স্তন সৰু হৈ পৰাৰ আৰত এই ৫টা কাৰন হব পাৰে, জানো আহক কি এই কাৰণ..

প্ৰতিগৰাকী ছোৱালীয়ে এটা নিখুঁত ফিগাৰ বিচাৰে। ইয়াৰ বাবে ছোৱালীৰ স্তনৰ আকাৰ আৰু আকৃতি সঠিক হোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। কিন্তু বহু ছোৱালী স্তনৰ আকাৰ বৃদ্ধি নোহোৱাৰ বাবে চিন্তিত হৈয়েই থাকে। ভাল স্তনে ছোৱালী আৰু মহিলাৰ শৰীৰক আকৃতিৰ, নিখুঁত আৰু আকৰ্ষণীয় কৰি তোলাত সহায় কৰে।

ছোৱালীৰ স্তনৰ বিকাশ ১০ বছৰ বয়সৰ পৰা আৰম্ভ হয়, কিছুমান ছোৱালীৰ স্তনৰ বিকাশ ১২-১৩ বছৰ বয়সৰ পৰা আৰম্ভ হয়। কিন্তু এনে বহু ছোৱালী আছে যাৰ বয়স বঢ়াৰ লগে লগে স্তনৰ আকাৰ সৰু হৈ থাকে। ইয়াৰ বাবে বহু কাৰণ দায়ী। স্তনৰ আকাৰ সৰু হোৱাৰ কাৰণ জানি লওক-

১/ পুষ্টিকৰ উপাদানৰে সমৃদ্ধ খাদ্য গ্ৰহণ নকৰা

স্তনৰ আকাৰ বৃদ্ধি নোহোৱাৰ আঁৰৰ এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণ হ’ল খাদ্যত পুষ্টিকৰ উপাদানৰ অভাৱ। খাদ্যত উপযুক্ত খাদ্য আৰু পুষ্টিকৰ উপাদান অন্তৰ্ভুক্ত নকৰাৰ বাবে বহু ছোৱালীৰ স্তনৰ আকাৰ সৰু হৈ থাকে। যেতিয়া শৰীৰে উপযুক্ত পৰিমাণৰ পুষ্টিকৰ উপাদান নাপায় তেতিয়া স্তনৰ বিকাশ সঠিকভাৱে নহয়। স্তন বিকাশৰ বাবে আপোনাৰ বাবে ভাল খাদ্য গ্ৰহণ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। স্বাস্থ্যসন্মত খাদ্য গ্ৰহণ কৰিলে স্তনৰ আকাৰ বৃদ্ধি কৰিব পাৰি।

২/ ভাৰসাম্যহীন হাৰমন

হৰম’নৰ ভাৰসাম্যহীনতাও স্তনৰ আকাৰ বৃদ্ধি নোহোৱাৰ অন্যতম কাৰণ। ইষ্ট্ৰজেন হৰম’ন স্তন বা স্তনৰ আকাৰৰ বিকাশৰ বাবে দায়বদ্ধ। এনে পৰিস্থিতিত শৰীৰত ইষ্ট্ৰজেন হৰম’নৰ অভাৱৰ বাবে স্তনৰ আকাৰ সৰু হৈ থাকে। বহু ছোৱালীৰ ক্ষেত্ৰত ইষ্ট্ৰজেন হৰম’নৰ অভাৱ আৰু অতিৰিক্ত টেষ্টষ্টেৰন হৰম’নৰ বাবে স্তনৰ আকাৰ বৃদ্ধি হ’ব নোৱাৰে। শৰীৰত ইষ্ট্ৰজেন হৰম’নৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি কৰিবলৈ উপযুক্ত খাদ্য গ্ৰহণ কৰিব লাগে। এনে খাদ্য সেৱন কৰক, যিবোৰ শৰীৰত ইষ্ট্ৰজেনৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি কৰাত সহায়ক। ইষ্ট্ৰজেন সমৃদ্ধ খাদ্য খালে স্তনৰ আকাৰ বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ উপৰিও ব্যায়াম আৰু যোগাসন কৰিও স্তন বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। স্তনৰ আকাৰ বৃদ্ধি কৰিবলৈ ৱাল প্ৰেছ ব্যায়াম কৰাটো অতি উপকাৰী।

৩/ ওজন কমি যোৱা

প্ৰায়ে দেখা যায় যে যি ছোৱালী বা মহিলাৰ ওজন কম, তেওঁলোকৰ স্তনৰ আকাৰো সৰু। গতিকে বহু পৰিমাণে আপোনাৰ স্তনৰ আকাৰো আপোনাৰ ওজনৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। ক্ষীণ ছোৱালীৰ স্তনৰ আকাৰ প্ৰায়ে সৰু হয়। যদি আপুনি আপোনাৰ স্তনৰ আকাৰ বৃদ্ধি কৰিব বিচাৰে, তেন্তে আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধি বা বজাই ৰাখিবলৈ আৰম্ভ কৰক। ওজন বৃদ্ধি কৰিলে আপোনাৰ স্তনৰ আকাৰো স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে বৃদ্ধি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰিব।

৪/ জিনীয় কাৰণ

বহু ক্ষেত্ৰত স্তনৰ আকাৰ বৃদ্ধি বা হ্ৰাসৰ কাৰণো জিনীয়। কিছুমান ছোৱালীৰ স্তনৰ সৰু আকাৰো জিনীয় হ’ব পাৰে। যদি আপোনাৰ মাক বা পৰিয়ালৰ কোনো সদস্যৰ স্তনৰ আকাৰ সৰু, তেন্তে এই সমস্যা পৰৱৰ্তী প্ৰজন্মতো দেখা যাব। গতিকে যদি আপোনাৰ পৰিয়ালৰ কোনো সদস্যৰ স্তনৰ আকাৰ সৰু, তেন্তে আপুনি সৰুৰে পৰা খাদ্যৰ প্ৰতি মনোযোগ দিবলৈ আৰম্ভ কৰিব লাগে।

৫) ৰক্ত সঞ্চালনৰ অভাৱ

স্তন পেশীত তেজ চলাচলৰ অভাৱৰ বাবে ইহঁতৰ আকাৰ বৃদ্ধি নহয়। ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ শৰীৰত ৰক্ত সঞ্চালন ভালদৰে বজাই ৰখাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। এনে পৰিস্থিতিত কিছু পৰিমাণে তেল দি স্তন মালিচ কৰিব পাৰে যাৰ ফলত তেজৰ সঞ্চালন বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ বাবে স্তন দুটা বৃত্তাকাৰ গতিৰে মালিচ কৰক। দিনটোত ১০-১৫ মিনিটৰ বাবে স্তন মালিচ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত স্তন পেশীত ৰক্ত সঞ্চালন উন্নত হ’ব আৰু ইয়াৰ আকাৰ বৃদ্ধি পাব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment