Advertisement
News

আচাৰ্য চাণক্যৰ এই ৪ টা কথা সদায় মনত ৰাখিলে জীৱনত কেতিয়াও পৰাজিত নহব।

আচাৰ্য চাণক্যই তেওঁৰ ৰচনা নীতিশাস্ত্ৰৰ ষষ্ঠ অধ্যায়ৰ ১৭ নং পদত কৈছে যে গ্ৰন্থ অধ্যয়নৰ উপৰিও ব্যক্তিয়ে জীৱৰ পৰাও শিকিব লাগিব। কৰ্ম আৰু আচৰণত একাগ্ৰতা নাথাকিলে এজন ব্যক্তিয়ে জীৱনত বাৰে বাৰে বিফলতাৰ সোৱাদ ল’ব লগা হয়। ইয়াৰ বাবে এজন ব্যক্তিয়ে কুকুৰাৰ পৰা ৪টা অভ্যাস শিকিব লাগিব।

মৌৰ্য সাম্ৰাজ্যৰ সমসাময়িক আচাৰ্য চাণক্যৰ চিন্তা-চৰ্চা আজিও প্ৰাসংগিক। চাণক্য নীতি অনুসৰণ কৰি যিকোনো ব্যক্তিয়ে নিজৰ জীৱনত সফল হ’ব পাৰে। আপুনিও আপোনাৰ দুৰ্ভাগ্যৰ উন্নতি সাধন কৰিব পাৰে। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, আচাৰ্য চাণক্যৰ কথা মানি চন্দ্ৰগুপ্ত মৌৰ্যই শূন্যৰ পৰা শীৰ্ষত উপনীত হয়। তেওঁৰ পথ প্ৰদৰ্শনৰ বাবেই প্ৰাচীন কালত এক ঐক্যবদ্ধ ভাৰতৰ সৃষ্টি হৈছিল। চাণক্য সেই সময়ত এজন মহান দাৰ্শনিক আছিল। যদি আপুনিও জীৱনত কেতিয়াও পৰাজিত হ’ব নিবিচাৰে, তেন্তে নিশ্চয় আচাৰ্য চাণক্যৰ এই ৪টা কথা মনত ৰাখিব।

চাণক্যৰ ৪টা বস্তু

আচাৰ্য চাণক্যই তেওঁৰ ৰচনা নীতিশাস্ত্ৰৰ ষষ্ঠ অধ্যায়ৰ ১৭ নং পদত কৈছে যে গ্ৰন্থ অধ্যয়নৰ উপৰিও ব্যক্তিয়ে জীৱৰ পৰাও শিকিব লাগিব। কৰ্ম আৰু আচৰণত একাগ্ৰতা নাথাকিলে এজন ব্যক্তিয়ে জীৱনত বাৰে বাৰে বিফলতাৰ সোৱাদ ল’ব লগা হয়। ইয়াৰ বাবে এজন ব্যক্তিয়ে কুকুৰাৰ পৰা ৪টা অভ্যাস শিকিব লাগিব।

  • আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে ব্ৰহ্ম মুহুৰ্তত প্ৰতিদিনে কুকুৰাটো সাৰ পায়। যদি আপুনিও জীৱনত সফল হ’ব বিচাৰে তেন্তে ব্ৰহ্ম মুহুৰ্তত নিতৌ সাৰ পাব। ইয়াৰ ফলত কাম কৰিবলৈ যথেষ্ট সময় থাকিব। অতিৰিক্ত সময়ো পাব। ইয়াৰ দ্বাৰা অতিৰিক্ত কাম/অধ্যয়ন কৰিব পৰা যায়।
  • কুকুৰাৰ দ্বিতীয়টো অভ্যাস হ’ল যুদ্ধৰ বাবে সদায় সাজু হৈ থকা। ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল আপুনি সদায় কাম কৰিবলৈ সাজু থাকিব লাগে। এলেহুৱা হ’লে পিছ পৰি থাকিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে নিজৰ কাম কৰিবলৈ সদায় সাজু থাকক।
  • কুকুৰাৰ তৃতীয় অভ্যাস হ’ল ভাতৃক সমান ভাগ দিয়া। ঈশ্বৰ আৰু ভাইৰ অংশ আত্মসাৎ নকৰিব বুলি শাস্ত্ৰত ইংগিত দিয়া হৈছে। কুকুৰাটোৱে সদায় ভাই-ভনীক সমান ভাগ দিয়ে। যদি আপুনি জীৱনত সফল হ’ব বিচাৰে তেন্তে আপোনাৰ ভাইটিক তেওঁৰ উচিত অংশ দিয়ক।
  • কুকুৰাৰ চতুৰ্থ অভ্যাস হ’ল সাহসেৰে খোৱা। আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে এজন ব্যক্তিয়ে সাহসেৰে আহাৰ গ্ৰহণ কৰিব লাগে। ইয়াৰ ফলত ব্যক্তিজন শক্তিশালী হয়। সুস্থ মন আৰু শৰীৰ থাকিলে ব্যক্তিয়ে নিজৰ কাম উৎসাহেৰে কৰিবলৈ সক্ষম হয়। এই ৪ টা কথা মনত ৰাখি এজন ব্যক্তি জীৱনত কেতিয়াও বিফল নহয়।

যদি এই কাহিনীটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। এনেধৰণৰ কাহিনী আৰু পঢ়িবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজ Axominfoৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button