জানি লওক পূজা কক্ষত ‘শংখ’ ৰখাৰ বাস্তু নিয়ম, শংখৰ পূজাৰ নিয়ম?

হিন্দু ধৰ্মত শংখক অতি শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়। লক্ষ্মী দেৱী শংখত বাস কৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়, সেয়েহে ভগৱান বিষ্ণুৱেও শংখক ভাল পায় আৰু পিন্ধে। ই অতি পবিত্ৰ, সেয়েহে বহুতে ইয়াক নিজৰ ঘৰৰ মন্দিৰত ৰাখে। কিন্তু ঘৰৰ মন্দিৰত শংখ ৰখাৰ নিয়ম কি কি জানেনে?

মন্দিৰত কিমান প্ৰকাৰৰ শংখ পোৱা যায়?

  • আপুনি মন্দিৰত দক্ষিণাবৰ্তী শংখ ৰাখিব পাৰে, এই শংখ লক্ষ্মী দেৱীয়ে পিন্ধে। ঘৰলৈ শুভ আৰু সমৃদ্ধি কঢ়িয়াই আনে।
  • গণেশ শংকক ঘৰ মন্দিৰতো ৰাখিব পাৰি, ই বাধা আঁতৰাই ব্যক্তিজনৰ সফলতা কঢ়িয়াই আনে।
  • যদি আপুনি আপোনাৰ মন্দিৰত গোমুখী শংখ ৰাখে তেন্তে ই গৰু পালনৰ দৰেই আৰু ইয়াক অতি পবিত্ৰ বুলি গণ্য কৰা হয়।
  • যদি ধন লক্ষ্মীক আকৰ্ষণ কৰিব বিচাৰে তেন্তে ঘৰত কৌৰী শংখ ৰখাটো প্ৰয়োজনীয়। মন্দিৰত বা আনকি লকাৰতো ৰাখিব পাৰে।

কোন দিনা শংখ মন্দিৰত ৰাখিব লাগে?

ঘৰত শংখ স্থাপনৰ বাবে সৰ্বোত্তম দিনটো হ’ল শিৱৰাত্ৰি বা নৱৰাত্ৰিৰ দিন। এই দিনবোৰত শংখ কিনি ঘৰৰ মন্দিৰত স্থাপন কৰিব পাৰি। সাৱনৰ শিৱৰাত্ৰী দিনাও শংখ ক্ৰয় কৰি যথাযথ ৰীতি-নীতিৰে ঘৰত স্থাপন কৰিব পাৰি। বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনাও শংখ স্থাপন কৰিব পাৰে।

পূজা কক্ষত শংখ কেনেকৈ ৰাখিব?

কেৱল মন্দিৰতহে শংখটো দক্ষিণ-পশ্চিম দিশত ৰাখিব লাগে। শংখটো স্থাপন কৰাৰ আগতে সেই ঠাইখন বিশুদ্ধ পানী ছটিয়াই বিশুদ্ধ কৰিব লাগে। শংখটো সদায় ৰঙা ৰঙৰ কাপোৰ বা তাম বা পিতলৰ প্লেটত ৰাখিব লাগে।

শংখৰ পূজাৰ নিয়ম?

  • আপুনি যি শংখ পূজা কৰি আছে, সেই শংখ কেতিয়াও বজাব নালাগে।
  • পূজা আৰম্ভ কৰাৰ আগতে বজাব ফুটাব লাগে আৰু পূজাৰ শেষতো বজাব ফুটাব লাগে।
  • পূজাস্থলীত ৰখা শংখটো সদায় পানীৰে ভৰাই ৰাখক।
  • মন্দিৰত দুটাতকৈ অধিক শংখ ৰাখিব নালাগে আৰু দুয়োটা শংখ পৃথকে পৃথকে ৰাখিব।
  • যদি আপোনাৰ শংখ ভাঙিছে বা খণ্ডিত হৈছে, তেন্তে লগে লগে মন্দিৰৰ পৰা আঁতৰাই পেলাওক।
  • শংখ ব্যৱহাৰ কৰাৰ পিছত সদায় তাত ফুক মাৰি মন্দিৰত ৰাখিব লাগে।

যদি আপোনাৰ ঘৰত শংখৰ খোলা আছে বা আপুনি আপোনাৰ ঘৰৰ মন্দিৰত শংখ ৰাখিব বিচাৰে তেন্তে এই টিপছবোৰো এবাৰ পঢ়িব লাগে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment