যোনিত সঘনাই খজুৱতি হোৱাৰ সমস্যাৰ আঁৰত এই ৫টা কাৰণ থাকিব পাৰে।

যোনি খজুৱতিৰ সমস্যা ছোৱালীৰ বাবে অতি প্ৰত্যাহ্বানজনক। এনে পৰিস্থিতিত ইয়াৰ আগতীয়া চিকিৎসাৰ বাবে ইয়াৰ সৃষ্টি হোৱাৰ কাৰণ জনাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

প্ৰায় প্ৰতিগৰাকী মহিলাই জীৱনত বহুবাৰ যোনি খজুৱতিৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়। কিন্তু তথাপিও ইয়াৰ কথা মুকলিকৈ কোৱা নহয়। এনে পৰিস্থিতিত ইয়াত আজি আমি আপোনালোকক সেই সাধাৰণ কাৰণবোৰৰ বিষয়ে কৈছো, যিবোৰ হৈছে যোনিত খজুৱতি হোৱাৰ আটাইতকৈ সাধাৰণ কাৰণ।

ইষ্ট্ সংক্ৰমণ

যেতিয়া যোনিত থকা Candida albicans ভেঁকুৰৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি পায় তেতিয়া ই ঈষ্টৰ সংক্ৰমণৰ সৃষ্টি কৰে। যাৰ বাবে যোনিত খজুৱতি, ৰঙা পৰা, আৰু ডাঠ স্ৰাৱ হয়।

বেক্টেৰিয়াৰ দ্বাৰা যোনিৰ ৰোগ

যোনিৰ পি এইচ স্তৰ ভাৰসাম্যহীন হ’লে বেয়া বেক্টেৰিয়াৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি পায়, ইয়াক বেক্টেৰিয়াৰ যোনিৰ ৰোগ বোলা হয়। ইয়াৰ সংঘটিত হোৱাৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ লক্ষণ হ’ল যোনিত অবিৰত বা বাৰে বাৰে খজুৱতি।

যৌন সংক্ৰমণ

যদি আপুনি অসুৰক্ষিত যৌন সম্পৰ্ক কৰে তেন্তে ই যৌন সংক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে, যাৰ অন্যতম প্ৰধান লক্ষণ হ’ল যোনিত খজুৱতি।

ৰজোনিবৃত্তি আৰু হৰম’নৰ পৰিৱৰ্তন

ৰজোনিবৃত্তিৰ সময়ত শৰীৰত হৰম’নৰ মাত্ৰা কমি যায়। যাৰ বাবে যোনি শুকান হোৱাৰ বাবে খজুৱতিৰ সমস্যা বহুত বাঢ়ি যায়।

পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ অভ্যাস

পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ অভাৱেই যোনি খজুৱতিৰ আটাইতকৈ সাধাৰণ কাৰণ। এনে পৰিস্থিতিত যদি আপুনি পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা বজাই নাৰাখে বা প্ৰসাধন সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ নকৰে, তেন্তে পি এইচ স্তৰৰ অৱনতি ঘটাৰ বাবে খজুৱতিৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

1 thought on “যোনিত সঘনাই খজুৱতি হোৱাৰ সমস্যাৰ আঁৰত এই ৫টা কাৰণ থাকিব পাৰে।”

Leave a comment