বহু সময় বহি থাকিলে ডাঙৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে স্বাস্থ্যৰ, কাৰ্যালয়ৰ কৰ্মচাৰীৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ স্বাস্থ্যৰ টিপছ

আজিৰ ব্যস্ত জীৱনত ঘণ্টাৰ পিছত ঘণ্টা অফিচত বহি থকাটো এটা সাধাৰণ কথা হৈ পৰিছে। কিন্তু আপুনি জানেনে যে ই আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে? দক্ষিণ আফ্ৰিকাত কৰা এক অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে অফিচত বহু সময় বহি থাকিলে কেৱল শাৰীৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ হ্ৰাস পোৱাই নহয়, ইয়াৰ ফলত বহুতো স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাও হ’ব পাৰে।

দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ জোহান্সবাৰ্গত কৰা এই অধ্যয়নত ১২২ জন কাৰ্যালয়ৰ কৰ্মীক অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল। অংশগ্ৰহণকাৰীসকলৰ অধিকাংশই আছিল মহিলা (৬৮%), গড় বয়স ৪০ বছৰ। এই অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে অফিচত ৮ ঘণ্টাৰো অধিক সময় বহি থকা লোকসকলৰ হৃদৰোগ, ডায়েবেটিছ আৰু কিছুমান বিশেষ ধৰণৰ কেন্সাৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়।

শাৰীৰিকভাৱে সক্ৰিয় নহ’লে স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি ভাবুকি

এই অধ্যয়নৰ মুখ্য গৱেষক নীল এফ. গৰ্ডনে কয় যে শাৰীৰিকভাৱে সক্ৰিয় নহোৱাটো জনস্বাস্থ্যৰ এক গুৰুতৰ সমস্যা। অফিচত বহু সময় বহি থাকিলে কেৱল পেশী দুৰ্বল হোৱাই নহয়, ইয়াৰ ফলত ৰক্তচাপ, কলেষ্টেৰলৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি হোৱাৰ লগতে টাইপ-২ ডায়েবেটিছৰ সম্ভাৱনাও বৃদ্ধি পায়।

এই টিপছবোৰ সুস্থ হৈ থাকিবলৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ

অধ্যয়নৰ ফলাফলৰ পিছত বিশেষজ্ঞসকলে কিছু পৰামৰ্শ দিছে, যিবোৰ গ্ৰহণ কৰিলে আপুনি বহু সময় অফিচত বহি থকাৰ ক্ষতিৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰে।

  • প্ৰতি ঘণ্টাত উঠি ঘূৰি ফুৰিব: চকীৰ পৰা উঠি, খোজ কাঢ়িব, পানী খাব বা কিছুমান ষ্ট্ৰেচিং ব্যায়াম কৰক।
  • ষ্টেণ্ড আপ ডেস্ক ব্যৱহাৰ কৰক: সম্ভৱ হ’লে অফিচত ষ্টেণ্ড আপ ডেস্ক ব্যৱহাৰ কৰক। ইয়াৰ দ্বাৰা আপুনি বহাৰ সময় কম কৰিব পাৰে।
  • চিৰি ব্যৱহাৰ কৰক: লিফ্টৰ সলনি চিৰি ব্যৱহাৰ কৰিলে আপোনাৰ শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপ বৃদ্ধি পাব।
  • ব্যায়াম: ব্যায়ামক আপোনাৰ দৈনন্দিন জীৱনৰ অংশ হিচাপে লওক। অফিচৰ পিছত নিয়মীয়াকৈ ব্যায়াম কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

উপসংহাৰ
অফিচত দীৰ্ঘ সময় বহি থকাৰ পৰা বিৰত থকাটো আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে উত্তম। ওপৰত উল্লেখ কৰা পৰামৰ্শসমূহ গ্ৰহণ কৰিলে আপুনি কেৱল শাৰীৰিকভাৱে সুস্থ হৈ থকাই নহয়, মানসিকভাৱেও সতেজ অনুভৱ কৰিব পাৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment