ডিঙিত ৰুদ্ৰাক্ষৰ মালা, চুলিত গংগাৰ ধাৰা… ভগৱান শিৱৰ ১০ টা প্ৰতীকৰ গুৰুত্ব জানি লওক

Mahashivratri 2024: প্ৰতি বছৰে ফালগুন কৃষ্ণ পক্ষৰ চতুৰ্দশী তাৰিখত মহাশিৱৰাত্ৰি পালন কৰা হয়, যিটো এইবাৰ ০৮ মাৰ্চ। বিশ্বাস কৰা হয় যে আজিৰ দিনটোতে ভগৱান শংকৰ আৰু মাতৃ পাৰ্বতীৰ বিবাহ হৈছিল। সেয়েহে এই বিশেষ দিনটোত শিৱৰ বিশেষ পূজা কৰা হয়। ধৰ্মীয় বিশ্বাস অনুসৰি ভগৱান শিৱক প্ৰাথমিক কাৰক হিচাপে গণ্য কৰা হয়। কোৱা হয় যে ব্ৰহ্মা, বিষ্ণু আৰু সমগ্ৰ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ উৎপত্তি শিৱৰ পৰাই হৈছে। অৱশ্যে ভোলেনাথৰ ৰূপৰ কথা ক’লে তেওঁ আন দেৱ-দেৱীতকৈ সম্পূৰ্ণ পৃথক। ডিঙিত ফুলৰ মালাৰ সলনি ৰুদ্ৰাক্ষৰ গুটি, গাত ছাই আৰু কাপোৰত বাঘৰ বাকলি পিন্ধে। ভগৱান শিৱৰ বস্ত্ৰ, অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ সকলো আচৰিত হোৱাৰ লগতে অদ্ভুত। কেৱল এয়াই নহয়, এই সকলোবোৰৰ আঁৰত কিছু অৰ্থ লুকাই আছে। গতিকে ভোলে ভাণ্ডাৰীৰ ১০ টা প্ৰতীক আৰু ইয়াৰ তাৎপৰ্যৰ বিষয়ে বিতংভাৱে জনাওক।

শিৱৰ ১০ টা প্ৰতীক আৰু ইয়াৰ গুৰুত্ব

ডিঙিত সাপৰ হাৰ
ভগৱান শিৱৰ ডিঙিত ফুল বা ৰত্নৰ মালা নাই। বৰং তেওঁ সৰ্প বাসুকীক ডিঙিত পিন্ধে। এই সাপটো ভগৱান শংকৰৰ ডিঙিত তিনিবাৰ মেৰিয়াই লোৱা হয়। এইদৰে ইয়াক অতীত, বৰ্তমান আৰু ভৱিষ্যতৰ সূচক হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

তৃতীয় চকু
বিশ্বাস কৰা হয় যে ভগৱান শিৱৰ তৃতীয় চকু তেওঁৰ ক্ৰোধৰ সময়ত খোল খায় আৰু খোলাৰ লগে লগে ধ্বংস হয়। একে সময়তে স্বাভাৱিক পৰিস্থিতিত ভগৱান শিৱৰ তৃতীয় চকু বিবেক ৰূপত জাগ্ৰত হৈ থাকে। এইদৰে শিৱৰ তৃতীয় চকুক জ্ঞান আৰু সৰ্বব্যাপীতাৰ প্ৰতীক বুলি গণ্য কৰা হয়।

হাতত ত্ৰিশূল
শিৱৰ হাতত অস্ত্ৰ হিচাপে সদায় ত্ৰিশূল থাকে। ভগৱান শংকৰৰ ত্ৰিশূলত সাত্বিক, ৰাজসী আৰু তামসীৰ তিনিওটা গুণ আছে। এইদৰে ত্ৰিশূলক কামনা, জ্ঞান আৰু সিদ্ধতাৰ প্ৰতীক বুলি গণ্য কৰা হয়।

হাতত ডামৰু
শিৱৰ হাতত ডামৰুৰ উপস্থিতি সৃষ্টিৰ আৰম্ভণি আৰু ব্ৰহ্মানাদৰ সূচক বুলি গণ্য কৰা হয়। অৱশ্যে ডামৰু বিশ্বৰ প্ৰথম বাদ্যযন্ত্ৰ বুলিও কোৱা হয়।

মূৰৰ ওপৰত চন্দ্ৰ
অৰ্ধচন্দ্ৰ ভগৱান শিৱৰ মূৰত বহি আছে। ভগৱান শিৱই অলংকাৰ হিচাপে চুলিত অৰ্ধচন্দ্ৰ পিন্ধিছে। এই কাৰণেই ভগৱান শংকৰক সোম আৰু চন্দ্ৰশেখৰ বুলিও কোৱা হয়। আচলতে ভোলেনাথৰ মূৰত বহি থকা অৰ্ধচন্দ্ৰক মনৰ স্থিৰতাৰ প্ৰতীক বুলি গণ্য কৰা হয়।

ডিঙিত ৰুদ্ৰাক্ষ
পৌৰাণিক বিশ্বাস অনুসৰি ৰুদ্ৰাক্ষৰ উৎপত্তি হৈছে শিৱৰ চকুলোৰ পৰা, যিটোক পবিত্ৰতা আৰু সদ্ভাৱৰ প্ৰতীক হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

জট চুলিত গংগা
কিংবদন্তি অনুসৰি ভগৱান শিৱৰ তলাৰ পৰাই মাতৃ গংগা স্বৰ্গৰ পৰা পৃথিৱীলৈ আহিছিল। এইদৰে শিৱই গংগাক চুলিত ধৰি ৰখাটো আধ্যাত্মিকতা আৰু পবিত্ৰতাৰ প্ৰতীক বুলি গণ্য কৰা হয়।

বাঘম্বৰ কাপোৰ
বাঘক শক্তি, শক্তি আৰু কৰ্তৃত্বৰ প্ৰতীক হিচাপে গণ্য কৰা হয়। ভগৱান শিৱই বাঘৰ ছাল কাপোৰ হিচাপে পিন্ধিছে, যিয়ে নিৰ্ভীকতা আৰু দৃঢ়তা প্ৰকাশ কৰে।

নন্দি
শিৱৰ বাহন হৈছে নন্দি অৰ্থাৎ ম’হ, যাৰ চাৰি ভৰিয়ে ধৰ্ম, অৰ্থ, কাম আৰু মোক্ষ আদি চাৰিটা সাধনাৰ ইংগিত দিয়ে।(শিৱলিংগত কিমান শমি পাত আগবঢ়াব লাগে)

শৰীৰৰ ওপৰত ছাই
ভগৱান শিৱই তেওঁৰ শৰীৰত ছাই লগাই ৰাখে। তাৰ অৰ্থ হ’ল পৃথিৱীখন নষ্ট হ’ব পৰা আৰু সকলো বস্তু এদিন ধ্বংস কৰিব লাগিব। ভাস্মাক শিৱৰ ধ্বংসৰ প্ৰতীক বুলি গণ্য কৰা হয়।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment