পত্নীক কেতিয়াও কব নালাগে এই ৪টা কথা, গোটেই জীৱন ল’ব ইয়াৰ সুবিধা

আচাৰ্য চাণক্য কেৱল ভাৰতৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ অৰ্থনীতিবিদ, ৰাজনীতিবিদ আৰু কূটনীতিবিদেই নহয় বিশ্বৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ, নীতিৰ বলত তেওঁ এজন সাধাৰণ শিশু চন্দ্ৰগুপ্ত মৌৰ্যক সমগ্ৰ ভাৰতৰ সম্ৰাট কৰি তুলিছিল। নীতি পুথি অৰ্থাৎ চাণক্য নীতিত মানৱ জীৱনক সহজ আৰু সফল কৰি তোলাৰ লগত জড়িত বহু কথা উল্লেখ কৰা হৈছে।

চাণক্যই তেওঁৰ নীতি শাস্ত্ৰত কেৰিয়াৰ, বন্ধুত্ব, বিবাহিত জীৱন, ধন-সম্পত্তি আৰু নাৰী সম্পৰ্কীয় বহু কথা উল্লেখ কৰিছে। চাণক্য নীতিয়ে পুৰুষ আৰু মহিলাৰ সম্পৰ্কৰ লগতে তেওঁলোকৰ গুণৰ বিষয়েও উল্লেখ কৰিছে। আচলতে বিয়া হোৱাটো সকলোৰে বাবে অতি বিশেষ আৰু সকলোৱে বিচাৰে তেওঁলোকৰ জীৱনত এনে এজন ব্যক্তি আহিব যিয়ে তেওঁলোকক সকলো ধৰণৰ মৰম দিব পাৰে আৰু তেওঁলোকৰ যত্ন ল’ব পাৰে, তথাপিও জীৱনত কিছুমান কথা আছে যিবোৰ যিকোনো ব্যক্তিৰ বাবে কঠিন হ’ব নালাগে ব্যক্তিজনক কোৱা।

১/ আচাৰ্য চাণক্যই কৈছিল যে যদি কিবা কাৰণত ক’ৰবাত অপমান হব লগা হয়, তেন্তে কেতিয়াও কাৰো লগত আলোচনা কৰিব নালাগে। ঘৈণীকো নকবা। সেই সময়ত আপোনাৰ পত্নীয়ে নিশ্চয় আপোনাৰ পক্ষত কথা ক’ব, কিন্তু পিছলৈ সেই অপমানেৰে আপোনাক ঠাট্টা কৰি থাকিব।

২/ আপোনাৰ যি দুৰ্বলতা আছে, সেইটো লুকুৱাই ৰাখক। যদি আপোনাৰ পত্নীয়ে সেই দুৰ্বলতাৰ বিষয়ে গম পায়, তেন্তে তেওঁ আপোনাৰ দুৰ্বলতাক আক্ৰমণ কৰি নিজৰ কথাখিনি বুজাব। এনে পৰিস্থিতিত আপুনি নিজেই তেওঁৰ কথা মানি ল’বলৈ বাধ্য হ’ব।

৩/ যদি আপুনি দান কৰে তেন্তে এই দান গোপনে কৰক। আপুনি কৰা দানৰ বিষয়ে কেতিয়াও কাকো নকব, যদিও সেয়া আপোনাৰ পত্নী হ’লেও। আচাৰ্য চাণক্যই কয় যে আপোনাৰ অনুদান যিমানেই গোপনে ৰাখিব সিমানেই আপোনাৰ বাবে ভাল। দানৰ কথা ক’লে ইয়াৰ গুৰুত্ব হ্ৰাস পায়।

৪/ আপোনাৰ উপাৰ্জনৰ কথা কেতিয়াও পত্নীক সম্পূৰ্ণকৈ নকব। যদি আপোনাৰ পত্নীয়ে আপোনাৰ উপাৰ্জনৰ বিষয়ে জানিবলৈ আহে তেন্তে তেওঁৰ ইচ্ছা অনুসৰি আপোনাৰ উপাৰ্জন নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব। তাই আপোনাৰ টকাৰ ওপৰত নিজৰ অধিকাৰ সাব্যস্ত কৰিব আৰু সকলো খৰচ বন্ধ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment