কমলাৰ বাকলিত লুকাই থাকে বহুতো ঔষধি গুণ, উপকাৰ সমূহ জানি আচৰিত হব

Orange Peels Benefits: আন ফলৰ দৰে কমলাতো বহুতো পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে। এইটোও বহুতৰে প্ৰিয় ফল। অৱশ্যে আপুনি জানেনে যে কমলাৰ দৰে ইয়াৰ বাকলিও স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী? কিছুদিনৰ আগতে অভিনেত্ৰী টুইংকল খান্নাই কমলাৰ বাকলি খোৱাৰ বহু উপকাৰৰ কথা কৈছিল। তাই কৈছিল যে তাই নিজেই ইয়াৰ বাকলি খাই ভাল পায়। কাৰণ ই ছালখনক উজ্জ্বল কৰি ৰখাত বহুত সহায় কৰে। বেছিভাগ মানুহেই ভাবে যে দামী সৌন্দৰ্য্য সামগ্ৰীৰ বাবে চেলিব্ৰিটিসকল বহুদিনলৈ ধুনীয়া হৈ থাকে। অৱশ্যে সেয়া নহয়। আমাৰ দৰে তেওঁলোকেও ঘৰুৱা সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰে।

বেছিভাগ মানুহেই কমলাৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে জানে যে ইয়াক খালে আৰু ছালত লগালে মুখখন জিলিকি উঠে। কিন্তু মানুহে কেতিয়াও তেওঁলোকৰ বাকলি লগত জড়িত উপকাৰিতাৰ প্ৰতি গুৰুত্ব নিদিয়ে। বাকলিবোৰ প্ৰায়ে আৱৰ্জনা বুলি গণ্য কৰি জাবৰত পেলাই দিয়া হয়। কিন্তু আপুনি জানি আচৰিত হ’ব যে কমলাৰ বাকলি কেৱল স্বাস্থ্যৰ বাবেই নহয় ছালৰ বাবেও অতি উপকাৰী। কমলাৰ বাকলি ৰ’দত শুকুৱাই, ইয়াৰ গুড়ি বনাই মুখত লগালে বহু উপকাৰ পোৱা যায়। অৱশ্যে ইয়াক কেৱল প্ৰয়োগৰ বাবেই ব্যৱহাৰ কৰাই নহয়, খাদ্যৰ বাবেও ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। কাৰণ ইয়াত বহুতো ঔষধি গুণ পোৱা যায়।

কমলাৰ বাকলি খোৱাৰ উপকাৰিতা

কমলাৰ বাকলিত আঁহ আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰা ভিটামিন চি প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায়। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াৰ এন্টি-ইনফ্লেমেটৰী গুণ আছে। বাকলিত কেলচিয়াম থাকে যিয়ে হাড় শক্তিশালী কৰাৰ লগতে এন্টিঅক্সিডেন্ট বায়’ফ্লেভন’ইড থাকে। এই কাৰণেই কমলাৰ বাকলি সম্পূৰ্ণ খাব পৰা হয়। ইয়াৰ কেন্সাৰ প্ৰতিৰোধী প্ৰভাৱ আছে, কিয়নো ই এটা ফাইটোকেমিকেল।

কমলাৰ বাকলিত আঁহৰ লগতে ভিটামিন চি, ভিটামিন বি ৬, ফ’লেট, কেলচিয়াম আৰু অন্যান্য প্ৰয়োজনীয় পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে। কেৱল এয়াই নহয়, ৰাসায়নিক ‘লিমোনিন’ৰ উপস্থিতিৰ বাবে কমলাৰ বাকলিতো কেন্সাৰ প্ৰতিৰোধী গুণ আছে। যদিও ইয়াৰ বাকলিবোৰ পাল্পৰ দৰে মিঠা আৰু ৰসাল নহ’বও পাৰে, তথাপিও ইয়াত ভাল পৰিমাণৰ পলিফিনল থাকে, যিয়ে বহুতো বিপজ্জনক ৰোগৰ পৰা ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰে।

অস্বীকাৰ: এই লেখাত উল্লেখ কৰা পদ্ধতি, পদ্ধতি আৰু পৰামৰ্শ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে চিকিৎসক বা আনুষংগিক বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ লওক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment