কণ্ডম অবিহনে যৌন সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিলে কেন্সাৰ হব পাৰে, ইয়াৰ পৰা আঁতৰি থকাৰ উপায় জানি লওক

সকলোৰে কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা থাকে যদিও কিছুমান বিশেষ কাৰকে আপোনাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে। এছ টি আই এনে এটা কাৰক, যিটো বেছিভাগেই অসুৰক্ষিত যৌন সম্পৰ্কৰ বাবেই হয়। এনে পৰিস্থিতিত ইয়াক বন্ধ কৰিবলৈ কি কৰিব লাগে ইয়াত জানিব পাৰিব-

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ (WHO) ৰ মতে , যৌন সংস্পৰ্শৰ জৰিয়তে বিয়পি পৰা ৩০ টাতকৈও অধিক বেক্টেৰিয়া, ভাইৰাছ, আৰু পৰজীৱী আছে, ইয়াৰে আঠটা ৰোগকাৰক জীৱাণু এছটিআইৰ সৰ্বাধিক প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ সৈতে জড়িত। ইয়াৰে চাৰিটা – চিফিলিছ, গনোৰিয়া, ক্ল’মাইডিয়া আৰু ট্ৰাইক’ম’নিয়াছিছ – নিৰাময়যোগ্য, আনহাতে চাৰিটা নিৰাময় কৰিব নোৱাৰা। ইয়াৰ ভিতৰত হেপাটাইটিছ বি, হাৰপিছ ছিমপ্লেক্স ভাইৰাছ (HSV), এইচ আই ভি, আৰু হিউমেন পেপিলোমা ভাইৰাছ (HPV) আদি উল্লেখযোগ্য।

আপোনালোকক কওঁ যে এইচ পি ভি বিশেষ চিন্তাৰ বিষয় কাৰণ ছাৰ্ভাইকেল কেন্সাৰৰ বিপুল সংখ্যক, ৯৫%তকৈ অধিক, এই ভাইৰাছৰ দ্বাৰা হয়।

কেনেকৈ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰি

১ এইচ পি ভি সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ প্ৰথমে ভাইৰাছৰ আশংকা মূল্যায়ন কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। সাধাৰণ বিপদজনক কাৰকসমূহ হ’ল

  • -একাধিক জন্ম
  • -বিবাহৰ কম বয়স চিগাৰেট খোৱা -জন্ম
  • নিয়ন্ত্ৰণ বড়িৰ দীৰ্ঘম্যাদী ব্যৱহাৰ
  • -এইচ আই ভি ৰোগী বা ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দমনৰ বাবে ঔষধ গ্ৰহণ কৰা লোক

২ পৰৱৰ্তী পদক্ষেপ শৰীৰত এইচ পি ভি ভাইৰাছ আৰু কৰ্কট ৰোগৰ লক্ষণ নিয়মিত পৰীক্ষা কৰিব লাগিব জানিবলৈ কৰা হৈছে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment