S*X কৰাৰ লগে লগে মহিলাসকলে শুই দিয়াটো উচিত নেকি?

Should We Sleep After Sleep: শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ পিছত প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ শৰীৰত কিছুমান হৰম’ন নিৰ্গত হয়। ইয়াৰ পিছত শৰীৰটো ক্ৰমান্বয়ে শিথিলতাৰ অৱস্থালৈ আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু এই কাৰণে টোপনি আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ কথা ক’লেই আপোনাৰ মুখখনো লাজত ৰঙা হৈ পৰিব। আচলতে এই বিষয়টো এনেকুৱা যে আমি ইয়াৰ বিষয়ে মুকলিকৈ কথা নকওঁ। কেৱল এয়াই নহয়, শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ বিষয়ে বহুতৰে জ্ঞান অসম্পূৰ্ণ। একে সময়তে বহুতে ইয়াৰ বিষয়ে জানিব নিবিচাৰে আৰু সেয়েহে ইয়াৰ বিষয়ে বহুতো ভুল ধাৰণা আছে।

আপুনি হয়তো লক্ষ্য কৰিছে যে শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ স্থাপনৰ ক্ষেত্ৰত আপোনাৰ সংগী বা আপুনি প্ৰায়ে টোপনি অনুভৱ কৰে। কিয় এনেকুৱা হয় জানেনে বা শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা স্থাপন কৰাৰ পিছত শুই থকাটো ভাল নেকি? শাৰীৰিক সম্পৰ্ক থকাৰ পিছত আমাৰ শৰীৰত বহু ধৰণৰ ৰাসায়নিক পদাৰ্থ নিৰ্গত হয়।

ড’পামিন আৰু এড্ৰিনেলিনৰ দৰে হৰম’ন নিৰ্গত হোৱাৰ বাবে আপুনি সুখী অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু শৰীৰটো হঠাতে শিথিলতাৰ অৱস্থালৈ আহে। শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাই ক্লান্তিৰ সৃষ্টি কৰে আৰু টোপনিৰ সময় কমাই দিয়ে।

নাৰীৰ শৰীৰত এই পৰিৱৰ্তন ঘটে

জাৰ্নেল অৱ উইমেনছ হেল্থৰ এক অধ্যয়নত কোৱা হৈছে যে শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ পিছত হঠাতে ইষ্ট্ৰজেনৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি পায়। ইষ্ট্ৰজেনে শৰীৰত চেৰ’টনিন আৰু অন্যান্য স্নায়ুৰাসায়নিক পদাৰ্থ ব্যৱহাৰ কৰাত সহায় কৰে যিয়ে টোপনিত সহায় কৰে।

সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ পিছত শুই থকাটো উচিত নেকি?

এই সময়ছোৱাত অক্সিট’চিন হৰম’নও নিৰ্গত হয়, যিয়ে আপোনাৰ ষ্ট্ৰেছ হৰম’ন নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। কৰ্টিছলক ষ্ট্ৰেছ হৰম’ন বুলি কোৱা হয়। আমাৰ মগজুৰ পিটুইটাৰী গ্ৰন্থিয়ে কৰ্টিছল উৎপাদন নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। মানসিক চাপৰ প্ৰতিক্ৰিয়াত কৰ্টিছলে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। কৰ্টিছলৰ সঠিক ভাৰসাম্য থকাটো আমাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

Psychoneuroendocrinology ত প্ৰকাশিত এক অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে বহু দিশত অক্সিট’চিন আৰু কৰ্টিছলে ‘ইং-ইয়াং’ হৰম’নৰ ভূমিকা পালন কৰে, ইটোৱে সিটোক ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰে। সহজ ভাষাত ক’বলৈ গ’লে আপোনাৰ শৰীৰত অক্সিট’চিনৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি হোৱাৰ লগে লগে মানসিক চাপৰ কৰ্টিছলৰ মাত্ৰা কমি যায়।

মানসিক চাপ হ্ৰাস কৰিলে শৰীৰত ইতিবাচক প্ৰভাৱ পৰে আৰু সেয়েহে যেতিয়া শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ স্থাপনৰ পিছত এই হৰম’ন নিৰ্গত হয় তেতিয়া মানসিক চাপ কমি যায় আৰু আপুনি টোপনি অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। গতিকে শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ সময়ত যদি আপুনি সোনকালে টোপনি যায় তেন্তে চিন্তাৰ কোনো কাৰণ নাথাকে।

কিন্তু শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ পিছত কম সংখ্যক মহিলাই সোনকালে টোপনি যায়। ইয়াৰ পিছত প্ৰায়ে আলিংগন আৰু কথা পাতিবলৈ আগ্ৰহী হয়।

পুৰুষে কিয় সোনকালে শুই থাকে?

পুৰুষৰ ৰিফ্ৰেক্টৰী পিৰিয়ড নিয়ন্ত্ৰণ কৰা আৰু যৌন সম্পৰ্কৰ পিছত সঁচাকৈয়ে টোপনি অহা হৰম’ন প্ৰ’লেক্টিনৰ মাত্ৰা অৰ্গাজমৰ পিছত বৃদ্ধি পায়।

প্ৰ’লেক্টিন হৈছে পুৰুষৰ ৰিফ্ৰেক্টৰী পিৰিয়ড নিয়ন্ত্ৰণ কৰা হৰম’ন। একে সময়তে অৰ্গাজমে শৰীৰ আৰু মগজুত ন’ৰেপিনেফ্ৰিন, চেৰ’টনিন, অক্সিট’চিন, ভেছ’প্ৰেচিন আৰু নাইট্ৰিক অক্সাইড আদি বিভিন্ন হৰম’ন নিৰ্গত কৰি ভৰাই তোলে। গতিকে বহুতো ভাল হৰম’নে আপোনাৰ মাজত সন্তুষ্টিৰ অনুভৱ সৃষ্টি কৰে। এই ফিল-গুড হৰম’ন আৰু নিউৰ’কেমিকেলৰ বাবে আপুনি শান্ত অনুভৱ কৰে আৰু লাহে লাহে টোপনি আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

শাৰীৰিক কাৰ্য্যকলাপৰ পিছত পুৰুষে টোপনি অহাৰ আন এটা কাৰণ হ’ল পেশীত শক্তি উৎপন্ন কৰা গ্লাইক’জেন কাৰ্য্যকলাপৰ বাবে কমি যায়। মহিলাৰ পেশী পুৰুষতকৈ কম, গতিকে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ পিছত তেওঁলোকে ইমান অলস অনুভৱ নকৰে আনহাতে পুৰুষ টোপনি যায়।

শাৰীৰিক পিছত টোপনি অহাৰ অন্যান্য কাৰণ

হৰম’ন নিৰ্গত হোৱাৰ উপৰিও আন এটা কাৰণ আছে যাৰ বাবে আমি টোপনি আহিবলৈ আৰম্ভ কৰোঁ। আচলতে বেছিভাগ মানুহেই আন্ধাৰত বা লাইট বন্ধ কৰি শাৰীৰিক সম্পৰ্ক স্থাপন কৰি ভাল পায়। আন্ধাৰৰ বাবে শৰীৰে সংকেত লাভ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। শৰীৰে অনুভৱ কৰে যে টোপনিৰ সময় আহি পৰিছে আৰু এনে পৰিস্থিতিত মেলাটনিন হৰম’নে টোপনিৰ চক্ৰটোক উদ্দীপিত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ বাবে আপুনি আপোনাৰ টোপনিৰ সময় মিছ কৰে আৰু টোপনি যায়।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment