আপুনি হয়টো নাজানে PCOD ৰ এই লক্ষণসমূহৰ বিষয়ে, প্ৰভাৱ পেলায় মহিলাৰ সামগ্ৰিক স্বাস্থ্যত

PCOD Symptoms: PCOD অৰ্থাৎ পলিচিষ্টিক অভাৰী ডিজিজত মহিলাৰ ডিম্বাশয়ত সৰু সৰু চিষ্টৰ সৃষ্টি হয়। এইবোৰে মহিলাৰ মাহেকীয়া আৰু প্ৰজনন ক্ষমতা দুয়োটাতে প্ৰভাৱ পেলায়। ইয়াত হোৱা হৰম’নৰ ভাৰসাম্যহীনতাই মহিলাৰ সামগ্ৰিক স্বাস্থ্যত প্ৰভাৱ পেলায়। PCODৰ লক্ষণসমূহ হ’ল ওজন বৃদ্ধি, মুখৰ অবাঞ্চিত চুলি, অনিয়মিত মাহেকীয়া, ব্ৰণ আৰু হজম শক্তিৰ সমস্যা। ইয়াৰ বাহিৰেও PCODৰ বহু লক্ষণ দেখা দিব পাৰে, যাৰ বিষয়ে মহিলাসকল প্ৰায়ে অৱগত নহয়। ইয়াত আমি আপোনালোকক PCOD ৰ কিছুমান লক্ষণ দিছো যিবোৰৰ বিষয়ে আপুনি জনা উচিত। ডায়েটিচিয়ান মনপ্ৰীতে এই সন্দৰ্ভত তথ্য দিছে। মনপ্ৰীতে দিল্লী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা পুষ্টি শাখাত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰিছে। হৰম’ন আৰু আন্ত্ৰিক স্বাস্থ্য প্ৰশিক্ষক।

মূৰৰ বিষ

PCODৰ ফলত হোৱা হৰম’নৰ উঠা-নমাৰ বাবে মহিলাসকলে মাইগ্ৰেইন বা মূৰৰ বিষত ভুগিব পাৰে। টেষ্টষ্টেৰন আৰু কৰ্টিছলৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি আৰু ইনচুলিন প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধিৰ বাবে এনে হয়।

ডিঙিৰ চাৰিওফালে ছাল ক’লা হোৱা

PCODয়ে মহিলাৰ ইনচুলিনৰ মাত্ৰাত প্ৰভাৱ পেলায়। ইনচুলিনৰ মাত্ৰা বৃদ্ধিৰ বাবে ডিঙিৰ চাৰিওফালে থকা ছালৰ ৰং ক’লা হৈ পৰে। ইয়াক একান্থ’ছিছ নিগ্ৰিকেন্স (Acanthosis Nigricans) বোলা হয়।

গধুৰ মাহেকীয়া

অনিয়মিত ডিম্বাণু নিৰ্গত হোৱাৰ বাবে জৰায়ুৰ আৱৰণ ডাঠ হৈ পৰে আৰু ইয়াৰ ফলত মাহেকীয়াৰ সময়ত প্ৰচণ্ড ৰক্তক্ষৰণ আৰু তীব্ৰ বিষ হ’ব পাৰে। অনিয়মিত মাহেকীয়াৰ উপৰিও এইটো PCODৰ লক্ষণ।

তেলীয়া ছাল আৰু উফি

এণ্ড্ৰজেনৰ মাত্ৰা বৃদ্ধিৰ বাবে চেবেচিয়াছ গ্ৰন্থিৰ পৰা অধিক তেল উৎপন্ন হয় আৰু ইয়াৰ ফলত তেলীয়া ছাল আৰু উফিৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। গতিকে যদি আপোনাৰ ছালখন অতি তেলীয়া, প্ৰচুৰ পৰিমাণে ব্ৰণ থাকে বা বহুত উফিৰ সমস্যা থাকে, তেন্তে ই PCODৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে।

কলেষ্টেৰলৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি পায়

PCODত ইনচুলিন প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ বাবে শৰীৰত অধিক চৰ্বি জমা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু ইয়াৰ বাবে কলেষ্টেৰলৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি পায়। গতিকে উচ্চ কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি হোৱাটোও পিচিঅ’ডিৰ লক্ষণ।

UTI

গ্লুক’জ গ্ৰহণৰ ভাৰসাম্যহীনতা বা ইনচুলিন প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ বাবে যোনিৰ পি এইচ স্তৰত ভাৰসাম্যহীনতা দেখা যায়। ইয়াৰ বাবে ইউটিআই বা যোনিৰ সংক্ৰমণৰ সমস্যা হ’ব পাৰে।

PCODৰ এই লক্ষণসমূহৰ প্ৰতি সময়মতে গুৰুত্ব দিয়াটো অতি প্ৰয়োজনীয়। যদি আপোনাৰ কোনো স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় সমস্যা আছে তেন্তে লেখাটোৰ ওপৰত দিয়া কমেণ্ট বক্সত আমাক জনাওক। আমি আমাৰ লেখাৰ জৰিয়তে আপোনাৰ সমস্যা সমাধানৰ চেষ্টা কৰিম।

যদি এই লেখাটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। এনেধৰণৰ লিখনী আৰু পঢ়িবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটো লাইক কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

অস্বীকাৰঃ যিকোনো ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ, হেক বা ফিটনেছ টিপ চেষ্টা কৰাৰ আগতে আপুনি আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment