ব্ৰেইন ষ্ট্ৰোক হ’লে লগে লগে এই প্ৰাথমিক চিকিৎসা গ্ৰহণ কৰক, ই ৰোগীৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিব পাৰে।

ষ্ট্ৰোক আক্ৰমণ কেতিয়াবা মাৰাত্মক হ’ব পাৰে। গতিকে এনে পৰিস্থিতিত কিছুমান বিশেষ কথা মনত ৰখাটো জৰুৰী। ইয়াৰ দ্বাৰা ৰোগীৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিব পাৰিব।

ষ্ট্ৰোক পেৰালাইছিছ হ’ল এনে এক অৱস্থা, য’ত মগজুত ৰক্তক্ষৰণ আৰম্ভ হয় বা মগজুত তেজৰ সোঁত বন্ধ হৈ যায়। শীতকালত ষ্ট্ৰোকৰ সম্ভাৱনা আৰু অধিক বৃদ্ধি পায়। কাৰোবাৰ ষ্ট্ৰোক আক্ৰান্ত হ’লে তেওঁক তৎক্ষণাত প্ৰাথমিক চিকিৎসা প্ৰদান কৰাটো প্ৰয়োজন। কাৰণ আক্ৰমণৰ কেইমিনিটমানৰ ভিতৰতে মগজুৰ কোষবোৰ মৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত তাৎক্ষণিকভাৱে জৰুৰী চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজন হয়। যিমান সোনকালে চিকিৎসা গ্ৰহণ কৰা হয়, সিমানেই ক্ষতিৰ আশংকা কম হয়। গতিকে নিজৰ মানুহৰ বাবেও সজাগ হওক আৰু এই পদ্ধতিসমূহ ব্যৱহাৰ কৰক। প্ৰাথমিক চিকিৎসা দিবলৈ ইয়াৰ সতৰ্কবাণী চিনসমূহৰ বিষয়ে জনাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ, যিবোৰ তলত দিয়া ধৰণৰ:

  • হাত তুলিব নোৱাৰা
  • মুখখন লৰচৰ কৰা
  • ৰোগীয়ে কথা ক’ব নোৱাৰা বা থতমত খাই থকা অনুভৱ
  • দৃষ্টিশক্তি অস্পষ্ট
  • শৰীৰত অজ্ঞানতা অনুভৱ কৰা

ষ্ট্ৰোকৰ প্ৰাথমিক চিকিৎসাৰ সময়ত এইবোৰ কথা মনত ৰাখিব:

ৰোগীক শুৱাই দিয়ক

আক্ৰমণৰ লক্ষণ দেখা গ’লে প্ৰথমে ৰোগীক শুই দিব লাগে আৰু মূৰ আৰু কান্ধ দুটা আঠুৱাৰে সহায় কৰিব লাগে। মনত ৰাখিব যে সিহঁতে পোনে পোনে শুই থাকিব লাগে।

প্ৰথমে ডাক্তৰৰ লগত কথা পাতক

যদি আপুনি কাৰোবাৰ ষ্ট্ৰোকৰ লক্ষণ অনুভৱ কৰি আছে, তেন্তে প্ৰথমে চিকিৎসকক ফোন কৰি তেওঁৰ সহায় লওক যে ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত দেখা পোৱা লক্ষণসমূহৰ ক্ষেত্ৰত কি কৰিব লাগে। যাতে ৰোগীক নিৰাপদে চিকিৎসালয়লৈ লৈ যাব পাৰে। যদি আপুনি নিজৰ বা আন কাৰোবাৰ কোনো অস্বাভাৱিক লক্ষণ লক্ষ্য কৰে, তেন্তে গুৰুতৰ ক্ষতিৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ জৰুৰীকালীন নম্বৰত সহায় লোৱাটোৱেই উত্তম হ’ব।

কাপোৰ ঢিলা কৰক

যদি এই লক্ষণসমূহ আপোনাৰ বা আন কোনো ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত দেখা যায়, তেন্তে ৰোগীৰ কাপোৰ ঢিলা কৰক। মনত ৰাখিব যে কাপোৰবোৰ টান হ’ব নালাগে, নহ’লে ৰোগীৰ উশাহ-নিশাহ লোৱাত অসুবিধা হ’ব পাৰে আৰু অস্থিৰতা বাঢ়িব পাৰে।

আক্ৰমণৰ সময় লক্ষ্য কৰক

ৰোগীজনৰ আক্ৰমণৰ সময়টো লিখি ৰখাটো অতি প্ৰয়োজনীয়, যিটো চিকিৎসকে আপোনাক সুধিব। কাৰণ ষ্ট্ৰোক ৰোগীক ক্লট বাষ্টিং ঔষধ দিয়া হয়। ইয়াৰ ফলত লক্ষণসমূহৰ উন্নতি আৰু প্ৰতিৰোধত সহায় হয়। কিন্তু এই ঔষধ ষ্ট্ৰোকৰ লক্ষণ আৰম্ভ হোৱাৰ ৪ ঘণ্টাৰ ভিতৰত ৰোগীক দিয়া হয়।

CPR ব্যৱহাৰ কৰক

যদিও বেছিভাগ ষ্ট্ৰোক ৰোগীকে চিপিআৰৰ প্ৰয়োজন নাই, যদি আপোনাৰ ওচৰৰ কোনোবাই অচেতন হৈ পৰিছে তেন্তে তেওঁলোকৰ নাড়ীভুৰু আৰু হৃদস্পন্দন পৰীক্ষা কৰক। হৃদস্পন্দন কম হ’লে তেওঁলোকক চিপিআৰ দিব লাগে।

অস্বীকাৰ: এই লেখাটো কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবেহে। ই কোনো কাৰণতে কোনো ঔষধ বা চিকিৎসাৰ বিকল্প হ’ব নোৱাৰে। অধিক তথ্যৰ বাবে সদায় চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। এনেধৰণৰ আৰু অধিক লেখা পঢ়িবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটো Follow কৰিব নাপাহৰিব। আপোনাৰ মতামত আমালৈ কমেণ্ট বক্সত পঠাওক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment