিত থকা বিভিন্ন খনিজ পদাৰ্থৰ বাবে পানীৰ সোৱাদ বহু পৰিমাণে বৃদ্ধি পায়। মাটিৰ পাত্ৰৰ ছিদ্ৰযুক্ত পৃষ্ঠভাগ বায়ু চলাচলৰ বাবে উপযোগী। ফলত পানীৰ সতেজতা অটুট থাকে।

৩. ক্ষাৰকীয় ভাৰসাম্য

মাটিৰ পাত্ৰৰ পানীত কেলচিয়াম, মেগনেছিয়াম আৰু পটাছিয়াম আদি খনিজ পদাৰ্থ থাকে। এই পানী খালে পেটৰ বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ এচিড কিছু পৰিমাণে উপশম হয়। ইয়াৰ উপৰিও এচিড-এলকেলাইন ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰি শৰীৰৰ পি এইচ ভাৰসাম্য শুদ্ধ।

৪. পুষ্টিকৰ পদাৰ্থৰ সংৰক্ষণ

প্লাষ্টিক বা ধাতুৰ পাত্ৰত পানী ৰাখিলে ক্ষতিকাৰক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ বা দূষক পদাৰ্থ লিচ হোৱাৰ আশংকা থাকে। কিন্তু মাটিৰ পাত্ৰত এই ভয় নাথাকে। মাটিৰ পাত্ৰই পানীৰ প্ৰাকৃতিক গঠন সংৰক্ষণ কৰাৰ লগতে অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টি আৰু খনিজ পদাৰ্থ সংৰক্ষণ কৰে।

৫. পৰিৱেশ অনুকূল সমাধান

পানী সংৰক্ষণৰ বাবে মাটিৰ পাত্ৰ বাছি লোৱাটো প্লাষ্টিকৰ বটল বা পাত্ৰৰ পৰিৱৰ্তে পৰিৱেশ অনুকূল বিকল্প। পৰিৱেশৰ প্ৰতি বহনক্ষম প্ৰাকৃতিক সামগ্ৰীৰ পৰা মাটিৰ পাত্ৰ তৈয়াৰ কৰা হয়। ই প্লাষ্টিকৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীলতা হ্ৰাস কৰে।

৬. হজম শক্তি ভাল

মাটিৰ পাত্ৰত জমা কৰা পানীয়ে পাচনত সহায় কৰে আৰু গেষ্ট্ৰাইটিছৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। মাটিৰ পাত্ৰৰ পানীৰ ক্ষাৰকীয় প্ৰকৃতিয়ে পেটৰ অম্লতা হ্ৰাস কৰাৰ লগতে বদহজম আৰু কৃষ্ণ জ্বলনৰ লক্ষণসমূহ দূৰ কৰে। .

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment