কেন্সাৰৰ সম্ভাৱনা কম কৰিবলৈ জীৱনশৈলীত কৰক এই পৰিৱৰ্তন , ভুলতেও নকৰিব অৱহেলা

ভাৰতত কৰ্কট ৰোগ এনে স্বাস্থ্যৰ বোজা হৈ পৰিছে যিয়ে মানুহৰ জীৱনত অশান্তি দিছে। এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি ২০২২ চনত ১৯ লাখ লোকৰ কৰ্কট ৰোগ ধৰা পৰিছে। এয়া কেৱল ভাৰতৰ হিচাপ আৰু এনেকৈ চালে প্ৰতি মিনিটত প্ৰায় দুজন লোকৰ কৰ্কট ৰোগ ধৰা পৰিছে। ই যিকোনো ধৰণৰ হ’ব পাৰে। ই শৰীৰৰ যিকোনো অংশ যেনে স্তন, জৰায়ুৰ মুখ, ডিম্বাশয়, প্ৰষ্টেট, বৃহদান্ত্ৰ, ডিঙি, মগজু, ছাল আদি আক্ৰমণ কৰিব পাৰে।

আমাৰ জীৱনশৈলীৰ লগত কেন্সাৰ প্ৰতিৰোধৰ বহুখিনি সম্পৰ্ক আছে। কোনেও সম্পূৰ্ণ নিশ্চিত হ’ব নোৱাৰে যে তেওঁ কেন্সাৰ নহ’ব, কিন্তু কিছু পৰিমাণে জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তনে স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি বিশেষ গুৰুত্ব দিব নোৱাৰে।

ডাঃ কীৰ্তি ভূষণৰ মতে কেন্সাৰ সম্পৰ্কে বহু গৱেষণা কৰা হৈছে আৰু ইয়াত দুটা কথা গুৰুত্বপূৰ্ণ। প্ৰথমটো হ’ল আপোনাৰ জেনেটিক হিষ্ট্ৰী আৰু পাৰিবাৰিক পৰিস্থিতিৰ ফলত ১০-১৫% কেন্সাৰ হয়। দ্বিতীয়তে, খাদ্য আৰু জীৱনশৈলীৰ লগত জড়িত কাৰকে ৮৫-৯০% প্ৰভাৱিত কৰে।

আপুনি বুজিব লাগিব যে কেন্সাৰ এদিনতে নহয় আৰু এটা স্বাভাৱিক কোষৰ মিউটেচন হৈ কেন্সাৰ হ’বলৈ বহু বছৰ লাগিব পাৰে। এনে বহু পৰ্যায়ত আমি আমাৰ জীৱনশৈলী সলনি কৰি আমাৰ স্বাস্থ্যৰ অলপ উন্নতি সাধন কৰিব পাৰো। আমি আমাৰ জীৱনশৈলীৰ এই পৰিৱৰ্তনসমূহ কৰিব পাৰো-

যিকোনো ধৰণৰ ধঁপাত আমাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে বিপদজনক হ’ব পাৰে। পান, গুটখা, চাধা, বিড়ি, চিগাৰেট আদিৰ পৰা আঁতৰি থাকক। জীৱনশৈলী সলনি কৰাৰ এইটোৱেই প্ৰথম পদক্ষেপ।

পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ যত্ন লোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয়

সৰু সৰু সংক্ৰমণৰ লগে লগে কেন্সাৰৰ সম্ভাৱনা বহুগুণ বৃদ্ধি পায়। হিউমেন পেপিলোমা ভাইৰাছ (HPV), হেপাটাইটিছ বি ভাইৰাছ (HBV), হেপাটাইটিছ চি ভাইৰাছ (HCV), হেলিক’বেক্টেৰ পাইল’ৰি ভাইৰাছ আদিৰ পৰা আঁতৰি থকাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াৰ বাবে টিকাকৰণো কৰিব পাৰি আৰু পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ যত্ন লোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

বিকিৰণ পৰিহাৰ কৰক

যিকোনো ধৰণৰ চিকিৎসা বা বিকিৰণৰ সংস্পৰ্শ আপোনাৰ বাবে বিপদজনক হ’ব পাৰে। সূৰ্য্যৰ UV বিকিৰণো আপোনাৰ বাবে বিপজ্জনক হ’ব পাৰে আৰু ইয়াৰ বাবেহে ইয়াৰ বাবে ছানস্ক্ৰীণ ব্যৱহাৰ কৰাৰ কথা কোৱা হয়। যদি আপোনাৰ কামত ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ সংস্পৰ্শ জড়িত হৈ থাকে, তেন্তে ইয়াক এৰাই চলিবলৈ চেষ্টা কৰক। উপযুক্ত সুৰক্ষা অবিহনে কোনো কাম নকৰিব।

মদ কমকৈ খাব

যদি আপুনি মদ্যপান কৰে তেন্তে মহিলাৰ বাবে প্ৰতিদিনে একাপ আৰু পুৰুষৰ বাবে দুকাপতকৈ অধিক নাখাব। ই আপোনাৰ স্বাস্থ্য বহু দিশত ৰক্ষা কৰিব পাৰে। মদৰ সীমাৰ ভিতৰত মদ্যপান কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

দৈনিক ফলমূল আৰু শাক-পাচলি খাব লাগে

দৈনিক ফলমূল আৰু শাক-পাচলি খাব লাগে। খাদ্য তালিকাত এন্টিঅক্সিডেন্ট, ভিটামিন, খনিজ পদাৰ্থ আদি অন্তৰ্ভুক্ত কৰক। আপোনাৰ খাদ্যত প্ৰটিন, আঁহ আদিৰ পৰিমাণ বেছি হ’ব লাগে আৰু চৰ্বিৰ মাত্ৰা কম হ’ব লাগে। প্ৰচেছড খাদ্য কমাব আৰু মাংসৰ পৰিমাণ কমাই দিব।

যদি আপুনি সক্ৰিয় হৈ থাকে তেন্তে শৰীৰৰ বহু কাম ঠিকেই থাকে। সপ্তাহত কমেও ৫ ঘণ্টা ব্যায়াম কৰিব লাগিব। সুস্থ ওজন বজাই ৰাখিব লাগে। যোগ আৰু ধ্যানও বাছি ল’ব পাৰে। ইয়াৰ লগে লগে আপুনি সময়মতে শুবলৈ আৰম্ভ কৰক। টোপনিৰ চক্ৰটো ঠিক কৰিলে কেইবাটাও সমস্যা সমাধান হ’ব পাৰে।

নিৰাপদ যৌন সম্পৰ্ক অভ্যাস কৰক

যৌন সংক্ৰমণৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ নিৰাপদ যৌন সম্পৰ্ক অভ্যাস কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

চিন্তা নকৰাকৈ ঔষধ সেৱন নকৰিব

হৰম’ন ৰিপ্লেচমেণ্ট থেৰাপী, হতাশা, উদ্বেগ বা তেনে কোনো ঔষধ চিন্তা নকৰাকৈ নাখাব। প্ৰথমে চিকিৎসকৰ প্ৰেছক্ৰিপচন দিয়ক আৰু তাৰ পিছতহে এনে ঔষধ সেৱন কৰক।

৪০ বছৰ বয়সৰ পিছত সম্পূৰ্ণ শৰীৰৰ পৰীক্ষা কৰক

কেন্সাৰ, হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যা, ডায়েবেটিছ আদি সমস্যাই আপোনাৰ অধিক ক্ষতি কৰিব পাৰে। সেইবাবেই এটা বয়সৰ পিছত আপুনি স্ক্ৰীনিং সঠিকভাৱে কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment