Advertisement
ধৰ্ম

এই ৩ টা স্থানত দীপক জ্বলাই আৰম্ভ কৰক নতুন বছৰ, ঘৰত চিৰদিনৰ বাবে বাস কৰিব ধনৰ দেৱী

Happy New Year 2024: প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে কামনা কৰে যে দেৱী লক্ষ্মীৰ আশীৰ্বাদ তেওঁৰ জীৱনত সদায়ে থাকে যেন। ইয়াৰ বাবে তেওঁ দিনে নিশাই বহুত কষ্ট কৰে কিন্তু বহু সময়ত এজন ব্যক্তিয়ে ভাগ্যৰ ফল নাপায়। কিন্তু যদি আপোনাৰ ক্ষেত্ৰতো একেই অৱস্থা হৈছে, তেন্তে আপুনি আৰু চিন্তা কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। জ্যোতিষত এনে কিছুমান নিয়ম ব্যাখ্যা কৰা হৈছে, যিয়ে মানুহক ধন-সম্পত্তিৰে ভৰপূৰ কৰি ৰাখে।

নৱবৰ্ষৰ প্ৰথম দিনটোত দেৱী লক্ষ্মীক সন্তুষ্ট কৰি তেওঁৰ আশীৰ্বাদ পাবলৈ বহুতো সৰু সৰু ব্যৱস্থাৰ কথা উল্লেখ কৰা হৈছে। লক্ষ্মী দেৱীক প্ৰকৃত ভক্তিৰে পূজা কৰা ব্যক্তিজনে জীৱনত কেতিয়াও ধনৰ অভাৱৰ সন্মুখীন নহয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। ধনৰ অভাৱ দূৰ কৰিবলৈ শাস্ত্ৰত বহুতো প্ৰতিকাৰৰ কথা উল্লেখ কৰা হৈছে, যিয়ে ঘৰত সুখ আৰু সমৃদ্ধি কঢ়িয়াই আনে আৰু ব্যক্তিজনে সকলো বস্তুগত আৰাম পায়। নৱবৰ্ষৰ প্ৰথম দিনটোত ঘৰৰ কোন ৩টা স্থানত বন্তি জ্বলোৱাটো লাভজনক হয় জানি লওক।

ঘৰৰ এই ৩ টা ঠাইত বন্তি জ্বলাওক

ঘৰুৱা মন্দিৰত এটা বন্তি জ্বলায়

হিন্দু ধৰ্মত নিয়মীয়া উপাসনাৰ ওপৰত বিশেষ গুৰুত্ব দিয়া হৈছে। দেৱ-দেৱীক সন্তুষ্ট কৰি তেওঁলোকৰ আশীৰ্বাদ বিচৰাৰ বাবে ঘৰৰ মন্দিৰত পুৱা আৰু গধূলি বন্তি জ্বলোৱাৰ পৰম্পৰা আছে। মাতৃ লক্ষ্মীৰ বাসস্থান তুলসীত। এনে পৰিস্থিতিত ঘৰৰ মহিলাসকলে নিয়মিতভাৱে তুলসীৰ ওচৰত ঘিউৰ চাকি জ্বলাই দিয়ে। এনে পৰিস্থিতিত দেৱী লক্ষ্মী আৰু তুলসীৰ ওচৰত দীপ জ্বলাই নতুন বছৰটো আৰম্ভ কৰক।

ঘৰৰ আশে-পাশে থকা মন্দিৰবোৰত

ঘৰৰ আশে-পাশে থকা মন্দিৰ বা পূজাস্থলীতো দেৱীসকল বাস কৰে। এনে পৰিস্থিতিত পুৱা আৰু গধূলি কোনো মন্দিৰত দীপ জ্বলাই নতুন বছৰটো আৰম্ভ কৰক। এনে কৰিলে বছৰটো শুভভাৱে আৰম্ভ হয় আৰু সকলো কামনা পূৰণ হয়। ইয়াৰ ফলত পৰিয়ালত সুখ আৰু শান্তি বজাই ৰাখে।

কুল দেৱতাৰ সন্মুখত এটা দীপ জ্বলোৱা

নৱবৰ্ষৰ প্ৰথম দিনা ঘৰত পৰিয়ালৰ দেৱতাসকলৰ বাবে এটা দীপ জ্বলোৱা উচিত। কোৱা হয় যে কুল দেৱতাসকলৰ বাবে দীপ জ্বলাই তেওঁলোকৰ বিশেষ আশীৰ্বাদ লাভ কৰে। ইয়াৰ উপৰিও জীৱনত সুখ, সমৃদ্ধি আৰু শান্তি ৰৈ যায়।

এইদৰে বন্তিটো জ্বলাই দিব

জ্যোতিষৰ মতে যদি আপুনি পূজাৰ সময়ত ঘিউৰ বন্তি জ্বলাই আছে, তেন্তে সেইটো সদায় বাওঁফালে ৰাখিব লাগে। আনহাতে, তেলৰ বন্তিটো বাওঁফালে ৰখা হয়। দিয়া বা বন্তি জ্বলোৱাৰ সময়ত মনত ৰাখিব যে তাৰ তলত কিবা এটা অক্ষত অৱস্থাত থাকিব লাগিব। লগতে দীপ জ্বলোৱাৰ সময়ত ‘শুভম কৰোতি কল্যাণম, আৰোগ্যম ধন সম্পাদম, শত্ৰু বুদ্ধি বিনাশয়, দীপম জ্যোতি নমোষ্টুতে’ মন্ত্ৰ আবৃত্তি কৰাটো শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button