চৰকাৰি ঘৰৰ বাবে নতুন আবেদন প্ৰক্ৰিয়া, যোগ্যতা আৰু প্ৰয়োজনীয় নথি-পত্ৰৰ বিষয়ে তথ্য..

প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনা ২০২৪: ভাৰত চৰকাৰে আৰ্থিকভাৱে দুৰ্বল আৰু দেশৰ দৰিদ্ৰ সীমাৰেখাৰ তলত বসবাস কৰা পৰিয়ালসমূহৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনা আৰম্ভ কৰিছে। এই আঁচনিখনত ভাৰত চৰকাৰে হিতাধিকাৰী পৰিয়ালটোক এটা স্থায়ী গৃহ নিৰ্মাণৰ বাবে আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰে। এই আঁচনিখনত দেশৰ দৰিদ্ৰ যিসকলৰ বসবাস কৰিবলৈ নিজাকৈ স্থায়ী ঘৰ নাই বা তেনে পৰিয়ালে কুটচা ঘৰত থাকিবলৈ বাধ্য হয়। পি এম আৱাস যোজনাৰ অধীনত আবেদন পত্ৰ জমা দি স্থায়ী ঘৰ নিৰ্মাণৰ বাবে আৰ্থিক সাহায্য লাভ কৰিব পাৰিব। পি এম আৱাস যোজনাৰ অধীনত দৰিদ্ৰ পৰিয়ালসমূহে অনলাইন আৰু অফলাইন আবেদন পত্ৰ জমা দি ভাৰত চৰকাৰৰ দ্বাৰা উপকৃত হয়। আঁচনিৰ অধীনত আৱেদন প্ৰক্ৰিয়া আৰু প্ৰয়োজনীয় নথি-পত্ৰৰ তথ্য আজি এই লেখাত আপোনালোকক দিয়া হ’ব।

যদি আপুনি প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনাৰ অধীনত আবেদন পত্ৰ জমা দি স্থায়ী ঘৰ নিৰ্মাণৰ বাবে আৰ্থিক সাহায্য লাভ কৰিব বিচাৰে তেন্তে আজিৰ লেখাটোত দিয়া সকলো গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য বুজিব লাগিব। আঁচনিৰ অধীনত আবেদনকাৰীয়ে চৰকাৰে নিৰ্ধাৰণ কৰা প্ৰয়োজনীয় যোগ্যতাৰ মাপকাঠী আৰু আবেদন পত্ৰ জমা দিবলৈ প্ৰয়োজনীয় নথি-পত্ৰৰ বিষয়ে অৱগত হ’ব লাগিব।

প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনাৰ অধীনত গ্ৰামাঞ্চল আৰু চহৰ অঞ্চলৰ পৰিয়ালসমূহ ভাৰত চৰকাৰৰ দ্বাৰা উপকৃত হৈছে। চৰকাৰে গ্ৰামাঞ্চল আৰু চহৰৰ নাগৰিকৰ বাবে বিভিন্ন আবেদন প্ৰক্ৰিয়া আৰু যোগ্যতা নিৰ্ধাৰণ কৰিছে। যদি আপুনি কোনো গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ বাসিন্দা হয় তেন্তে প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনা গ্ৰামিনৰ জৰিয়তে আৰ্থিক সাহায্য লাভ কৰিব পাৰিব। যদি আপুনি কোনো নগৰ অঞ্চলত বাস কৰে তেন্তে প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনা নগৰীয়াৰ অধীনত আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰা হ’ব। দুয়োখন আঁচনিতে আবেদন পত্ৰ জমা দি হিতাধিকাৰী পৰিয়ালে স্থায়ী গৃহ নিৰ্মাণৰ বাবে আৰ্থিক সাহায্য লাভ কৰিব পাৰিব।

PM আৱাস যোজনা ২০২৪

প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনা ভাৰত চৰকাৰে ২০১৫ চনতে দৰিদ্ৰ লোকক বাসগৃহ প্ৰদানৰ বাবে আৰম্ভ কৰিছিল। এই আঁচনিৰ অধীনত দৰিদ্ৰ আৰু বিপিএল ৰেচন কাৰ্ড থকা পৰিয়ালক স্থায়ী গৃহ নিৰ্মাণৰ বাবে চৰকাৰে আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰে। গ্ৰামাঞ্চলৰ হিতাধিকাৰী পৰিয়ালে প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনাৰ অধীনত আবেদন পত্ৰ জমা দি স্থায়ী গৃহ নিৰ্মাণৰ বাবে ১.২০ লাখ টকাৰ আৰ্থিক সাহায্য লাভ কৰিব পাৰিব। আনহাতে, যদি আপুনি কোনো চহৰৰ বাসিন্দা আৰু নিজৰ বাবে এটা স্থায়ী ঘৰ নিৰ্মাণ কৰিব বিচাৰে, তেন্তে প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনাৰ অধীনত আবেদন পত্ৰ জমা দি ২.৫০ লাখ টকাৰ আৰ্থিক সাহায্য লাভ কৰিব পাৰিব।

প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনাৰ অধীনত ভাৰত চৰকাৰে হিতাধিকাৰী পৰিয়ালটোক তিনিটা ভিন্ন কিস্তিৰ ৰূপত আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰে। এই আঁচনিৰ অধীনত ভাৰত চৰকাৰে প্ৰথম কিস্তিৰ সময়ত গ্ৰামাঞ্চলত হিতাধিকাৰী পৰিয়াললৈ ₹ 30000 টকাৰ আৰ্থিক সাহায্যৰ পৰিমাণ হস্তান্তৰ কৰে, দ্বিতীয় কিস্তিত হিতাধিকাৰী পৰিয়ালে পুনৰ ₹ 30000 লাভ কৰে আৰু শেষত আঁচনিৰ তৃতীয় কিস্তি হস্তান্তৰ কৰা হয় হিতাধিকাৰী পৰিয়ালৰ বেংকলৈ চৰকাৰক একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰা হয়। এই ধন চৰকাৰে ডিবিটি প্ৰক্ৰিয়াৰ জৰিয়তে হিতাধিকাৰীৰ বেংক একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰে। একেদৰে প্ৰথম কিস্তিৰ সময়ত চৰকাৰে নগৰ অঞ্চলৰ নাগৰিকলৈ ₹ 50000 টকাৰ আৰ্থিক সাহায্য হস্তান্তৰ কৰে।

যদি আপুনি ভাৰত চৰকাৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনাৰ অধীনত আবেদন পত্ৰ জমা দি সুবিধা লাভ কৰিব বিচাৰে, তেন্তে এই আঁচনিখনত চৰকাৰে নিৰ্ধাৰণ কৰা সকলো প্ৰয়োজনীয় যোগ্যতাৰ মাপকাঠীৰ বিষয়ে আপুনি সচেতন হোৱা উচিত। ইয়াৰ উপৰিও লেখাটোৰ জৰিয়তে আপোনাক আঁচনিখনৰ বাবে যোগ্যতাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় সকলো নথি-পত্ৰ আৰু আবেদন প্ৰক্ৰিয়াৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰা হ’ব।

PM আৱাস যোজনা লক্ষ্য

ভাৰত চৰকাৰে দৰিদ্ৰ লোকৰ বাবে আৰম্ভ কৰা প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনাৰ মূল লক্ষ্য হৈছে প্ৰতিজন নাগৰিকক স্থায়ী ঘৰৰ ব্যৱস্থা কৰা। এই আঁচনিৰ অধীনত কুটচা ঘৰত বসবাস কৰা নাগৰিক আৰু গৃহহীন পৰিয়াল ভাৰত চৰকাৰৰ দ্বাৰা উপকৃত হয়। আঁচনিৰ অধীনত লাভ কৰা আৰ্থিক সাহায্য ব্যৱহাৰ কৰি হিতাধিকাৰী পৰিয়ালে নিজৰ বাবে এটা স্থায়ী ঘৰ নিৰ্মাণ কৰিব পাৰে। প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনা হৈছে গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ নাগৰিকসকলৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ আঁচনি, যাৰ জৰিয়তে কোটি কোটি পৰিয়ালে কুটচা ঘৰৰ পৰা ওলাই আহি পুক্কা ঘৰত বাস কৰি আছে।

PM আৱাস যোজনাৰ সুবিধা

ভাৰত চৰকাৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনাৰ অধীনত দেশৰ দৰিদ্ৰ নাগৰিকে যি বিশেষ সুবিধা লাভ কৰে সেয়া তলত উল্লেখ কৰা হৈছে।

  • পি এম আৱাস যোজনাৰ অধীনত দেশৰ দৰিদ্ৰ সীমাৰেখাৰ তলত বসবাস কৰা পৰিয়ালসমূহ ভাৰত চৰকাৰৰ দ্বাৰা উপকৃত হয়।
  • এই আঁচনিৰ অধীনত চৰকাৰে স্থায়ী গৃহ নিৰ্মাণৰ বাবে আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰে।
  • হিতাধিকাৰী পৰিয়ালে আঁচনিৰ অধীনত চৰকাৰে প্ৰদান কৰা আৰ্থিক সাহায্যৰ পৰিমাণ তেওঁলোকৰ বেংক একাউণ্টত ডিবিটি প্ৰক্ৰিয়াৰ জৰিয়তে লাভ কৰিব পাৰিব।
  • প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনাৰ অধীনত স্থায়ী গৃহ নিৰ্মাণৰ বাবে গ্ৰামাঞ্চলৰ হিতাধিকাৰী পৰিয়ালক ১.২০ লাখ টকা প্ৰদান কৰে।
  • পি এম আৱাস যোজনাৰ অধীনত নগৰ অঞ্চলৰ হিতাধিকাৰী পৰিয়ালক ভাৰত চৰকাৰে ২.৫০ লাখ টকা প্ৰদান কৰে।
  • এই আঁচনিৰ অধীনত ভাৰত চৰকাৰে দৰিদ্ৰ পৰিয়ালক বাসগৃহৰ ব্যৱস্থা কৰি আছে।
  • এই আঁচনিৰ অধীনত ভাৰত চৰকাৰে মহিলাক অগ্ৰাধিকাৰ দিছে, কিছুমান ৰাজ্যত মহিলাৰ বাবে আৱাসৰ বাবে বিশেষ আঁচনি চলাই আছে।

PM আৱাস যোজনাৰ যোগ্যতা

যদি আপুনি প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনাৰ অধীনত আবেদন পত্ৰ জমা দি এটা স্থায়ী ঘৰৰ বাবে আৰ্থিক সাহায্য লাভ কৰিব বিচাৰে, তেন্তে ইয়াৰ বাবে আপুনি আঁচনিৰ অধীনত ভাৰত চৰকাৰে নিৰ্ধাৰণ কৰা সকলো প্ৰয়োজনীয় যোগ্যতাৰ মাপকাঠীৰ বিষয়ে জনা উচিত। ইয়াৰ উপৰিও আপোনাক পি এম আৱাস যোজনাৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত যোগ্যতাৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰা হৈছে।

  • পি এম আৱাস যোজনাৰ অধীনত ভাৰত চৰকাৰে থলুৱা পৰিয়ালৰ আবেদন পত্ৰ দাখিল কৰি আছে, আঁচনিৰ জৰিয়তে গ্ৰামাঞ্চল আৰু চহৰৰ নাগৰিকে সুবিধা লাভ কৰিব পাৰিব।
  • আঁচনিৰ সুবিধা লাভ কৰিবলৈ আবেদনকাৰীৰ ইতিমধ্যে স্থায়ী ঘৰ থাকিব নালাগে।
  • আবেদনকাৰীৰ বয়স ১৮ বছৰৰ ওপৰৰ হ’ব লাগিব।
  • আবেদনকাৰীৰ পৰিয়ালৰ কোনো সদস্য আয়কৰদাতা হ’ব নালাগে।
  • আবেদনকাৰীৰ পৰিয়ালৰ কোনো সদস্যই চৰকাৰী চাকৰিত কাম কৰা উচিত নহয়।
  • আবেদনকাৰীৰ পৰিয়ালৰ কোনো সদস্যই চৰকাৰে চলোৱা আন কোনো গৃহ নিৰ্মাণ আঁচনিৰ সুবিধা ইতিমধ্যে লাভ কৰিব নালাগিছিল।
  • অনুসূচিত জাতি, অনুসূচিত জনজাতি আৰু বিশেষভাৱে সক্ষম নাগৰিকক এই আঁচনিৰ অধীনত যোগ্য বুলি গণ্য কৰা হ’ব।
  • বিধৱা, বিবাহ বিচ্ছেদ আৰু বিশেষভাৱে সক্ষম মহিলাসকলে আঁচনিৰ বাবে আবেদন পত্ৰ জমা দিব পাৰিব।
  • আবেদনকাৰীৰ নিজাকৈ বেংক একাউণ্ট থাকিব লাগিব।

PM আৱাস যোজনাৰ প্ৰয়োজনীয় নথি-পত্ৰ

প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনাৰ অধীনত আবেদন পত্ৰ জমা দিবলৈ প্ৰয়োজনীয় সকলো নথি-পত্ৰৰ তথ্য তলত দিয়া ধৰণৰ।

  • আধাৰ কাৰ্ড
  • পেন কাৰ্ড
  • ভোটাৰ কাৰ্ড
  • বেংকৰ পাছবুক
  • ডমিচাইল প্ৰমাণপত্ৰ
  • পাছপ’ৰ্টৰ আকাৰৰ ফটো
  • মোবাইল নম্বৰ
  • দৰিদ্ৰ সীমাৰেখাৰ তলত জীয়াই থকাৰ প্ৰমাণ পত্ৰ
  • পৰিয়ালৰ আইডি কাৰ্ড
  • bpl ৰেচন কাৰ্ড

পি এম আৱাস যোজনাৰ আবেদন প্ৰক্ৰিয়া

ভাৰত চৰকাৰৰ দ্বাৰা দৰিদ্ৰ পৰিয়ালক গৃহ নিৰ্মাণৰ সুবিধা প্ৰদানৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনাৰ অধীনত অনলাইন আৰু অফলাইন আবেদন প্ৰক্ৰিয়াৰ জৰিয়তে আবেদন পত্ৰ জমা দিয়া হৈছে। যদি আপুনি এই আঁচনিখনত আবেদন পত্ৰ জমা দিব বিচাৰে, তেন্তে আপোনাক অনলাইন আবেদন প্ৰক্ৰিয়াৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰা হৈছে।

  • আৱেদন প্ৰ-পত্ৰ জমা দিবলৈ আপুনি পি এম আৱাস যোজনাৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটলৈ যাব লাগিব।
  • ইয়াত ৱেবচাইটৰ মূল পৃষ্ঠাটো আপোনাৰ সন্মুখত খোল খাব।
  • ৱেবছাইটৰ মূল পৃষ্ঠাত দেখা পোৱা নাগৰিক মূল্যায়ন বিকল্পত ক্লিক কৰিব লাগিব।
  • এতিয়া ইয়াত আপুনি Apply Online অপচনত ক্লিক কৰিব লাগিব।
  • এতিয়া আপুনি আপোনাৰ আধাৰ নম্বৰ দি অ’টিপি আৰু বায়’মেট্ৰিক প্ৰক্ৰিয়াৰ জৰিয়তে পৰীক্ষা কৰিব লাগিব।
  • আধাৰ কাৰ্ড ভেৰিফাই হোৱাৰ পিছত আপোনাৰ সন্মুখত আবেদন পত্ৰ খোল খাব।
  • আবেদন প্ৰ-পত্ৰত বিচৰা প্ৰয়োজনীয় সকলো তথ্য পূৰণ কৰিব লাগিব।
  • আঁচনিৰ সৈতে জড়িত সকলো প্ৰয়োজনীয় নথি-পত্ৰ স্কেন কৰি আপলোড কৰিব লাগিব।
  • দৃশ্যমান জমা দিয়া বুটামটোত ক্লিক কৰি আবেদন পত্ৰ জমা দিব লাগিব।
  • সফল আবেদন পত্ৰ জমা দিয়াৰ পিছত আপুনি আবেদন নম্বৰ লাভ কৰিব।
  • আপুনি লাভ কৰা আবেদন নম্বৰৰ জৰিয়তে আপোনাৰ আবেদনৰ অৱস্থা পৰীক্ষা কৰিব পাৰিব।
  • আঁচনিৰ অধীনত যোগ্য হিতাধিকাৰীৰ তালিকা ভাৰত চৰকাৰে চৰকাৰী ৱেবছাইটত প্ৰকাশ কৰিব।
  • যদি আপুনি এই আঁচনিখনত চৰকাৰে নিৰ্ধাৰিত সকলো প্ৰয়োজনীয় যোগ্যতাৰ মাপকাঠী পালন কৰে, তেন্তে হিতাধিকাৰীৰ তালিকাত আপোনাৰ নাম প্ৰকাশ পাব।
  • গৃহ নিৰ্মাণ আঁচনিৰ আৰ্থিক সাহায্যৰ পৰিমাণ সেইসকল নাগৰিকলৈ হস্তান্তৰ কৰিব, যাৰ নাম হিতাধিকাৰীৰ তালিকাত পোৱা যাব।

উল্লেখিত প্ৰক্ৰিয়াৰ জৰিয়তে দেশৰ নাগৰিকে প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনাৰ অধীনত আবেদন পত্ৰ জমা দি আৰ্থিক সাহায্য লাভ কৰিব পাৰিব। আঁচনিৰ অধীনত লাভ কৰা ধনৰাশিৰে পৰিয়ালসমূহে নিজৰ বাবে স্থায়ী গৃহ নিৰ্মাণ কৰিব পাৰিব। এই আঁচনিৰ অধীনত গ্ৰামাঞ্চলৰ নাগৰিকে ১.২০ লাখ আৰু চহৰৰ নাগৰিকে ২.৫০ লাখ টকা লাভ কৰিব পাৰিব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment