কাৰো লগত ভুলতেও শ্বেয়াৰ নকৰিব এইবোৰ কথা, নিজকে ক্ষতিৰ পৰা ৰক্ষা কৰক

জীৱনত সফল হ’বলৈ আচাৰ্য চাণক্যই চাণক্য নীতি গ্ৰন্থৰ বহু গুৰুত্বপূৰ্ণ শিক্ষা দিছে। যদি কোনো ব্যক্তিয়ে এইবোৰ কথা নিজৰ জীৱনত গ্ৰহণ কৰে তেন্তে তেওঁ জীৱনত কেতিয়াও কোনো সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’ব নালাগিব। আচাৰ্য চাণক্যই কয় যে যদি কোনোবাই জীৱনৰ কোনো ডাঙৰ সমস্যাৰ পৰা আঁতৰি থাকিব বিচাৰে তেন্তে ভুলতেও এইবোৰ কাৰো লগত ভাগ কৰা উচিত নহয়।

আপোনাৰ বিবাহিত জীৱনৰ কথাবোৰ গোপনে ৰাখক

আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে পতি-পত্নীৰ সম্পৰ্ক পাৰস্পৰিক বিশ্বাসৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল আৰু দুয়োজনে ইজনে সিজনৰ লগত নিজৰ অনুভৱ ভাগ কৰে আৰু তেওঁলোকৰ মাজৰ কথাবোৰ কেতিয়াও তৃতীয় ব্যক্তিৰ আগত প্ৰকাশ কৰা উচিত নহয়। এনে কৰিলে বৈবাহিক বন্ধন দুৰ্বল হৈ পৰে। পৰিয়ালত উত্তেজনা সৃষ্টি কৰাৰ লগতে নিজৰ ক্ষতিও কৰে।

আপোনাৰ প্ৰকৃত বয়স কেতিয়াও নকব

আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে এজন ব্যক্তিয়ে নিজৰ প্ৰকৃত বয়স সকলোৰে লগত ভাগ কৰিব নালাগে। কিছুমান ঔষধ আৰু চিকিৎসা পদ্ধতি যেনেকৈ গোপনে ৰখা হয়, প্ৰকৃত বয়স গোপনে ৰখাটোও কিছুমান ক্ষেত্ৰত উপকাৰী হ’ব পাৰে।

গোপন দান

আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে পৌৰাণিক গ্ৰন্থসমূহত দান-বৰঙণিৰ অতি গুৰুত্বৰ কথা উল্লেখ কৰা হৈছে যদিও গোপন দান-বৰঙণি সৰ্বোত্তম বুলি কোৱা হৈছে। আচাৰ্য চাণক্যই গোপন দানৰ বিষয়ে কোনেও জনা উচিত নহয় বুলি মন্তব্য কৰিছে। ইয়াৰ ফলত অনুদানৰ ফলাফলত প্ৰভাৱ পৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment