এই ৫টা অভ্যাসে আপোনাক কোটিপতি কৰি তুলিব পাৰে, ধন যোগ কৰা আৰু বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব

নিজৰ দক্ষতা বৃদ্ধিৰ ইচ্ছা, কামৰ প্ৰতি নিষ্ঠা, অনুশাসিত আৰ্থিক অনুশীলনে আপোনাক কোটিপতি হোৱাত সহায় কৰিব পাৰে। পৰিৱৰ্তিত সময়ৰ লগে লগে আপুনি নিজৰ কেৰিয়াৰ আগবঢ়াই নিবলৈ নিজকে আপডেট কৰি ৰাখিব লাগিব। আপোনাৰ ধন পৰিচালনাৰ ক্ষেত্ৰত অনুশাসিত দৃষ্টিভংগী থাকিব লাগিব। বিখ্যাত বিনিয়োগকাৰী ৱাৰেন বাফেটে খৰচ কৰাৰ পিছত যিখিনি বাকী থাকে সেয়া সঞ্চয় নকৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে, বৰঞ্চ সঞ্চয় কৰাৰ পিছত যিখিনি বাকী থাকে সেইখিনি খৰচ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে। প্ৰথমে আপোনাৰ সঞ্চিত ধন আপোনাৰ উপাৰ্জনৰ পৰা পৃথক কৰক আৰু তাৰ পিছত যিখিনি বাকী আছে সেইখিনি খৰচ কৰক। উপাৰ্জন বৃদ্ধি নোহোৱালৈকে খৰচ বৃদ্ধি কৰাৰ পৰা বিৰত থাকক। ইয়াত এনে কিছুমান টিপছ আপোনাৰ বাবে উপযোগী হ’ব।

বাজেট পৰিকল্পনা

বাজেট পৰিকল্পনা কৰাটো এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ কাম। আপোনাৰ মুঠ আয় আৰু খৰচৰ ওপৰত চকু ৰাখক। বাজেট বনাওঁতে আপোনাৰ খৰচ ভালদৰে চিনাক্ত কৰক। লগতে বাজেট বনাওঁতে নিশ্চিত হওক যে আপুনি কোনো অপ্ৰয়োজনীয় খৰচ কৰা নাই যিটো এৰাই চলিব পাৰি।

অতিমাত্ৰা ক্ৰয় কৰাটো এৰক

তালিকা নিদিয়াকৈ বজাৰ কৰাৰ পৰা বিৰত থাকক। এইটো অতি প্ৰয়োজনীয় কাৰণ ই আপোনাক অত্যাৱশ্যকীয় বস্তু পাহৰি অপ্ৰয়োজনীয় বস্তু কিনাৰ পৰা ৰক্ষা কৰে। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ সঞ্চয় বৃদ্ধি পাব আৰু সেই ধন আপুনি বুদ্ধিমানৰূপে বিনিয়োগ কৰিব পাৰিব। টু-ডু লিষ্ট বনাওক: পৃথিৱীৰ ৮১% ধনী লোকে টু-ডু লিষ্ট বজাই ৰাখে। আপুনিও এই অভ্যাস মানি চলিব লাগে। টু-ডু লিষ্ট বনাই আপুনি আপোনাৰ খৰচ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে।

টকা বিনিয়োগ কৰক

ফৰ্বছৰ এক প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে আপুনি আপোনাৰ ধন অচল কৰি ৰাখিব নালাগে। বৰঞ্চ সেই ধন ষ্টক মাৰ্কেট, ফিক্সড ডিপ’জিট (FD), পাব্লিক প্ৰভিডেণ্ট ফাণ্ড (PPF), সোণ আদিত বিনিয়োগ কৰক।

ঋণ আৰু EMI ৰ পৰা আঁতৰি থাকক

ঋণ আৰু ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ খৰচৰ সুত পৰিশোধ কৰাটো এৰক, অৰ্থাৎ আপুনি ডাঙৰ আৰ্থিক সমস্যাত নপৰালৈকে ঋণ ল’ব নালাগে। এই পইচাবোৰে আপোনাক আৰ্থিক মানসিক চাপৰ বোজা দিয়াই নহয়, সময়ৰ লগে লগে মূল্য সংযোজনৰ সম্ভাৱনাও হ্ৰাস কৰে। আপুনি যদি আপোনাৰ প্ৰয়োজন অনুসৰি বাজেট বনাই কেৱল সেইবোৰ বস্তুহে কিনিব যিবোৰ আপুনি কিনিব পাৰে তেন্তে ভাল হ’ব। যদি কিবা এটা আপোনাৰ বাজেটৰ লগত খাপ নাখায়, তেন্তে আপুনি বিনিয়োগ কৰি টকা সঞ্চয় কৰি পিছত কিনিব পাৰে।

যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। এনেধৰণৰ আৰু অধিক লেখা পঢ়িবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটো Follow কৰিব নাপাহৰিব। আপোনাৰ মতামত আমালৈ কমেণ্ট বক্সত পঠাওক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment