শিৱলিংগৰ প্ৰকৃত অৰ্থ কি জানেনে? বহুতে নাজানে ইয়াৰ প্ৰকৃত অৰ্থ !

Real meaning of Shivaling: আপোনালোকৰ মাজত নিশ্চয় বহু লোক আছে যিয়ে নিতৌ শিৱলিংগক পূজা কৰে বা দৈনিক মন্দিৰলৈ গৈ শিৱলিংগৰ দৰ্শন কৰে। সনাতন ধৰ্মত শিৱলিংগক ভগৱান শিৱৰ ৰূপ বুলি ধৰা হয়। শিৱলিংগৰ বিষয়ে শাস্ত্ৰ আৰু বেদতো বহু কথা কোৱা হৈছে। যদিও শিৱলিংগৰ প্ৰকৃত অৰ্থ কোনেও নাজানে। লোকবিশ্বাসত শিৱলিংগৰ সংজ্ঞা অতি ভুল বুলি গণ্য কৰা হয়। মানুহে ভাবে যে শিৱলিংগ মানে ভগৱান শিৱৰ লিংগ অৰ্থাৎ ভগৱান শিৱৰ ব্যক্তিগত অংশৰ প্ৰতিৰূপ। এনে পৰিস্থিতিত জ্যোতিষী ৰাধাকান্ত ভাটছে শিৱলিঙৰ প্ৰকৃত অৰ্থ কি সেই কথা আমাক জনাইছিল। এই বিষয়ে বিতংভাৱে জানো আহক।

শিৱলিংগৰ প্ৰকৃত অৰ্থ কি?

আমাৰ শাস্ত্ৰসমূহ সংস্কৃত ভাষাত লিখা হৈছে। সংস্কৃত ভাষাৰ এটা বিশেষত্ব হ’ল এটা শব্দৰ একাধিক অৰ্থ আছে। একেদৰে একে সংস্কৃতিত ৰচিত বেদ, পুৰাণ আৰু শাস্ত্ৰত জাহান শব্দৰ আগত লিংগ, বাহনৰ অৰ্থ হৈছে ‘আকৃতি’।

সংস্কৃতত লিংগ মানে কেৱল ব্যক্তিগত অংশই নহয় আকৃতিও আৰু ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে শিৱৰ সন্মুখত ৰখা লিংগ। শিৱৰ আকাৰ। ভগৱান শিৱ নিৰাকাৰ বুলি কোৱা হয়, কিন্তু যেতিয়া ভগৱান শিৱই স্তম্ভৰ ৰূপত জন্ম লৈছিল তেতিয়া ইয়াক লিংগ বুলি কোৱা হৈছিল আৰু তেওঁৰ পূজা পৃথিৱীত আৰম্ভ হৈছিল।

ইয়াৰ পিছতহে শিৱলিংগ পূজাৰ নিয়মৰ অস্তিত্ব আহিল। যদি আমি সহজ ভাষাত বুজাই দিওঁ তেন্তে ভগৱান শিৱৰ আকৃতিক শিৱলিংগ বুলি কোৱা হয় কাৰণ আগৰ কালত ভগৱান শিৱক কেৱল তেওঁৰ নাম জপ কৰিহে পূজা কৰা হৈছিল। আজিৰ দৰে সকলোতে মন্দিৰ বা মূৰ্তিও নাছিল শিৱৰ প্ৰতিমূৰ্তি।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment