Advertisement
News

নাৰীৰ এই ৩ টা বস্তুৰ সন্মুখত পুৰুষ হৈ পৰে আপ্লুত, বিতংভাৱে জানো আহক

চাণক্য নীতিত নাৰীৰ শক্তিৰ বিষয়ে চাণক্যই উল্লেখ কৰিছে। চাণক্যই কৈছে যে নাৰীৰ তিনিটা শক্তি থাকে যাৰ আগত পুৰুষ অসহায় হৈ পৰে। নাৰীৰ সৌন্দৰ্য্যই তেওঁলোকৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ শক্তি। তলৰ লিখনিত বিতংভাৱে জনোৱা হ’ল ।

আচাৰ্য চাণক্যই নাৰীসকলৰ উন্নতিৰ বাবে বহু ধাৰণা শ্বেয়াৰ কৰিছে। যদি এই ধাৰণাবোৰ সঠিক সময়ত সঠিকভাৱে কাৰ্যকৰী কৰা হয়, তেন্তে সফলতা নিশ্চিতভাৱে লাভ কৰা হয়। শাস্ত্ৰত নাৰীক ক্ষমতাৰ ৰূপ বুলি গণ্য কৰা হৈছে যদিও চাণক্যই নাৰীৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ শক্তি কি সেই কথা কৈছে। এটা শ্লোকৰ যোগেদি চাণক্যই নাৰীৰ বাহিৰে ব্ৰাহ্মণৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ শক্তি, ৰাজা (নেতা)ৰ কথা উল্লেখ কৰিছে। জানো আহক।

নাৰীৰ শক্তি, চাণক্যই কয় যে নাৰীৰ বাবে তেওঁৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ শক্তি হৈছে তেওঁৰ মধুৰ কণ্ঠ। ইয়াৰ বাহিৰেও চাণক্যই নাৰীৰ সৌন্দৰ্য্যক তেওঁলোকৰ শক্তি বুলিও অভিহিত কৰিছে যদিও শাৰীৰিক সৌন্দৰ্য্যক মধুৰ বাক্যৰ সন্মুখত তুচ্ছজ্ঞান কৰা হয়, যিটো উপযুক্ত। মধুৰ বাক্যৰ আধাৰত নাৰীয়ে সকলোকে নিজৰ অনুগামী কৰি লয়। এগৰাকী মিঠাভাষী নাৰীক সকলোতে সন্মান কৰা হয়, এগৰাকী নাৰীৰ এই গুণে পৰিয়ালৰ প্ৰতিপত্তি বৃদ্ধি কৰে আৰু এই শক্তিৰ বাবেই পৰিয়ালৰ বহু প্ৰজন্মই ভাল আচাৰ-ব্যৱহাৰ পায়।

ব্ৰাহ্মণৰ শক্তি, চাণক্যৰ মতে এজন ব্ৰাহ্মণৰ জ্ঞানেই তেওঁৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ শক্তি আৰু মূলধন। ইয়াৰ ভিত্তিত তেওঁ সমাজত পদবী আৰু প্ৰতিপত্তি লাভ কৰে। আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে জ্ঞান কেৱল ব্ৰাহ্মণেই নহয়, প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ শক্তি। প্ৰতিকূল পৰিস্থিতিত জ্ঞানেই একমাত্ৰ শক্তি যিয়ে অসুবিধা দূৰ কৰাত সহায় কৰে।

ৰজাৰ ক্ষমতা, ৰজাৰ দীৰ্ঘদিন ক্ষমতাত থকাটো নিৰ্ভৰ কৰে নিজৰ পেশীৰ শক্তিৰ ওপৰত। ৰজাৰ বহুতো মন্ত্ৰী আছে, তথাপিও যদি ৰজা দুৰ্বল হয় তেন্তে তেওঁ বেছি সময় সিংহাসনত থাকিব নোৱাৰে। যদি ৰজা নিজেই শক্তিশালী হয় তেন্তে তেওঁ নিজৰ শাসন সঠিকভাৱে চলাব পাৰিব। নেতাজন মানসিক আৰু শাৰীৰিকভাৱে শক্তিশালী নহ’লে পৰিচালনাও ভাল নহ’ব, সংগঠনটোও আগবাঢ়িব নোৱাৰিব।

যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। এনেধৰণৰ আৰু অধিক লেখা পঢ়িবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটো Follow কৰিব নাপাহৰিব। আপোনাৰ মতামত আমালৈ কমেণ্ট বক্সত পঠাওক।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button