ৰাম মন্দিৰত প্ৰতিমাহে কোটি কোটি টকাৰ অনুদান, নোট গণনাৰ বাবে হাইটেক মেচিন স্থাপন কৰিবলগীয়া হৈছিল।

ৰাম মন্দিৰ দানৰ বাতৰিঃ ৰাম লালাৰ দৰ্শনৰ বাবে সমগ্ৰ দেশৰ পৰা প্ৰায় ২ লাখ ভক্ত আহি আছে। ৰাম নৱমীত এই সংখ্যা ২০ লাখৰ ওচৰ চাপিব বুলি অনুমান কৰা হৈছে। ইয়াৰ লগতে প্ৰসাদ আৰু অনুদানৰ পৰিমাণো বহুগুণ বৃদ্ধি পাব বুলি আশা কৰা হৈছে।

ভৱিষ্যৎ ৰাম মন্দিৰত ৰামলালাৰ অভিষেকৰ পিছত মন্দিৰলৈ অনুদান আৰু প্ৰসাদ ধাৰাবাহিকভাৱে প্ৰতিমাহে কোটি কোটি টকা পোৱা গৈছে। ইয়াৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত ইয়াৰ গণনাৰ বাবে উচ্চ প্ৰযুক্তিৰ মেচিন মুকলি কৰা হৈছে। টেম্পল ট্ৰাষ্টৰ কাৰ্যালয়ৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত বিষয়া প্ৰকাশ গুপ্তাৰ তথ্য অনুসৰি এমাহত গড় অনুদান আৰু প্ৰসাদৰ পৰিমাণ প্ৰায় ৪ কোটি টকা হৈছেগৈ। যিটো ৰাম নৱমীলৈকে আৰু বৃদ্ধি পাব পাৰে।

এনে পৰিস্থিতিত হাতেৰে চান্দা গণনা কৰাটো এটা ডাঙৰ সমস্যা হৈ পৰিছে। গণনাৰ সৈতে জড়িত এক সূত্ৰৰ মতে, শেহতীয়াকৈ ষ্টেট বেংকে মন্দিৰ চৌহদত নোট ভাগ-বতৰা আৰু গণনাৰ বাবে দুটা উচ্চ প্ৰযুক্তিৰ স্বয়ংক্ৰিয় গণনা মেচিন স্থাপন কৰিছে।

প্ৰসাদ আৰু চান্দা হিচাপে লাভ কৰা ১০ টকা, ২০ টকা, ৫০ টকা, ১০০ টকা, ২০০ টকা আৰু ৫০০ টকাৰ নোট বাকচত একেলগে ৰখা হয়। মেচিনটোৱে সকলো ধৰণৰ নোট ১০০ টা বিভিন্ন বাণ্ডিলত পেক কৰি উলিয়াই আনে। এতিয়া হাতেৰে গণনা আৰু টোকা সজাই লোৱাৰ বাবে লোৱা দীঘলীয়া সময় কমি গৈছে। বেংকৰ কৰ্মচাৰী আৰু মন্দিৰ ট্ৰাষ্টৰ গণনা প্ৰভাৰীৰ দলটোৱে এই বাণ্ডিলবোৰ পৰীক্ষা কৰি বেংকত জমা কৰে।

ক’ত অনুদান আৰু প্ৰসাদ সংগ্ৰহ কৰা হৈছে?

মন্দিৰ ন্যাস কাৰ্যালয়ৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত বিষয়া প্ৰকাশ গুপ্তাই জনোৱা মতে, মন্দিৰলৈ দান দিবলৈ অহা লাখ লাখ ভক্তৰ বাবে ১০টা কম্পিউটাৰাইজড কাউণ্টাৰ স্থাপন কৰা হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও ৰাম লাল্লাৰ সন্মুখত ৬ টা ডাঙৰ ডাঙৰ দান বাকচো ৰখা হৈছে য’ত ভক্তসকলে ৰাম লাল্লাৰ দৰ্শন কৰাৰ পিছত পোনপটীয়াকৈ দানৰ বাকচত নিজৰ চান্দাৰ ধন ৰাখে। অনুদানৰ কম্পিউটাৰাইজড ৰচিদ কাউণ্টাৰত দিয়া হয়।

এটা ডাঙৰ কাউণ্টিং ৰুমৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে।

জানিব পৰা মতে, অনুদান বৃদ্ধিৰ বাবে চি চি কেমেৰা আৰু সা-সুবিধাৰে সজ্জিত বৃহৎ কাউণ্টিং ৰুমৰ প্ৰয়োজনীয়তাও অনুভৱ কৰা হৈছে। ইয়াৰো ব্যৱস্থা শীঘ্ৰে কৰা হ’ব। লগতে আলোচনা কৰা হৈছে যে মন্দিৰ ট্ৰাষ্টে এতিয়া দান কাউণ্টাৰৰ পৰা সংগ্ৰহৰ পৰা মন্দিৰত পোৱা চান্দা গণনা আৰু জমা কৰাৰ সমগ্ৰ দায়িত্ব বেংকলৈ গতাই দিয়াৰ কথা চিন্তা কৰিছে। টেম্পল ট্ৰাষ্টৰ সমন্বয়কৰ দলৰ সহযোগত বেংকে এই কাম কৰিব। ব্যৱস্থাটো সম্প্ৰসাৰণৰ বাবে বেংক আৰু ট্ৰাষ্টেও কৰ্মচাৰীৰ সংখ্যা বৃদ্ধি কৰিব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment