শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা নকৰিলে শৰীৰত এনে কিছুমান সমস্যা দেখা দিয়ে….

এই কথা আপুনি মানি ল’ব পাৰে বা নলয়, কিন্তু এইটো সঁচা যে শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা স্থাপন কৰাটো শৰীৰৰ এক প্ৰয়োজন। শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা সক্ৰিয় হৈ থাকিলে আপুনি সুস্থ আৰু ফিট হৈ পৰে, কিন্তু মাহত দুবাৰ বা তিনিবাৰ শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা স্থাপন কৰিলে নিজৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে। শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা নকৰাৰ ফলত শৰীৰত কি নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে জানি লওক…

স্বাস্থ্যসন্মত খাদ্য, স্বাস্থ্যসন্মত জীৱনশৈলী, দৈনিক ব্যায়াম আৰু যোগাভ্যাস ইত্যাদি কিছুমান বস্তু আপোনাক দীৰ্ঘজীৱন সুস্থ কৰি ৰাখিবলৈ অতি প্ৰয়োজনীয়। কিন্তু, আন এটা কাম আছে যিয়ে আপোনাক শাৰীৰিক আৰু মানসিকভাৱে সুস্থ আৰু ফিট কৰি ৰাখে। আমি দৈনন্দিন জীৱনত শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাক অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ কথা কৈছো। প্ৰায়ে কিছুমান মানুহ অফিচৰ কামত ইমানেই ব্যস্ত হৈ পৰে যে পত্নীৰ লগত দুঘণ্টামান শান্তিৰে কটাবলৈও সময় নাপায়। ইজনে সিজনৰ মাজত প্ৰেম, মৰম আৰু আত্মবিশ্বাস থকাটো যিমানেই গুৰুত্বপূৰ্ণ, একেদৰেই আপোনাৰ জীৱনটো সফল আৰু সুস্থ কৰি তুলিবলৈ শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাও গুৰুত্বপূৰ্ণ।

১/ মানসিক চাপ বৃদ্ধি পায়

যদি আপুনি সপ্তাহত মাত্ৰ এবাৰ বা মাহত তিনি-পাঁচবাৰ শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা স্থাপন কৰে তেন্তে ই আপোনাৰ শৰীৰক মানসিক চাপত পেলাব পাৰে। শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা নকৰিলে আপোনাৰ সংগীৰ ওপৰতো নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰিব। আপুনি হয়তো শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা স্থাপন কৰিব নিবিচাৰিব, কিন্তু যদি আপোনাৰ সংগীৰ ইচ্ছা পূৰণ নহয়, তেন্তে ই তেওঁৰ মাজতো উদ্বেগ আৰু মানসিক চাপৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। তেওঁলোকৰ মনলৈ এটা চিন্তা আহিব পাৰে যে এই দূৰত্বৰ কাৰণ হ’ব পাৰে কোনোবা তৃতীয় ব্যক্তি। ইয়াৰ বাবেই মেজাজৰ দোলন, খিংখিঙীয়া, অনিদ্ৰা, ভোক কমি যোৱা আদি সমস্যা আৰম্ভ হ’ব পাৰে।

২/ শৰীৰৰ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা কমি যায়

শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাই আপোনাক বহুতো গুৰুতৰ ৰোগৰ পৰা ৰক্ষা কৰে। যেতিয়া আপুনি সংগীৰ সৈতে শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা নকৰে তেতিয়া ই আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাও দুৰ্বল কৰি তোলে। ইয়াৰ বাবে আপুনি সহজেই অসুস্থ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা স্থাপন কৰিলে শৰীৰত ৰাসায়নিক ইমিউন’গ্ল’বিউলিন বৃদ্ধি পায়। এইবিধ ৰাসায়নিক পদাৰ্থই শৰীৰক গুৰুতৰ ৰোগৰ বিৰুদ্ধে উন্নত পদ্ধতিৰে যুঁজিবলৈ সহায় কৰে।

৩/ নিজৰ ওপৰত লাজ অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰক

শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা স্থাপন কৰিলে আপুনি শিথিল আৰু সুখী অনুভৱ কৰে। আপুনিও নিজকে ভাল পাবলৈ আৰম্ভ কৰে। শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা স্থাপন হ’লে শৰীৰত ড’পামিন নামৰ হৰম’ন এটা নিৰ্গত হয়। এই হৰম’নে সুখ বৃদ্ধি কৰে বুলি জনা যায়, অৰ্থাৎ ই এটা সুখী হৰম’ন। যেতিয়া আপুনি সুখী হয় তেতিয়া আপোনাৰ আত্মবিশ্বাস বৃদ্ধি পায়। আনহাতে, যেতিয়া আপুনি মাহৰ পিছত মাহ ধৰি শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা স্থাপন নকৰে আৰু সংগীৰ পৰা আঁতৰি থাকে তেতিয়া শৰীৰটো হতাশ হৈ থাকে। তেজৰ সঞ্চালন কমি যায়। আপুনি সন্দেহ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে যে আপুনি কোনো কাম কৰিব পাৰিব নে নোৱাৰে।

৪/ ছালখন নিৰ্জীৱ আৰু নিস্তেজ দেখা যায়

শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ ইতিবাচক প্ৰভাৱ ছালত বেছিকৈ দেখা যায়। শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা স্থাপন কৰিলে ছালৰ জিলিকনি বৃদ্ধি পায়। ড’পামিন হৰম’নৰ মাত্ৰা বৃদ্ধিৰ বাবে ছালখন জিলিকি উঠে। একে সময়তে দৈনন্দিন জীৱনত শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ অভাৱ হ’লে ছালখন নিৰ্জীৱ, নিস্তেজ আৰু শুকান দেখাবলৈ আৰম্ভ কৰে।

৫/ ৰক্তচাপ বৃদ্ধি হব পাৰে

২০০৬ চনত মেডিকেল জাৰ্নেল বায়’লজিকেল চাইক’লজিত কৰা এক অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে নিয়মিতভাৱে শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা স্থাপন কৰা লোকৰ ৰক্তচাপৰ মাত্ৰা কমকৈ শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা স্থাপন কৰা লোকতকৈ কম। গতিকে যদি আপুনি বিচাৰে যে আপোনাৰ ৰক্তচাপৰ মাত্ৰা বেছি নহয়, তেন্তে নিশ্চিতভাৱে শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা স্থাপন কৰক।

৬/ আনৰ প্ৰতি আগ্ৰহ বাঢ়িব পাৰে

যদি আপুনি বাৰে বাৰে শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ বাবে সংগীক নাকচ কৰি থাকে তেন্তে সম্ভৱ যে আপোনালোক দুয়োৰে মাজৰ দূৰত্ব বৃদ্ধি পাব পাৰে। বিশেষকৈ যেতিয়া এগৰাকী মহিলাই বাৰে বাৰে নিজৰ পত্নীক শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ বাবে নাকচ কৰে, তেতিয়া কিছুমান পুৰুষে নতুন বন্ধুত্ব গঢ়িবলৈ আগ্ৰহী হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ কাৰণ হ’ল দীৰ্ঘদিন ধৰি শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা স্থাপন নকৰাৰ বাবে হতাশাৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি। আনকি কিছুমান দম্পতীয়ে এই পৰিস্থিতিত ৱান নাইট ষ্টেণ্ডৰ কথাও ভাবিবলৈ আৰম্ভ কৰে। শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা নকৰাৰ অসুবিধাবোৰ দীৰ্ঘ দূৰত্বৰ সম্পৰ্কত বেছিকৈ দেখা যায়।

৭/ প্ৰষ্টেট কেন্সাৰৰ আশংকা

এক গৱেষণাৰ পৰা জানিব পৰা গৈছে যে যিসকল লোকে এমাহত ২০ বাৰতকৈ অধিক বীর্যপাত কৰে তেওঁলোকৰ প্ৰষ্টেট কেন্সাৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা কম। আনহাতে, যিসকলে মাহত মাত্ৰ চাৰিৰ পৰা সাতবাৰহে বীর্যপাত কৰে তেওঁলোকৰ প্ৰষ্টেট কেন্সাৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি হোৱা দেখা গৈছে।

৮ যোনিৰ পেশী শুকান হব পাৰে

যিসকল মহিলাই দীৰ্ঘদিন ধৰি শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা স্থাপন নকৰে, তেওঁলোকৰ যোনিৰ পেশীৰ টানতা কমিবলৈ আৰম্ভ কৰে। তদুপৰি যোনিত তেজৰ সোঁতও কমি যায় । ইয়াৰ বাবে যোনিৰ কলাবোৰ পাতল আৰু শুকান হৈ পৰে। ইয়াত লুব্ৰিকেচন নাথাকে আৰু যৌন সম্পৰ্ক স্থাপনৰ সময়ত যোনিত শুকানতা অনুভৱ কৰা হয়।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment