ব্ৰিটিছে ভাৰত এৰি পলায়ন কৰিছিল এইবোৰ কাৰণেই, স্বাধীনতাৰ সৈতে জড়িত কিছুমান আচৰিত তথ্য জানি লওক

Independence day facts Assamese: আমি প্ৰতি বছৰে ১৫ আগষ্টক স্বাধীনতা দিৱস হিচাপে পালন কৰো। কিন্তু ভাৰতৰ স্বাধীনতা এনে বহু কথাৰ লগত জড়িত, যিবোৰ মানুহে নাজানে। ভাৰতে বহু বছৰ স্বাধীনতাৰ বাবে সংগ্ৰাম কৰিবলগীয়া হৈছিল যদিও হঠাৎ কি হ’ল যে ব্ৰিটিছ চৰকাৰে ৰাতিটোৰ ভিতৰতে ভাৰত এৰি যোৱাৰ সিদ্ধান্ত ল’লে। আজি এই লেখাটোত আমি স্বাধীনতাৰ লগত জড়িত কিছুমান আমোদজনক কথা আপোনালোকক জনাবলৈ ওলাইছো।

এইবাৰ ভাৰতে ২০২৩ চনৰ ১৫ আগষ্টত ৭৭ সংখ্যক স্বাধীনতা দিৱস পালন কৰিব। ১৪ আগষ্টৰ মাজনিশা দেশবাসীক সম্বোধন কৰি ভাৰতৰ স্বাধীনতা ঘোষণা কৰে প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী পণ্ডিত জৱাহৰলাল নেহৰুৱে। এইদৰে ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টৰ পুৱা ভাৰতবৰ্ষ এখন স্বাধীন দেশত পৰিণত হয়। আমি এই দিৱস স্বাধীনতা দিৱস হিচাপে পালন কৰো। আজি আমি আপোনালোকক দিম ব্ৰিটিছ চৰকাৰে দেশ এৰি যোৱাৰ লগত জড়িত এনে কিছুমান আমোদজনক তথ্য, যিটো জানিও আপুনিও আচৰিত হ’ব।

প্ৰতিবাদ তীব্ৰতৰ

ভাৰতৰ স্বাধীনতা আন্দোলন দ্ৰুতগতিত আগবাঢ়িছিল। ১৯৪০ চনৰ ভিতৰত আই এন চিৰ বৃহৎ সংখ্যক লোকে ব্ৰিটিছ শাসনৰ বিৰুদ্ধে ব্যাপক প্ৰতিবাদ কৰিছিল।

দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধ

দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধই ব্ৰিটেইনক দুৰ্বল কৰি তুলিছিল। দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধ আছিল ব্ৰিটেইনৰ বাবে ব্যয়বহুল আৰু ৰক্তাক্ত সংঘাত। যুদ্ধই ব্ৰিটিছৰ প্ৰতিপত্তিও দুৰ্বল কৰি তুলিছিল। দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ পিছত ব্ৰিটেইনে সমগ্ৰ বিশ্বতে নিজৰ সাম্ৰাজ্য বজাই ৰাখিব পৰা নাছিল।

আমেৰিকা চৰকাৰৰ সৈতে

আমেৰিকাই ব্ৰিটেইনক ভাৰতক স্বাধীনতা দিবলৈ হেঁচা প্ৰয়োগ কৰি আছিল। ১৯৪০ চনত আমেৰিকা আছিল এখন উদীয়মান মহাশক্তি, আৰু ই আছিল ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিকতাবাদৰ বিৰোধী। আমেৰিকা চৰকাৰে ব্ৰিটেইনক স্পষ্ট কৰি দিছিল যে ভাৰতত ব্ৰিটিছ ৰাজক সমৰ্থন নকৰে।

স্বাধীনতাৰ বিষয়ত বিভক্ত

ভাৰতৰ স্বাধীনতা বিষয়ক লৈ ব্ৰিটিছ চৰকাৰ বিভাজিত হৈছিল। ব্ৰিটিছ চৰকাৰৰ ভিতৰত ভাৰতক স্বাধীনতা প্ৰদানৰ বিৰোধী শক্তিশালী লবী আছিল। কিন্তু ভাৰতক অনিৰ্দিষ্টকাললৈ ধৰি ৰাখিব নোৱাৰি বুলিও স্বীকৃতি বাঢ়ি আহিছিল।

খৰচৰ হুলস্থুল

স্বাধীনতা দিৱসৰ তথ্য ইংৰাজী: সাম্ৰাজ্য ৰক্ষাৰ খৰচত ব্ৰিটিছ জনসাধাৰণ ভাগৰি পৰিছিল। সাম্ৰাজ্য ৰক্ষাৰ খৰচত ব্ৰিটিছ জনসাধাৰণ ক্ৰমান্বয়ে ক্লান্ত হৈ পৰিছিল। ঘৰুৱা সমস্যাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়াৰ পৰিৱৰ্তে ব্ৰিটেইনে নিজৰ বহিঃৰাজ্যৰ ভূখণ্ডৰ ফালে চোৱা উচিত আছিল।

ভাৰতীয় ৰাষ্ট্ৰীয় সেনাবাহিনী

ভাৰতীয় জাতীয় সেনাবাহিনীয়ে ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলন সন্দৰ্ভত সজাগতা সৃষ্টি কৰিলে। আই এন এ আছিল সুভাষ চন্দ্ৰ বসুৰ দ্বাৰা গঠিত সামৰিক বাহিনী। দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধত আই এন এয়ে ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধ কৰিছিল, আৰু ইয়াৰ কাৰ্যকলাপে ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনৰ প্ৰতি বিশ্বব্যাপী সজাগতা বৃদ্ধিত সহায় কৰিছিল।

লেবাৰ পাৰ্টি

১৯৪৫ চনত ব্ৰিটেইনত লেবাৰ পাৰ্টি ক্ষমতালৈ আহে। লেবাৰ পাৰ্টিয়ে ভাৰতক স্বাধীনতা দিবলৈ বদ্ধপৰিকৰ আছিল। নতুন লেবাৰ চৰকাৰে লৰ্ড মাউণ্টবেটেনক ভাৰতৰ শেষ ভাইচৰয় হিচাপে নিযুক্তি দিয়ে, আৰু তেওঁক ভাৰতৰ পৰা ব্ৰিটেইনলৈ ক্ষমতা হস্তান্তৰ কৰাৰ দায়িত্ব দিয়া হয়।

ভাৰত আৰু পাকিস্তান নিৰ্মাণ

ভাৰত বিভাজন সন্দৰ্ভত ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছ আৰু মুছলিম লীগৰ মাজত সহমতত উপনীত হয়। ইণ্ডিয়ান নেচনেল কংগ্ৰেছ আৰু মুছলিম লীগ ভাৰতৰ দুটা প্ৰধান ৰাজনৈতিক দল আছিল। ১৯৪৭ চনত তেওঁ ভাৰত বিভাজন সম্পৰ্কীয় চুক্তিৰ আলোচনাত মিলিত হয়, যাৰ ফলত দুখন স্বাধীন দেশ – ভাৰত আৰু পাকিস্তানৰ সৃষ্টি হয়।

শিক্ষা আৰু অৰ্থনৈতিক উন্নয়ন

ব্ৰিটিছ চৰকাৰে বিশ্বাস কৰিছিল যে ভাৰত স্বশাসনৰ বাবে সাজু। ইংৰাজ চৰকাৰ নিশ্চিত হৈছিল যে ভাৰত আত্মশাসনৰ বাবে সাজু। ভাৰতীয় জনসাধাৰণে শিক্ষা আৰু অৰ্থনৈতিক বিকাশৰ ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট অগ্ৰগতি লাভ কৰিছিল।

শিক্ষা আৰু অৰ্থনৈতিক উন্নয়ন

ব্ৰিটিছ চৰকাৰে বিশ্বাস কৰিছিল যে ভাৰত স্বশাসনৰ বাবে সাজু। ইংৰাজ চৰকাৰ নিশ্চিত হৈছিল যে ভাৰত আত্মশাসনৰ বাবে সাজু। ভাৰতীয় জনসাধাৰণে শিক্ষা আৰু অৰ্থনৈতিক বিকাশৰ ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট অগ্ৰগতি লাভ কৰিছিল।

অস্বীকাৰ: (ইয়াত দিয়া সকলো তথ্য সাধাৰণ বিশ্বাস আৰু তথ্যৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি দিয়া হৈছে। Axominfo এ ইয়াক নিশ্চিত নকৰে। কোনো তথ্য কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে অনুগ্ৰহ কৰি সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ লওক।)

Leave a Comment