তেজ পাতৰ আছে এনে বহু উপকাৰীতা। জানি আপুনিও আচৰিত হ’ব!

বিভিন্ন সুগন্ধি মছলাৰ ভিতৰত তেজ পাত ভাৰতীয় খাদ্যৰ এক প্ৰধান উপাদান। বে পাত সাধাৰণতে নিৰামিষভোজীৰ পৰা নিৰামিষভোজীলৈকে সকলোতে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কেৱল ৰন্ধা-বঢ়াত সোৱাদ যোগ কৰাই নহয়, তেজ পাত খোৱাৰ হাজাৰ হাজাৰ উপকাৰ আছে। ইয়াৰ বিভিন্ন ঔষধি গুণ আছে। কিছুমান আচৰিত স্বাস্থ্য উপকাৰ আছে।

কিন্তু আজি আমি এই পাতৰ সেৱনৰ কথা নকওঁ। তেজ পাত জ্বলোৱাৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হ’ব। ঘৰত কিছু পাত লৈ এটা পাত্ৰত জ্বলাই দিব। চাওক কি হয়। প্ৰাচীন ভাৰতীয় এৰোমাথেৰাপি কৌশল আজি বিশ্বজুৰি জনপ্ৰিয়। এই চিকিৎসা অনুসৰি বিভিন্ন ধৰণৰ সুগন্ধিয়ে আমাৰ মন আৰু শৰীৰত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলায়।

এই তীব্ৰ গৰমত ঘৰতে তেজ পাত জ্বলাই দিলে ইয়াৰ বহু উপকাৰ পোৱা যায়। এই ধৰণৰ পাত জ্বলাই ঘৰতে সুগন্ধি তৈয়াৰ কৰিব পাৰি। ব্যৱহাৰৰ উদ্দেশ্য হ’ল মনৰ পৰা বিচলিত চিন্তা, বিক্ষিপ্ততা, বিভিন্ন চিন্তা আঁতৰাই মানসিক শান্তি দিয়া। একেদৰে কিছুমান বিশেষ বনৌষধি আছে যিবোৰ আমি আমাৰ দৈনন্দিন ঘৰুৱা কামত ব্যৱহাৰ কৰো, যাৰ ধোঁৱাই আমাৰ ঘৰখন পৰিষ্কাৰ কৰাই নহয় ধূপ ধোৱাৰ উদ্দেশ্যও পূৰণ কৰে।

প্ৰতিদিনে ঘৰত ধূপৰ দৰে পাত জ্বলাই দিলে বহু উপকাৰিতা পোৱা যায়। বহু ক্ষেত্ৰত এই পাতৰ ধোঁৱাই আমাৰ শৰীৰত ইনচুলিনৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰাত ফলপ্ৰসূ বুলি কোৱা হয়। ডায়েবেটিছ নিয়ন্ত্ৰণত আছে। বনৌষধিবিধৰ গোন্ধে পোক-পৰুৱাক বিকৃত কৰি ঘৰখন পৰিষ্কাৰ কৰি ৰাখে। আপোনাৰ অশান্ত মনটো শান্ত হ’ব জুইকুৰা গৰমত। ইয়াৰ বাহিৰেও এই সময়ত ঘৰত পিঁপৰা আহি পৰে। তেজ পাত জ্বলাই ইহঁতৰ পৰা মুক্তি পাব পাৰি। গৰমৰ দিনত ঘৰৰ ঘামৰ গোন্ধ আঁতৰাবলৈ এই পাতবোৰ জ্বলাই সুগন্ধি সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ বাবে কিছু পাত লৈ ঘৰৰ যিকোনো কোণত জ্বলাই দিব লাগে। লাহে লাহে এই ধোঁৱা গোটেই কোঠাটোত বিয়পি পৰিব। ই আমাৰ মানসিক অৱসাদ দূৰ কৰিব। ভেৰিকোজ ভেইন আৰু গাঁঠিৰ বিষৰ দৰে সমস্যাৰ পৰা উপশম দিয়ে। তেজ পাতৰ ধোঁৱাই ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ দৰে বিভিন্ন ৰোগ নিৰাময়তো সহায় কৰে। গ্ৰীষ্মকালত ঠাণ্ডা আৰু গৰমৰ পৰা উপশম পাব।

পাতৰ ধোঁৱা উশাহ ল’লে স্নায়ুত উপনীত হয়, স্নায়ুতন্ত্ৰ শান্ত হয় আৰু মানসিক কাৰ্যকলাপ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰাটো বেই পাতৰ বহুতো স্বাস্থ্য উপকাৰৰ ভিতৰত অন্যতম।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment