শ্ৰী কৃষ্ণৰ মৃত্যু কেনেকৈ হৈছিল ? অধিক জানিলৈ পঢ়ক….

আঠাইশ দিন ধৰি চলি থকা মহাভাৰতৰ যুদ্ধত ৰক্তপাতৰ বাহিৰে একো লাভ নহ’ল। এই যুদ্ধত কৌৰৱৰ সমগ্ৰ বংশটো ধ্বংস হৈছিল, লগতে পাঁচজন পাণ্ডৱৰ বাহিৰে পাণ্ডৱ বংশৰ অধিকাংশ লোকক হত্যা কৰা হৈছিল। কিন্তু এই যুদ্ধৰ বাবে যুদ্ধৰ পিছত আন এটা বংশ ধ্বংস হ’ল, সেয়া আছিল ‘শ্ৰী কৃষ্ণ জীৰ যদুবংশ’। মহাভাৰত হৈছে কৌৰৱ আৰু পাণ্ডৱৰ মাজৰ যুদ্ধৰ সেই সংস্কৰণ যিয়ে আনকি কুৰুক্ষেত্ৰৰ মাটিকো ৰঙা কৰি তুলিছিল। কোৱা হয় যে এই ভয়াৱহ যুদ্ধত ইমানবোৰ মানুহে প্ৰাণ হেৰুৱাইছিল যে আজিও কুৰুক্ষেত্ৰৰ মাটিৰ ৰং (য’ত মহাভাৰতৰ যুদ্ধ হৈছিল) তেওঁলোকৰ তেজেৰে ৰঙা হৈ পৰিছে।

মহৰ্ষি বেদ ব্যাসে ১৮টা খণ্ডত মহাভাৰতৰ কাহিনী সংকলন কৰিছিল। কুৰুক্ষেত্ৰৰ যুদ্ধ এই গ্ৰন্থখনৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ অংশ, কিন্তু যুদ্ধৰ পিছতো এনে বহু কথা ৰৈ গ’ল, যাৰ বিষয়ে জনাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। য’ত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ মৃত্যু আৰু দ্বাৰকাৰ নদীত উটি যোৱাৰ ঘটনা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ১৮টা পৰ্বৰ ভিতৰত মৌছাল পৰ্ব অন্যতম যিটো ৮টা অধ্যায়ৰ সংকলন। এই উৎসৱত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই নিজৰ মানৱ ৰূপ এৰি যোৱাৰ কাহিনী আৰু মৃত্যুৰ পিছত তেওঁৰ নগৰ দ্বাৰকাৰ কি হৈছিল। মৌছাল উৎসৱৰ কাহিনীৰ ভিতৰত কি লুকাই আছে জানো আহক।

এই ঘটনা কুৰুক্ষেত্ৰ যুদ্ধৰ ৩৫ বছৰৰ পাছত ঘটিছিল। কৃষ্ণৰ দ্বাৰকা নগৰখন অতি শান্তিপূৰ্ণ আৰু সুখী আছিল য’ত যুৱক-যুৱতীসকলৰ মাজত চঞ্চলতা অতি সাধাৰণ আছিল আৰু তেওঁলোক সকলোৱে সুখত লিপ্ত হৈছিল। এবাৰ কৃষ্ণৰ পুত্ৰ সাম্বাই এটা দুষ্টামিৰ কথা ভাবিলে। নাৰীৰ বেশ পিন্ধি তেওঁ বন্ধু-বান্ধৱীৰ সৈতে বিশ্বমিত্ৰ, দুৰ্বাস, বশিষ্ঠ আৰু নাৰদ ঋষিসকলক লগ কৰিবলৈ গৈছিল। সকলোৱে দ্বাৰকালৈ আহিছিল ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ লগত আনুষ্ঠানিক সভাত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ। নাৰীৰ ছদ্মবেশ লৈ সম্বে ঋষিসকলক ক’লে যে তেওঁ গৰ্ভৱতী। তাইৰ গৰ্ভত থকা শিশুটিৰ লিংগ কি বুলি কব লাগে। এজন ঋষিয়ে এই খেলখন বুজি পাই খঙত সাম্বাক গালি পাৰিলে যে তেওঁ লোহাৰ কাঁড়ৰ জন্ম দিব, যাৰ ফলত তেওঁৰ বংশ আৰু সাম্ৰাজ্য ধ্বংস হ’ব।

এই সকলোবোৰ ঘটনা সাম্বে উগ্ৰসেনাক ক’লে, উগ্ৰসেনাই ছাম্বক ক’লে যে তামৰ কাঁড়ৰ গুড়ি বনাই প্ৰভাস নদীত বোৱাই দিব, এইদৰে তেওঁ সেই অভিশাপৰ পৰা মুক্তি পাব। উগ্ৰসেনাৰ নিৰ্দেশ অনুযায়ী সাম্বাই সকলো কাম কৰিলে। একে সময়তে উগ্ৰসেনেও নিৰ্দেশ দিছিল যে যাদৱ ৰাজ্যত কোনো ধৰণৰ মাদক দ্ৰব্য উৎপাদন বা বিতৰণ কৰা নহ’ব। এই ঘটনাৰ পিছত দ্বাৰকাবাসীয়ে বিভিন্ন অশুভ লক্ষণ অনুভৱ কৰে। সুদৰ্শন চক্ৰ কৃষ্ণৰ শংখ, তেওঁৰ ৰথ আৰু বলৰামৰ নাঙল নোহোৱা হৈ যায়, অপৰাধ আৰু পাপ বাঢ়ি যায়, লাজ আৰু লাজৰ দৰে কথাবোৰ শেষ হয়।

চাৰিওফালে অপৰাধ, অমানৱীয়তা আৰু পাপৰ ছাঁ আছিল। বয়োজ্যেষ্ঠ আৰু গুৰুৰ প্ৰতি অসন্মান, নিন্দা, কু-অভিপ্ৰায়ৰ দৰে অনুভূতিৰ লক্ষণীয় বৃদ্ধি আদি দ্বাৰকাবাসীৰ জীৱন হৈ পৰিছিল।

এই সকলোবোৰ দেখি ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই বিচলিত হৈ প্ৰভাস নদীৰ পাৰলৈ তীৰ্থযাত্ৰা কৰি নিজৰ প্ৰজাসকলক পাপমুক্ত হ’বলৈ ক’লে। সকলোৱে একেদৰেই কৰিলে। কিন্তু সকলো যাদৱ প্ৰভাস নদীৰ পাৰ পাওঁতে তালৈ গৈ সুৰাৰ মদ খাই আনন্দত লিপ্ত হ’ল। এজন মদ্যপান কৰা সাত্যকীয়ে কৃতবৰ্মাৰ ওচৰলৈ গৈ অশ্বত্থামক হত্যা কৰাৰ ষড়যন্ত্ৰ কৰি পাণ্ডৱ সেনাৰ শুই থকা সৈনিকক হত্যা কৰাৰ বাবে সমালোচনা কৰে। একেজন কৃতবৰ্মাইও সাত্যকিক অভিযোগ কৰিবলৈ ধৰিলে। বিতৰ্ক বাঢ়ি গৈ এই সময়ছোৱাত কৃতবৰ্মাক সাত্যকিৰ দ্বাৰা বধ কৰা হয়।

আন যাদৱসকলে একেলগে কৃতবৰ্মাক হত্যা কৰাৰ অপৰাধত সত্যকক হত্যা কৰিছিল। কৃষ্ণই এই কথা গম পাই তাতেই আবিৰ্ভাৱ হৈ হাতত এৰকা ঘাঁহখিনি তুলি ল’লে। এই ঘাঁহ এটা ৰডলৈ পৰিণত হৈছিল যাৰ দ্বাৰা শ্ৰীকৃষ্ণই দোষীক শাস্তি দিছিল।

মদৰ মদ্যপান কৰি সকলোৱে হাতৰ ঘাঁহবোৰ তুলি লৈছিল আৰু সকলোৰে হাতৰ সেই ঘাঁহবোৰ লোহাৰ ৰড হৈ পৰিল। যাৰ বাবে সকলো মানুহে ইজনে সিজনৰ লগত সংঘৰ্ষ কৰি ইজনে সিজনক হত্যা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। বভ্ৰু, দাৰুকা আৰু ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ বাহিৰে বাকী সকলোকে হত্যা কৰা হ’ল। যদুবংশৰ ধ্বংসৰ পাছত কৃষ্ণৰ জ্যেষ্ঠ ভাতৃ বালাৰামে সাগৰৰ পাৰত বহি ঐশ্বৰিক বিষয়ত একাগ্ৰ হৈ পৰিল। এইদৰে শেষনাগৰ অৱতাৰ বলৰামজীয়ে তেওঁৰ শৰীৰ এৰি নিজৰ বাসস্থানলৈ উভতি আহিল।

গুড়ি কৰা লোহাৰ ৰডটো মাছে গিলি পেটত সোমাই ধাতুৰ টুকুৰা হৈ পৰিল। জিৰু নামৰ চিকাৰী এজনে সেই মাছটো ধৰি তাৰ শৰীৰৰ পৰা ওলোৱা ধাতুৰ টুকুৰা এটা চোকা কৰি কাঁড় সাজিলে। কৃষ্ণ অৰণ্যত বহি ধ্যানত মগ্ন হৈ পৰিছিল। জীৰুৱে তেওঁক হৰিণ বুলি ভাবিলে, কৃষ্ণৰ ওপৰত কাঁড় মাৰিলে, যাৰ ফলত শ্ৰী কৃষ্ণৰ মৃত্যু হ’ল। কিছু সময়ৰ পাছত অৰ্জুনে সহায় লৈ দ্বাৰকা পালে আৰু কৃষ্ণৰ মৃত্যুৰ খবৰ পাই অত্যন্ত দুখ পালে। কৃষ্ণৰ বিদায়ৰ পিছত তেওঁৰ ১৬০০০ ৰাণী, কিছু মহিলা, বৃদ্ধ আৰু ল’ৰা-ছোৱালী দ্বাৰকাতে থাকি গ’ল। আটাইকেইজন ইন্দ্ৰপ্ৰস্থলৈ যাবলৈ ধৰিলে।

ইয়াৰ পিছত সকলো দেৱতা আৰু আকাশী অপেশ্বৰী, যক্ষ, কিন্নৰ, গন্ধৰ্ব আদি সেই অঞ্চললৈ আহি শ্ৰীকৃষ্ণক পূজা কৰিছিল। পূজা কৰি শ্ৰীকৃষ্ণ চকু মুদি নিজৰ দেহ লৈ নিজৰ বাসস্থানলৈ উভতি আহিল। মহাভাৰত যুদ্ধৰ অন্ত পৰাৰ পাছত যুধিষ্ঠিৰৰ ৰাজ অভিষেক ঘটি থকাৰ সময়ত কৌৰৱৰ মাতৃ গান্ধাৰীয়ে মহাভাৰত যুদ্ধৰ বাবে শ্ৰীকৃষ্ণক দোষাৰোপ কৰি কৌৰৱ বংশৰ ধ্বংস হোৱাৰ দৰেই যদুবংশৰ ধ্বংস হ’ব বুলি অভিশাপ দিছিল।

যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। এনেধৰণৰ আৰু অধিক লেখা পঢ়িবলৈ AXOMINFO সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক। আপোনাৰ মতামত আমালৈ কমেণ্ট বক্সত পঠাওক।

Leave a Comment