প্ৰতিগৰাকী মহিলাই নিজৰ শৰীৰৰ এই ৫টা কথা জানিব লাগে

যিকোনো মহিলাৰ বাবে সুস্থ হৈ থকাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। ঘৰখন পৰিচালনা কৰাৰ লগতে প্ৰায়ে মহিলাসকলে নিজৰ চাকৰি, পঢ়া-শুনা আৰু পৰিয়ালৰ আন সদস্যৰ যত্ন লোৱাৰ দায়িত্বও লয়। পুৰুষতকৈ মহিলাসকল অধিক সোনকালে স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় সমস্যাত ভুগিবলগীয়া হয়। এনে পৰিস্থিতিত যিকোনো মহিলাই সুস্থ হৈ থাকিবলৈ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় সঠিক তথ্য থকাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। চিকিৎসক আৰু স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলেও মহিলাসকলক নিজৰ স্বাস্থ্যৰ বিশেষ যত্ন ল’বলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে। আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসক ভাৰলক্ষ্মী য়ানমন্দ্ৰই ইনষ্টাগ্ৰামত এটা পোষ্ট শ্বেয়াৰ কৰি এনে ৫টা কথা কৈছে, যিবোৰ প্ৰতিগৰাকী মহিলাই জনাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

প্ৰতিগৰাকী মহিলাই নিজৰ শৰীৰৰ বিষয়ে জনা উচিত ৫টা কথা

১/ অত্যধিক ঘাম ওলোৱাৰ অৰ্থ কি?

ঘামচি ওলোৱাটো সদায় সুস্বাস্থ্যৰ সমান নহয়, কিয়নো লুটিয়াল পৰ্যায়ত অত্যধিক মানসিক চাপে ভাটাৰ ভাৰসাম্যহীনতা সৃষ্টি কৰে আৰু বিষাদজনক পিএমএছ আৰু গধুৰ ৰক্তক্ষৰণৰ সৃষ্টি কৰে।

২/ মেজাজত প্ৰভাৱ পৰে নেকি?

টোপনিৰ মানদণ্ডই আপোনাৰ মেজাজ আৰু শক্তি নিৰ্ধাৰণ কৰে। টোপনি হৈছে সেই ভেটি যিয়ে আপোনাৰ হৰম’ন ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰে।

৩/ মেদবহুল লোকসকল সুস্থ নেকি?

মেদবহুলতা নাৰীৰ শত্ৰু নহয়, যদিহে ই স্বাস্থ্যকৰ চৰ্বি হয়। আমাৰ শৰীৰ গঢ়ি তুলিবলৈ আৰু আমাৰ হৰম’ন সুস্থ কৰি ৰাখিবলৈ স্বাস্থ্যকৰ চৰ্বিৰ প্ৰয়োজন।

৪/ কাৰ্ব স্বাস্থ্যকৰ নেকি?

সকলো কাৰ্ব আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে বেয়া নহয়, কিয়নো গোটা শস্যত থকা আঁহ আপোনাৰ শক্তিৰ মাত্ৰা বজাই ৰখাৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়।

৫/ পিৰিয়ডৰ বিষ কিমান স্বাভাৱিক?

পিৰিয়ডৰ সময়ত বিষ হোৱাটো স্বাভাৱিক নহয়, কিয়নো পিৰিয়ডৰ বিষ প্ৰায়ে ফাইব্ৰইড আৰু হৰম’নৰ ভাৰসাম্যহীনতাৰ দৰে অস্বাভাৱিকতাৰ লক্ষণ।

(অস্বীকাৰ: ইয়াত দিয়া তথ্যসমূহ কেৱল অনুমান আৰু তথ্যৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কৰা হৈছে। Axominfo য়ে কোনো ধৰণৰ বিশ্বাস বা তথ্য নিশ্চিত নকৰে। কোনো তথ্য বা বিশ্বাস কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ লওক।)

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment