Advertisement
স্বাস্থ্য

শীতকালত বিচনাত পৰি থাকিলে আপুনি হ’ব পাৰে অসুস্থ, জানক কেনেধৰণৰ সমস্যা হ’ব পাৰে

শীতৰ দিনত বিচনাত জিৰণি লৈ সকলোৱে ভাল পায়। শীতকালৰ দীঘলীয়া ৰাতিবোৰ জিৰণিৰ বাবে জনাজাত, আনহাতে ঠাণ্ডাৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ মানুহে দিনতো বিচনাত থাকি ভাল পায়। কিন্তু কোৱা হয় যে যিকোনো বস্তুৰ অতিৰিক্ততা বেয়া…এইটো ইয়াতো প্ৰযোজ্য। হয়, শীতকালত বিচনাত বেছি সময় শুই থাকিলে অসুস্থ হ’ব পাৰে।

আচলতে বিচনাত পৰি থকাটো আপোনাৰ বাবে আৰামদায়ক যেন লাগিব পাৰে, কিন্তু স্বাস্থ্যৰ দৃষ্টিকোণৰ পৰা চালে ই শাৰীৰিক পৰা মানসিক সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। দৰাচলতে দীৰ্ঘদিন ধৰি এটা অৱস্থাত থকাৰ বাবে শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপৰ অভাৱে আপোনাৰ বিপাকীয় ক্ৰিয়া আৰু শৰীৰৰ ঘড়ীত প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ পেলায়। বিপাকীয় ক্ৰিয়া আৰু শৰীৰৰ ঘড়ীৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱে বহু সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰে। এই লেখাটোত আমি আপোনালোকক ক’ম যে বহু সময় বিচনাত পৰি থকাৰ বাবে কেনেধৰণৰ শাৰীৰিক আৰু মানসিক সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

পিঠি আৰু গাঁঠিৰ বিষৰ সমস্যা

শীতকালত কঁকাল আৰু গাঁঠিৰ বিষৰ সমস্যাটো সাধাৰণ হৈ পৰে, যাৰ অন্যতম মূল কাৰণ বহু সময় বিচনাত পৰি থাকিব পাৰে। আচলতে দীৰ্ঘদিন ধৰি শাৰীৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ নকৰাৰ বাবে পেশীবোৰ প্ৰভাৱিত হয় আৰু সিহঁত দুৰ্বল হৈ পৰে আৰু পেশীবোৰ থিয় হৈ থকাৰ বাবে সিহঁতৰ কলাবোৰ প্ৰভাৱিত হয়। এনে ক্ষেত্ৰত কঁকাল আৰু গাঁঠি জঠৰ হোৱাৰ লগতে বিষৰ সমস্যাও দেখা দিয়ে।

মূৰত গধুৰতা আৰু বিষ হোৱা

শীতৰ দিনত হয়তো আপুনি লক্ষ্য কৰিছে যে বহু সময় শুই থকাৰ পিছত সাৰ পোৱাৰ পিছত মূৰত গধুৰতা আৰু বিষ অনুভৱ হয়। কওঁ যে চেৰ’টনিন হৰম’নৰ ভাৰসাম্যহীনতাৰ বাবে এনে হয়। আচলতে চেৰ’টনিনক হেপি হৰম’ন বুলি কোৱা হয় যিয়ে আমাৰ মেজাজ, স্মৃতিশক্তিৰ লগতে আমাৰ টোপনি আৰু জাগৰণৰ ধৰণ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। একে সময়তে আমি যেতিয়া বেছি সময় শুওঁ তেতিয়া চেৰ’টনিনৰ ওপৰত ইয়াৰ নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰে। যিহেতু চেৰ’টনিন আপোনাৰ মানসিক স্বাস্থ্যৰ বাবে অপৰিহাৰ্য মগজুৰ ৰাসায়নিক পদাৰ্থ, গতিকে ইয়াৰ ওপৰত যিকোনো নেতিবাচক প্ৰভাৱে আপোনাৰ মগজুত প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ পেলায়। এনে পৰিস্থিতিত মূৰৰ গধুৰতা আৰু বিষৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়।

কোষ্ঠকাঠিন্য আৰু পেটৰ সমস্যা

বিচনাত বেছি সময় শুই থাকিলে আপোনাৰ বিপাকীয় ক্ৰিয়াত প্ৰভাৱ পৰে আৰু পাচনতন্ত্ৰত প্ৰভাৱ পৰে। এনে পৰিস্থিতিত বেছিকৈ টোপনি খালে কোষ্ঠকাঠিন্য আৰু পেটৰ লগত জড়িত অন্যান্য সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

চুগাৰ আৰু কলেষ্টেৰলৰ সমস্যা

অতিৰিক্ত টোপনিৰ বাবে যেতিয়া আপোনাৰ শাৰীৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ কমি যায় তেতিয়া শৰীৰত চুগাৰ আৰু কলেষ্টেৰলৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়।

ডিপ্ৰেছনৰ সমস্যা

বহু সময় বিচনাত শুই থকাৰ বাবেও বিষণ্ণতাৰ সমস্যা দেখা যায়। দৰাচলতে টোপনিৰ চক্ৰৰ বিঘিনিয়ে আপোনাৰ মানসিক স্বাস্থ্যৰ প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ পেলায়। এফালে অতিৰিক্ত টোপনিৰ বাবে আপোনাৰ দৈনন্দিন জীৱনত প্ৰভাৱ পৰে আৰু ইয়াৰ পৰা উদ্ভৱ হোৱা মানসিক চাপে আপোনাৰ মানসিক স্বাস্থ্যৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলায়। একে সময়তে অতিৰিক্ত টোপনিৰ বাবে শৰীৰত হৰম’নৰ ভাৰসাম্যহীনতা বৃদ্ধি পায়, যাৰ ফলত মানসিক বিষণ্ণতাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়।

প্ৰজনন ক্ষমতাৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ

বেছি সময় শুই থাকিলেও মহিলাৰ প্ৰজনন ক্ষমতাত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰে। গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে বেছি সময় শুলে শৰীৰৰ ঘড়ী আৰু হৰম’নত হোৱা নেতিবাচক প্ৰভাৱৰ বাবে প্ৰজনন ক্ষমতাত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। সেয়েহে স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞসকলে সন্তান জন্ম দিয়াৰ পৰিকল্পনা কৰা মহিলাসকলক প্ৰথমে নিয়মীয়া দৈনন্দিন ৰুটিন বজাই ৰাখিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে।

আমি আশা কৰোঁ যে এই তথ্য আপোনাৰ ওজন কমা যাত্ৰাৰ বাবে উপযোগী বুলি প্ৰমাণিত হ’ব আৰু যদি আপুনি এই তথ্য ভাল পাইছে, তেন্তে কমেণ্ট বক্সত আপোনাৰ মতামত আমাক জনাওক। তথ্য সমৃদ্ধ লেখা পঢ়িবলৈ নিজৰ ৱেবছাইট হৰজিন্দাগীৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button