LIC য়ে মুকলি কৰিলে মহান আঁচনি, ১০০ টকা বিনিয়োগ কৰি লাভ কৰিব ১১ লাখ টকা

দেশৰ অন্যতম আগশাৰীৰ বীমা প্ৰদানকাৰী ভাৰতীয় জীৱন বীমা নিগম বা LIC য়ে আন আনৰ লগতে পুৰুষ, মহিলা আনকি শিশুৰ বাবেও বিভিন্ন ধৰণৰ জীৱন বীমা পলিচি আৰু পৰিকল্পনা আগবঢ়ায়।

ইয়াৰ ভিতৰত ভৱিষ্যতৰ পৰিকল্পনাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বিভিন্ন আৰ্থিক লক্ষ্য আৰু প্ৰয়োজনলৈকে সকলো অন্তৰ্ভুক্ত। তেনে এটা নীতি বিশেষভাৱে মহিলাৰ বাবে ৰচনা কৰা হৈছে, যাৰ নাম হৈছে LIC আধাৰ শিলা নীতি।

LIC আধাৰ শিলা পলিচি হৈছে মহিলাৰ বাবে ডিজাইন কৰা এক নন-লিংকড ব্যক্তিগত জীৱন বীমা পলিচি। এই পলিচীৰ অংশ হিচাপে মেচিউৰিটিৰ সময়ত বীমাকৃত ব্যক্তিজনক এটা নিৰ্দিষ্ট ধন পৰিশোধ কৰা হয়। তেওঁৰ অকাল মৃত্যুৰ ক্ষেত্ৰত পৰিয়ালটোক আৰ্থিক সাহায্য প্ৰদান কৰা হয়।

LIC ইয়াৰ কম বিপদজনক, গ্ৰাহকমুখী নীতিৰ বাবে পৰিচিত আৰু ইয়াত বিত্তীয় লক্ষ্য আৰু প্ৰয়োজন অনুসৰি বিভিন্ন বিকল্প আছে। LIC আধাৰ শিলা পলিচিয়েও পলিচিধাৰীসকলক প্ৰতিদিনে ৮৭ টকা নামমাত্ৰ বিনিয়োগ কৰি ১১ লাখ টকা পৰ্যন্ত উপাৰ্জন কৰাত সহায় কৰে।

১০০ টকাতকৈ কম বিনিয়োগ কৰি কেনেকৈ ১১ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰিব?

৫৫ বছৰ বয়সৰ এগৰাকী মহিলাই যদি আগন্তুক ১৫ বছৰৰ বাবে প্ৰতিদিনে কমেও ৮৭ টকা জমা কৰে, তেন্তে প্ৰথম বছৰৰ শেষত সেই মহিলাগৰাকীৰ মুঠ বৰঙণি হ’ব ৩১,৭৫৫ টকা।

দহ বছৰৰ ভিতৰত সঞ্চিত ধন হ’ব ৩,১৭,৫৫০ টকা আৰু শেষত ৭০ বছৰ বয়সত পলিচিধাৰীয়ে মুঠ ১১ লাখ টকা লাভ কৰাৰ অধিকাৰী হ’ব।

পলিচি ল’বলৈ নূন্যতম বয়স?

LIC আধাৰ শিলা নীতিৰ অধীনত পলিচিৰ বাবে নূন্যতম প্ৰৱেশ বয়স ৮ বছৰ, আনহাতে সৰ্বোচ্চ বয়সৰ সীমা ৫৫ বছৰ। বিনিয়োগকাৰীয়ে নূন্যতম পলিচি টাৰ্ম ১০ বছৰ আৰু সৰ্বোচ্চ পলিচি টাৰ্ম ২০ বছৰৰ বাবে যাব পাৰে।

সৰ্বোচ্চ পৰিপক্ক বয়স ৭০ বছৰ। ইয়াত বিনিয়োগ কৰিবলৈ ইচ্ছুক ব্যক্তিয়ে নূন্যতম ৭৫ হাজাৰ টকাৰ পৰা সৰ্বাধিক ৩ লাখ টকা বিনিয়োগ কৰিব পাৰে।

নীতিগত সুবিধাসমূহ

যদি বীমাকৃত ব্যক্তিজনে পলিচি লোৱা সমগ্ৰ সময়ছোৱাৰ বাবে জীয়াই থাকে তেন্তে তেওঁ মেচিউৰিটি বেনিফিট লাভ কৰাৰ যোগ্য হৈ পৰে। মেচিউৰিটিৰ পিছত পলিচিধাৰীয়ে এককালীন ধনৰাশি নতুন পলিচিত পুনৰ বিনিয়োগ কৰিব পাৰে।

এই পলিচীত মৃত্যুৰ সুবিধা উপলব্ধ। বীমাকৃত ব্যক্তিজনৰ অকাল মৃত্যুৰ ক্ষেত্ৰত মৃত্যুৰ সুবিধা পলিচিৰ মনোনীত ব্যক্তিক দিয়া হয়।

পলিচিধাৰীয়ে একেৰাহে দুটা পলিচি বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত নিজৰ পলিচি আত্মসমৰ্পণ কৰিবলৈ আবেদন কৰিব পাৰে। পলিচি আত্মসমৰ্পণ কৰাৰ সময়ত প্ৰদান কৰিবলগীয়া নিশ্চিত আত্মসমৰ্পণৰ মূল্য পলিচিৰ সময়ছোৱাত প্ৰদান কৰা মুঠ প্ৰিমিয়ামৰ সমান হ’ব লাগে।

বিনিয়োগকাৰীয়ে পলিচিৰ আত্মসমৰ্পণৰ মূল্য লাভ কৰাৰ পিছতো ঋণৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰে।

পেমেণ্টৰ সময়সীমাৰ বাবে প্ৰিমিয়াম পলিচিৰ সময়সীমাৰ সমান বুলি গণ্য কৰা হয় আৰু বাৰ্ষিক, মাহেকীয়া, ত্ৰিমাসিক বা ডেৰ বছৰীয়া পদ্ধতিত পৰিশোধ কৰিব পাৰি।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment