আপোনাক সদায় আনতকৈ চাৰিখোজ আগুৱাই ৰাখিব চাণক্য নীতিৰ ৪টা কথাই

চাণক্য নীতিঃ চাণক্যৰ এই নীতিক সফলতা লাভৰ ঔষধ হিচাপে গণ্য কৰা হয়। কলিৰ এই যুগত সফলতা লাভ কৰাটো সহজ নহয়, কিন্তু চাণক্যৰ এই ৪টা কথা মনত ৰাখিলে কেতিয়াও কোনো জাতি হেৰুৱাব নোৱাৰিব।

চাণক্য নীতিঃ আচাৰ্য চাণক্যক ভাৰতৰ শ্ৰেষ্ঠ পণ্ডিতৰ ভিতৰত গণ্য কৰা হয়। চাণক্য নীতিত তেওঁ বহু বিষয়ৰ ওপৰত বিতংভাৱে আলোচনা কৰিছে। চাণক্যই মানৱ কল্যাণৰ বাবে তেওঁৰ চিন্তাধাৰা শ্লোকৰ যোগেদি দাঙি ধৰিছে। চাণক্যৰ এই নীতিক সফলতা লাভৰ বাবে ঔষধ হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

नात्यन्तं सरलैर्भाव्यं गत्वा पश्य वनस्थलीम् । छिद्यन्ते सरलास्तत्र कुब्जास्तिष्ठन्ति पादपाः ॥

অর্থ- আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে মানুহৰ অত্যধিক চিধাপ্রসূততাইও ডিঙিত হাড় হৈ পৰিব পাৰে। উদাহৰণস্বৰূপে চাণক্যই কৈছে যে হাবিত পোন গছ প্ৰথমে কাটিব লাগে, কাৰণ বেঁকা গছৰ তুলনাত পোন গছ কাটিবলৈ বিশেষ কষ্টৰ প্ৰয়োজন নহয়। এই কাৰণেই এজন ব্যক্তিৰ পোনপটীয়াতাৰ সুবিধা সকলোৱে লয়, গতিকে এই কল্যুগত সফলতা পানী, গতিকে অলপ চতুৰতাৰ প্ৰয়োজন।

कः कालः कानि मित्राणि को देशः कौ व्ययागमौ ।कश्चाहं का च मे शक्तिरिति चिन्त्यं मुहुर्मुहुः ॥

অৰ্থ- যদি আপুনি আপোনাৰ ভৱিষ্যত উন্নত কৰিব বিচাৰে তেন্তে সঠিক সময়, সঠিক বন্ধু, সঠিক স্থান, ধন উপাৰ্জনৰ সঠিক উপায়, ধন খৰচ কৰাৰ সঠিক উপায় আৰু আপোনাৰ শক্তিৰ উৎসৰ প্ৰতি মনোযোগ দিব লাগিব। ইয়াৰ দ্বাৰা প্ৰতিটো পথতে সফলতা লাভ কৰিব।

यो ध्रुवाणि परित्यज्य अध्रुवं परिषेवते ।ध्रुवाणि तस्य नश्यन्ति चाध्रुवं नष्टमेव हि ॥

অৰ্থ- চাণক্যই এই শ্লোকত কৈছে যে যি ব্যক্তিয়ে সকলো পাবলৈ লোভ কৰে তেওঁ সঠিকটো এৰি যায়। যি ব্যক্তিয়ে নিৰ্দিষ্ট অৰ্থাৎ সঠিক এৰি অনিশ্চিত অৰ্থাৎ ভুলৰ সমৰ্থন লয়, তেওঁৰ অধিকাৰো ধ্বংস হৈ যায়। সেইবাবেই যেতিয়াই আপুনি যিকোনো সিদ্ধান্ত লয় তেতিয়াই সঠিক আৰু ভুল পৰীক্ষা কৰাটো নিশ্চিত কৰক।

गुणैरुत्तमतां याति नोच्चैरासनसंस्थितः। प्रासादशिखरस्थोऽपि काकः किं गरुडायते॥

অৰ্থ- চাণক্যই কৈছে যে পুৰুষক তেওঁৰ কৰ্ম আৰু গুণৰ দ্বাৰা শ্ৰেষ্ঠ বুলি কোৱা হয়। তেওঁ ক’লে যে এজন বিদ্বান ব্যক্তি দুখীয়া হ’ব পাৰে কিন্তু ধনী মানুহৰ মাজত তেওঁ শ্ৰদ্ধাৰ। টকা, ধন-সম্পত্তি আৰু পদতকৈ মানুহ ডাঙৰ নহয়, ৰাজপ্ৰসাদৰ ওপৰত বহি থকা কাউৰী এটা ঈগল নহয় ঠিক তেনেকুৱাই।

আশাকৰোঁ আমাৰ এই লেখাটো ভাল লাগিছে। আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ তলৰ মন্তব্যৰ অংশত মন্তব্য কৰি আমাক জনাওক আৰু আমাৰ ৱেবছাইটৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a Comment