একাধিক ব্যক্তিৰ সৈতে সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিলে দেখা দিব পাৰে এই ৰোগ.. গৱেশনাত প্ৰকাশ পাইছে এই তথ্য!

যদি যৌন সম্পৰ্ক নিৰাপদভাৱে কৰা হয়, তেন্তে ইয়াৰ বহু উপকাৰ আছে। নিৰাপদ যৌন সম্পৰ্কৰ বহুতো পেৰামিটাৰ আছে, যিবোৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে। এতিয়া প্ৰশ্ন উত্থাপন হয় যে যদি এজন ব্যক্তিয়ে বহুতৰে সৈতে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰে তেন্তে ই ৰিস্কি নেকি? উত্তৰটো হ’ল হয়…

ইয়াৰ ফলত বহু বিপদৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। এই সন্দৰ্ভত ‘বি এম জে চেক্সুৱেল এণ্ড প্ৰজনন স্বাস্থ্য’ৰ দ্বাৰা প্ৰকাশিত এক অধ্যয়নত কোৱা হৈছে যে যদি এজন ব্যক্তিয়ে বহু লোকৰ সৈতে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰে তেন্তে তেওঁ কেন্সাৰ আৰু আন বহুতো ৰোগৰ আশংকা থাকে। গৱেষকসকলে ইয়াৰ সৈতে জড়িত তথ্য ELSA (English Longitudinal Study of Aging)ৰ পৰা সংগ্ৰহ কৰিছিল। ইংলেণ্ডত ৫০ বছৰৰ ওপৰৰ লোকৰ ওপৰত কৰা এইটো আছিল এক অধ্যয়ন।

ইয়াত মুঠ ৫,৭২২ জন অংশগ্ৰহণকাৰীৰ যৌন সম্পৰ্কৰ বিষয়ে সাক্ষাৎকাৰ লোৱা হৈছিল। এই ভিত্তিত গৱেষকসকলে একাধিক সংগীৰ সৈতে যৌন সম্পৰ্কত বাস কৰা লোকসকলৰ কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা অধিক হোৱা বুলি জানিব পৰা গৈছে।

যৌন সংক্ৰামক ৰোগ আৰু কেন্সাৰৰ সম্পৰ্ক আছে

অধ্যয়নত অন্তৰ্ভুক্ত লোকসকলৰ গড় বয়স আছিল ৬৪ বছৰ। ইয়াৰে ৭৫ শতাংশ বিবাহিত বা লিভ-ইন ৰিলেচনত আছিল। এই অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে যিসকল পুৰুষে ১০ বা তাতকৈ অধিক মহিলাৰ সৈতে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিছিল, তেওঁলোকৰ কৰ্কট ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা ৬৯ শতাংশ বেছি। মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত এই গড় ৯১ শতাংশতকৈ অধিক হোৱা দেখা গৈছে। ইয়াৰ উপৰিও ১০ বা তাতকৈ অধিক লোকৰ সৈতে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰা মহিলাসকলৰ জীৱন সীমিত কৰা দীৰ্ঘদিনীয়া অৱস্থাৰ আশংকাও ৬৪ শতাংশতকৈ অধিক হোৱা দেখা গৈছে।

এনে লোকৰ কোন ধৰণৰ কৰ্কট ৰোগ বা কোনবোৰ ৰোগৰ আশংকা বেছি সেই বিষয়ে গৱেষকসকলে উল্লেখ কৰা নাই। কিন্তু কোৱা হৈছে যে ইয়াৰ ফলত যৌন সংক্ৰামক ৰোগ (STD)ৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায় যাৰ ফলত বহু ধৰণৰ কৰ্কট ৰোগ হ’ব পাৰে। অধ্যয়নটোত এই কথাতো গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হৈছিল যে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ সময়ত যৌন সংক্ৰামক ৰোগ দৰে ৰোগৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ সকলো সুৰক্ষা ব্যৱস্থা ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। লগতে মনত ৰাখিব যে আপুনি যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰা সংগীসকল ইতিমধ্যে যৌন সংক্ৰামক ৰোগ আক্ৰান্ত হোৱা নাই?

মহিলাসকলৰ কৰ্কট ৰোগ আৰু অন্যান্য ৰোগৰ আশংকা বেছি নেকি ?

অধ্যয়নৰ সময়ত লিংগভিত্তিক পাৰ্থক্যৰ আশা কৰা নাছিল গৱেষকসকলে। তথাপিও অধ্যয়নৰ এটা কোণে এই দিশটোকে আঙুলিয়াই দিয়ে। কেনেকৈ জানো আহক ?

দৰাচলতে জৰায়ুৰ মুখ, লিংগ, মুখ আৰু মলদ্বাৰত হোৱা ৩০ শতাংশতকৈ অধিক কৰ্কট ৰোগ এইচ পি ভিৰ দৰে যৌন সংক্ৰামক ৰোগ সংক্ৰমণৰ ফলত হয়। মহিলাৰ এইচ পি ভি আৰু ছাৰ্ভাইকেল কেন্সাৰৰ মাজৰ সম্পৰ্ক লিংগ কেন্সাৰতকৈ বেছি। ইয়াৰ ভিত্তিত ক’ব পাৰি যে যিসকল মহিলাই অধিক মানুহৰ লগত যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰে, তেওঁলোকে কেন্সাৰ আৰু অন্যান্য ৰোগৰ প্ৰতি অধিক ভয় কৰে।

এই ফলাফলসমূহৰ পৰা কি সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে ?

এই অধ্যয়নৰ নিজস্ব কিছুমান সীমাবদ্ধতা আছিল। কিন্তু যদি আমি ফলাফলৰ কথা কওঁ তেন্তে এটা কথা স্পষ্ট যে অধিক মানুহৰ লগত যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাটোৱেই যৌন সংক্ৰামক ৰোগৰ একমাত্ৰ কাৰণ নহয়। যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত সুৰক্ষাৰ সম্পূৰ্ণ যত্ন লোৱাটো অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ, যদিও আপোনাৰ সংগী যৌন সংক্ৰামক ৰোগ মুক্ত হোৱা উচিত।

অধিক লোকৰ সৈতে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপনৰ লগত জড়িত ৰোগসমূহৰ কথা, বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে এই ক্ষেত্ৰত অধিক গৱেষণাৰ প্ৰয়োজন। তেতিয়াহে এই বিষয়ত এটা সুনিৰ্দিষ্ট ফলাফল ওলাব পাৰিব। আমি সকলোৱে জানো যে যৌন সংক্ৰামক ৰোগৰ পৰা বহু ধৰণৰ কেন্সাৰ হোৱাৰ আশংকা থাকে। ইয়াক প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ এই অধ্যয়নত নিৰাপদ যৌন সম্পৰ্কৰ অভ্যাসৰ ওপৰত বিশেষ গুৰুত্ব দিয়া হৈছে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment