মহিলাসকলক স্বাৱলম্বী কৰিবলৈ চৰকাৰে দিছে ২ লাখ টকা, নতুন স্বৰ্ণীমা আঁচনি ২০২৪

মহিলাৰ উত্থানৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বহু ধৰণৰ আঁচনি চলাই আছে, ইয়াৰে এখন আঁচনি হৈছে নতুন স্বৰ্ণিমা যোজনা ২০২৪।আঁচনিৰ অধীনত দেশৰ মহিলাসকলক ২ লাখ টকা পৰ্যন্ত ঋণ দিয়া হৈছে, ইয়াৰ মূল উদ্দেশ্য আত্মনিৰ্ভৰশীল কৰি তোলা: বিভিন্ন অধ্যয়ন আৰু ক্ষুদ্ৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰা মহিলাসকলক আৰ্থিক সহায় আগবঢ়াবলৈ চৰকাৰে এই আঁচনিখন আৰম্ভ কৰিছে।

এই আঁচনিৰ অধীনত এতিয়ালৈকে লাখ লাখ মহিলাই এই আঁচনিৰ সুবিধা লৈছে। আহক আমি আপোনালোকক কওঁ যে সময়ে সময়ে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ক্ষুদ্ৰ আৰু মজলীয়া উদ্যোগক প্ৰসাৰিত কৰাৰ লক্ষ্যৰে নতুন নতুন আঁচনি আৰম্ভ কৰে, স্বৰ্ণিম যোজনাও এক অতি আচৰিত আঁচনি ৷ য’ত মহিলাসকলে বিশেষভাৱে উপকৃত হ’ব। এই ধনৰাশি মহিলাসকলক ঋণ হিচাপে নামমাত্ৰ হাৰত প্ৰদান কৰা হয় আৰু সেই ধন পৰিশোধ কৰিবলৈ তেওঁলোকক ৮ বছৰৰ সময় দিয়া হয়।

নতুন স্বৰ্ণীমা যোজনা ২০২৪ কি?

সকলো শ্ৰেণীৰ লোকৰ প্ৰয়োজনীয়তাক মনত ৰাখি মোডী চৰকাৰে নতুন স্বৰ্ণিমা যোজনা নামেৰে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে লক্ষ্য হৈছে পিছপৰা শ্ৰেণীৰ মহিলাসকলক আত্মনিৰ্ভৰশীল কৰি তুলিবলৈ আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰা এই, কেন্দ্ৰ চৰকাৰ আৰু ৰাজ্য চৰকাৰে এনে মহিলাক আঁচনিৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে যাৰ বাৰ্ষিক পৰিয়ালৰ আয় ₹ ৩ লাখতকৈ কম।

নতুন টেবুলত এই আঁচনিৰ লক্ষ্য হৈছে যিসকল মহিলাৰ পৰিয়ালৰ আয় ৩ লাখ টকাতকৈ কম। তেওঁলোকক চৰকাৰে ₹ ২ লাখ পৰ্যন্ত আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰে। হিতাধিকাৰীয়ে এই ধনৰাশি বিভিন্ন কামত, ₹ ২,০০,০০০ পৰ্যন্ত ব্যয় কৰিব পাৰে। এই ধনৰাশি ৮ বছৰৰ বাবে ৫% সুত হাৰত প্ৰদান কৰা হৈছে। এই আঁচনিখন চৰকাৰে সকলো ৰাজ্যতে ৰূপায়ণ কৰিছে। যি কোনো প্ৰাৰ্থীয়ে আঁচনিৰ সুবিধা ল’ব বিচাৰে তেওঁ এই লেখাটো সম্পূৰ্ণকৈ পঢ়িব লাগিব।

এই আঁচনিৰ ধন ৮ বছৰত পৰিশোধ কৰিব লাগিব।ইয়াৰ বাবে ৩ মাহত লোৱা ঋণৰ ওপৰত EMI পৰিশোধ কৰিব লাগিব .

প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰসমূহ:

নতুন স্বৰ্ণিমা যোজনা ২০২৪ৰ বাবে আৱেদন কৰিবলৈ তলত দিয়া নথি-পত্ৰৰ প্ৰয়োজন হব:-

  • আধাৰ কাৰ্ড
  • পাছপ’ৰ্টৰ আকাৰৰ ফটো
  • ৰেচন কাৰ্ড
  • জাতিগত প্ৰমাণপত্ৰ
  • মোবাইল নম্বৰ
  • বেংক একাউণ্টৰ বিবৃতি

স্বৰ্ণিমা ঋণ আঁচনিৰ অধীনত কি কি উদ্দেশ্যত ঋণ ল’ব পাৰি?

নতুন স্বৰ্ণিম যোজনাৰ অধীনত ঋণ বিভিন্ন কামত ল’ব পাৰিব।এই আঁচনিৰ অধীনত লাভ কৰা সুবিধা তলত দিয়া কামত খৰচ কৰিব পাৰিব। যেনে:- স্বৰ্ণীমা ঋণ আঁচনি স্বাস্থ্যসেৱা, ব্যৱসায় সম্প্ৰসাৰণ, ক্ষুদ্ৰ ব্যৱসায় আৰম্ভ, শিক্ষা, গৃহ নিৰ্মাণ ইত্যাদি উদ্দেশ্যৰ বাবে উপলব্ধ কৰিব পাৰি।

প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰসমূহ:

নতুন স্বৰ্ণিম যোজনাৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ প্ৰাৰ্থীসকলক তলত দিয়া নথি-পত্ৰৰ প্ৰয়োজন হব:-

  • আধাৰ কাৰ্ড
  • পেন কাৰ্ড
  • আয়ৰ প্ৰমাণ পত্ৰ
  • ঠিকনাৰ প্ৰমাণ
  • ভোটিং পৰিচয় পত্ৰ
  • ব্যৱসায়িক প্ৰমাণপত্ৰ

কেনেকৈ প্ৰয়োগ কৰিব:

এই পদসমূহৰ বাবে আবেদন পত্ৰ অফলাইন মোডত পূৰণ কৰা হ’ব, এই ঋণ আঁচনিৰ অধীনত আবেদন কৰিবলৈ মহিলাসকলে নিজৰ ওচৰৰ SCAS কাৰ্যালয়লৈ যাব লাগিব।

ইয়াৰ পিছত লাভ কৰা আবেদন পত্ৰখন সাৱধানে পূৰণ কৰি প্ৰয়োজনীয় নথি-পত্ৰ সংলগ্ন কৰক।সকলো সবিশেষ পূৰণ কৰাৰ পিছত প্ৰয়োজনীয় নথি-পত্ৰৰ সৈতে আবেদন-পত্ৰ এই কাৰ্যালয়ত জমা দিব। ইয়াৰ পিছত আপোনাৰ আবেদন প্ৰ-পত্ৰ পৰ্যালোচনা কৰি গ্ৰহণ কৰা হ’ব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment