Advertisement
News

পিতৃ-মাতৃয়ে সন্তানক ডাঙৰ-দীঘল কৰাৰ সময়ত এনে ভুল কৰিব নালাগে।

অভিভাৱকত্বৰ টিপচ্ঃ আজি আমি আপোনালোকক সাধগুৰুৰ পৰা এনে কিছুমান টিপছ ক’ম, যিবোৰ এজন অভিভাৱক হিচাপে, সন্তানক ডাঙৰ-দীঘল কৰাৰ সময়ত মানি চলা উচিত নহয়।

ঘৰখনেই শিশুৰ বাবে প্ৰথম বিদ্যালয়। কথা-বতৰাৰ আচাৰ-ব্যৱহাৰ তেওঁ ঘৰৰ পৰাই পায়। সেয়ে ঘৰত যেতিয়া সৰু ল’ৰা-ছোৱালী থাকে, ডাঙৰৰ পৰা সৰুলৈকে, সকলোৱে তাৰ সন্মুখত কেনে আচৰণ কৰিব লাগে তাৰ যত্ন লয়, কাৰণ ল’ৰা-ছোৱালীয়ে আপোনাৰ আচাৰ-ব্যৱহাৰ মানি চলে। এনে পৰিস্থিতিত আজি আমি আপোনালোকক কৈছোঁ কোনোবা সাধগুৰুৱে কোৱা কিছুমান ভুল, যিবোৰ পিতৃ-মাতৃ হিচাপে সন্তান ডাঙৰ-দীঘল কৰাৰ সময়ত কৰা উচিত নহয়।

কি কি ভুল কৰিব নালাগে?

১- অভিভাৱক হিচাপে ঘৰত ভাল পৰিবেশ বজাই ৰাখিব লাগে। কিছুমান ঘৰত কাজিয়া চলি থাকে যাৰ ফলত শিশুৰ মনত বেয়া প্ৰভাৱ পৰে। আপোনাৰ ঘৰৰ পৰিৱেশটো হাঁহি, মৰম, যত্ন আৰু অনুশাসনেৰে ভৰা কৰি ৰাখিব লাগে।

২- প্ৰায়ে কিছুমান পিতৃ-মাতৃয়ে নিজৰ সন্তানৰ ইচ্ছা কি সেই কথা চিন্তা নকৰাকৈ নিজৰ সপোনৰ বোজা সন্তানৰ ওপৰত দিয়ে। যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ মনত বেয়া প্ৰভাৱ পৰে, গতিকে ইয়াৰ বিশেষ যত্ন লওক। তেওঁলোকৰ আগ্ৰহৰ কথাও ক’ব লাগে।

৩- বহু সময়ত পিতৃ-মাতৃয়ে সন্তানক অত্যধিক মৰম কৰে যাৰ বাবে শিশুক জেদী কৰি তোলে। গতিকে মনত ৰাখিব যে শিশুক মাজে মাজে বকাবকি কৰা প্ৰয়োজন। ল’ৰা-ছোৱালীক সুখী হ’বলৈ শিকাওক। একে সময়তে শিশুসকলক প্ৰকৃতিৰ সৈতে সময় কটাবলৈ কওক। পৰি থকা গছজোপাৰ গুৰুত্ব বুজাওক, ইয়াৰ দ্বাৰা শিশুৰ মন মুকলি হ’ব। শিশুৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে ই অতি উত্তম।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button