Advertisement
News

মাতৃয়ে কেতিয়াও পুত্ৰক এই ৪টা কথা কোৱা উচিত নহয়, ই শিশুৰ হৃদয়ত গভীৰভাৱে আঘাত কৰে।

অভিভাৱকত্বৰ পৰামৰ্শ: জানি বা অজানিতে এগৰাকী মাতৃয়ে নিজৰ পুত্ৰক এনে বহু কথা কয় যিবোৰ তেওঁ ক’ব নালাগে। এইবোৰ কথাই পুত্ৰক আঘাত দিয়ে আৰু লগতে তেওঁৰ বিবেকত গভীৰ প্ৰভাৱ পেলায়।

অভিভাৱকত্বৰ পৰামৰ্শ: শিশুৰ লালন-পালনে তেওঁৰ জীৱন উন্নত কৰাত ডাঙৰ ভূমিকা পালন কৰে। শিশুটিক কি শিকোৱা হৈছে, কি কোৱা হৈছে, কি কৰিবলৈ কোৱা হৈছে বা তেওঁৰ ভুলৰ প্ৰতি পিতৃ-মাতৃয়ে কেনে প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ কৰে, এই সকলোবোৰে তেওঁৰ ভৱিষ্যতৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলায়। পুত্ৰৰ প্ৰসংগত বিশেষভাৱে শুনা যায় যে তেওঁলোকৰ ভাল বেয়া আচৰণ তেওঁলোকৰ লালন-পালনৰ ফল। মাক-পুত্ৰৰ সম্পৰ্কৰ কথা ক’বলৈ গ’লে ই এক অতি বিশেষ সম্পৰ্ক, প্ৰায়ে কোৱা হয় যে পুত্ৰই মাকৰ প্ৰিয়জন। এনে পৰিস্থিতিত মাতৃৰ লালন-পালন, মাতৃৰ বকাবকি আৰু মৰম এই সকলোবোৰেই শিশুটিক প্ৰভাৱিত কৰে। বহু সময়ত মাতৃয়ে পুত্ৰক এনে কথা কয় বা এনে কথা কৈ আৰু বুজাই ডাঙৰ-দীঘল কৰে যাৰ ফলত তেওঁৰ বেয়া প্ৰভাৱ পৰে। এইবোৰ কথা কোৱাৰ পৰা বিৰত থকাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওক 👉 Click here )

মাকে পুত্ৰক এইবোৰ কথা কোৱা উচিত নহয়

ল’ৰাবোৰে কান্দিব নোৱাৰে

পুত্ৰক সৰুৰে পৰা শিকাইছে যে কান্দোন দুৰ্বলতাৰ চিন। পুত্ৰৰ অনুভৱবোৰ প্ৰায়ে এনেবোৰ কথা কৈ দমন কৰি ৰখা হয়। মাকেও যেতিয়া পুত্ৰক একে কথা কয়, তেতিয়া তেওঁৰ ভাঙি যোৱা অনুভৱ হয় আৰু অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে যে তেওঁক বুজিব পৰা কোনো নাই।

ককায়েক বা ভনীয়েকৰ দৰে কিয় হ’ব নোৱাৰা

পুত্ৰৰ এই ধৰণৰ তুলনা প্ৰায়ে দেখা যায়। যদি পুত্ৰ পঢ়াত ভাল নহয় বা কোনো কাম কৰা নাই তেন্তে তেওঁক কোৱা হয় যে তেওঁ কিয় ভায়েক বা ভনীয়েকৰ দৰে নহয়। এই ধৰণৰ তুলনাই পুত্ৰক আঘাত দিয়ে।

বহি বহি খাই থাকে

যদি পুত্ৰই কলেজলৈ যাবলৈ ওলাইছে, কলেজ শেষ কৰি পৰীক্ষাৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাইছে বা কেৱল ভাবিবলৈ আৰু বুজিবলৈ কিছু সময় বিচাৰিছে, তেন্তে তেওঁক এনেকুৱা বহুত ঠাট্টা-মস্কৰা দিয়া হয়। কাৰণ ল’ৰাৰ পৰা ঘৰখন চলাব বুলি আশা কৰা হয় আৰু তেওঁলোকে কেৱল আগবাঢ়ি যাব লাগে আৰু কেতিয়াও ৰৈ থাকিব লাগে। পুতেকে প্ৰকাশ নকৰিলেও এইবোৰ কথাত তেওঁৰ হৃদয়খন আঘাত পায়। ( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওক 👉 Click here )

আপোনাৰ দোষ হ’ব

ল’ৰাটোৰ দোষ বুলি প্ৰায়ে বিশ্বাস কৰা হয়। তাইৰ ভনীয়েকৰ লগত কাজিয়া হওক বা বন্ধুৰ লগত হওক, আপোনাৰ কোনো প্ৰমাণ নোহোৱাকৈ তাইক দোষ দিয়া বা বিশ্বাস নকৰাটোৱে তাইক আঘাত দিয়ে। আপোনাৰ পুত্ৰক বুজিবলৈ চেষ্টা কৰক আৰু তেওঁৰ কথা শুনিব আৰু তেতিয়াহে সিদ্ধান্ত লওক।

যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। এনেধৰণৰ আৰু অধিক লেখা পঢ়িবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটো Follow কৰিব নাপাহৰিব। আপোনাৰ মতামত আমালৈ কমেণ্ট বক্সত পঠাওক।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button