দীপাৱলীত পূজা কৰোতে এই ১১টা ভুল নকৰিব। নহ’লে ডাঙৰ দুৰ্যোগ হ’ব, ইয়াত জানি লওক

দীপাৱলী ভাৰতীয়সকলৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু প্ৰধান উৎসৱ, যিয়ে আনন্দ আৰু প্ৰেমৰ পৰিৱেশ কঢ়িয়াই আনে। এই অনন্য উৎসৱটো সৌন্দৰ্য আৰু বিশুদ্ধতাৰে পালন কৰা উচিত, কিন্তু কেতিয়াবা মানুহে অবাঞ্চিত ভুলৰ সন্মুখীন হয়, যিয়ে পূজাৰ ভৱিষ্যৎ পৰিবেশ বিনষ্ট কৰিব পাৰে। দীপাৱলী পূজাৰ সময়ত কৰিব নলগা ১১টা ভুলৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰা হৈছে। কাশী পণ্ডিত পণ্ডিত বালাজী মিশ্ৰৰ পৰা জনাওক।

তলত দিয়া ভুলবোৰ কৰিব নালাগে।

১) পূজাত ধূপ আৰু লেম্পৰ অত্যধিক ব্যৱহাৰঃ ধূপ আৰু লেম্পৰ অত্যধিক ব্যৱহাৰে পূজাখন অযথা ধুমুহাময় কৰি পৰিবেশ প্ৰদূষিত কৰিব পাৰে। ( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওক 👉 Click here )

২) পূজাস্থলীৰ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাক আওকাণ কৰা: পূজাৰ স্থানৰ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ কোনো অভাৱ হ’ব নালাগে, কাৰণ ইয়াৰ দ্বাৰা পূজাৰ ফলপ্ৰসূতা হ্ৰাস পাব পাৰে।

৩) পদ্ধতি আৰু মন্ত্ৰৰ অশুদ্ধতাঃ পূজাত শুদ্ধ পদ্ধতি আৰু মন্ত্ৰ পালন কৰাটো জৰুৰী, কাৰণ ইয়াৰ দ্বাৰা পূজাৰ গুৰুত্ব বৃদ্ধি পাব পাৰে। ( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওক 👉 Click here )

৪) অশুভ সময়ত পূজাঃ অশুভ সময়ত পূজা কৰা উচিত নহয়, কিয়নো ই পূজাক অৰ্থহীন কৰি তুলিব পাৰে।

৫) সকলো ৰীতি-নীতি নকৰা: পূজা-পাতলত সকলো আচাৰ-ব্যৱহাৰ নকৰিব, বৰঞ্চ নিজৰ সামৰ্থ্য অনুসৰি কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ আচাৰ-ব্যৱহাৰ বাছি লওক।

৬) পৰিৱেশ ক্ষতিকাৰক দ্ৰব্যৰ ব্যৱহাৰঃ পূজা-পাতলত পৰিৱেশ ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থ ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে।

৭) নেতিবাচক অনুভূতিঃ দীপাৱলীত ইতিবাচক আৰু প্ৰেমময় অনুভূতিৰ প্ৰচাৰ কৰিব লাগে, ভুলতেও নেতিবাচক অনুভূতি থাকিব নালাগে।

৮) অপ্ৰয়োজনীয় আতিথ্য: অপ্ৰয়োজনীয় আতিথ্য পৰিহাৰ কৰিব লাগে কাৰণ ই স্বাৰ্থপৰ হ’ব পাৰে আৰু অপ্ৰয়োজনীয় খৰচৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওক 👉 Click here )

৯) আৰতিৰ সময়ত মদ খোৱাঃ লক্ষ্মী দেৱীৰ পূজাৰ সময়ত হাত চাপৰি বজাব নালাগে। অতি উচ্চস্বৰত আৰতি গাই নাযাব। কোৱা হয় মাতৃ লক্ষ্মীয়ে কোলাহল ঘৃণা কৰে। মাতৃ লক্ষ্মীয়ে শান্তি ভাল পায়, সেয়েহে পৰিয়ালৰ সদস্যৰ মাজত কোনো কাজিয়া হ’ব নালাগে। কেৱল লক্ষ্মী দেৱীক পূজা নকৰিব। ভগৱান বিষ্ণুৰ অবিহনে তেওঁৰ পূজা অসম্পূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়।

১০) ঋণ লোৱা আৰু ঋণ দিয়া: ধন সম্পৰ্কীয় কোনো কামত লিপ্ত নহ’ব। দীপাৱলীৰ উৎসৱত কেতিয়াও ঋণ ল’ব নালাগে বা ধাৰলৈ নাযাব। সূৰ্যাস্তৰ পিছত কেতিয়াও কাকো কোনো বস্তু বিতৰণ নকৰিব।

১১) পূজা স্থান খালী এৰি দিয়া: দীপাৱলী পূজা স্থান কেতিয়াও ৰাতিটো খালী কৰি নাৰাখিব। ইয়াত ইমান ঘিউ বা তেল দিব যে গোটেই ৰাতি জ্বলি থাকে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment