অযোধ্যা ৰাম মন্দিৰঃ ভগৱান শ্ৰীৰামৰ জীৱনৰ পৰা এইবোৰ কথা শিকিব

অযোধ্যা ৰাম মন্দিৰঃ ভগৱান ৰাম হিন্দুৰ বিশ্বাসৰ প্ৰতীক। সনাতন ধৰ্মত ভগৱান শ্ৰীৰামক আদৰ্শ মানৱ জীৱনৰ প্ৰতীক হিচাপে পূজা কৰা হয়। মৰ্যাদা পুৰুষোত্তম প্ৰভু শ্ৰীৰামৰ জীৱনৰ লগত জড়িত এনে বহু কথাই আজিও মানুহক অনুপ্ৰাণিত কৰে।

অযোধ্যা ৰাম মন্দিৰঃ ২০২৪ চনৰ ২২ জানুৱাৰীত অযোধ্যাৰ ৰাম মন্দিৰত ৰামলালাৰ জীৱন পবিত্ৰ কৰিবলৈ গৈ আছে, যাৰ বাবে পূৰ্ণগতিত প্ৰস্তুতি আৰম্ভ হৈছে। ৰাম ভক্তসকলৰ মাজতো এক বেলেগ ধৰণৰ উৎসাহ দেখা গৈছে। ভগৱান ৰাম হিন্দুসকলৰ বিশ্বাসৰ প্ৰতীক। সনাতন ধৰ্মত ভগৱান শ্ৰীৰামক আদৰ্শ মানৱ জীৱনৰ প্ৰতীক হিচাপে পূজা কৰা হয়। মৰ্যাদা পুৰুষোত্তম প্ৰভু শ্ৰীৰামৰ জীৱনৰ লগত জড়িত এনে বহু কথাই আজিও মানুহক অনুপ্ৰাণিত কৰে। এই কাৰণেই আজিও মানুহে নিজৰ ঘৰত ৰামৰ দৰে পুত্ৰ বিচাৰে। এনে পৰিস্থিতিত ভগৱান ৰামৰ জীৱনৰ লগত জড়িত কিছুমান কথা কওঁ যিবোৰে এতিয়াও মানুহক সঠিক দিশত পথ প্ৰদৰ্শন কৰে –

১- সংযম আৰু ধৈৰ্য্য

কঠিন সময়ত ভগৱান শ্ৰীৰামে সকলোতে সংযম, দৃঢ়তা, ধৈৰ্য্য আৰু সাহসেৰে জীৱন যাপনৰ নিদৰ্শন দাঙি ধৰিলে। প্ৰতিকূল পৰিস্থিতিতো তেওঁ কেতিয়াও ধৈৰ্য্য আৰু সংযম হেৰুৱাব পৰা নাছিল, খঙত কোনো সিদ্ধান্তও লোৱা নাছিল।

২- এটা শব্দ

ভগৱান শ্ৰী ৰাম এক শব্দৰ। গোটেই জীৱন তেওঁ নিজৰ প্ৰতিশ্ৰুতি আৰু কৰ্তব্য পালন কৰিছিল। কোৱা হয় যে ভগৱান শ্ৰীৰামে তেওঁৰ বাক্য পালন কৰি তেওঁৰ প্ৰিয় ভাতৃ লক্ষ্মণৰ মৃত্যুদণ্ডৰ নিৰ্দেশ দিছিল।

৩- এগৰাকী পত্নী

ভগৱান শ্ৰী ৰামে মাতৃ সীতাক অপৰিসীম মৰম কৰিছিল। ভগৱান শ্ৰী ৰামে জীৱনত মাত্ৰ এগৰাকী নাৰীক ভাল পাইছিল আৰু বিয়া কৰাইছিল। আন এগৰাকী মহিলাৰ কথাও তেওঁ কেতিয়াও ভবা নাছিল।

৪- নিৰামিষভোজী

নিৰ্বাসন কালত তেওঁ জীৱনৰ ১৪ বছৰ কন্দ আৰু শিপা খাই কটায়, কিন্তু অৰণ্যত বাস কৰি থাকোঁতে ভগৱান শ্ৰী ৰাম, লক্ষ্মণ আৰু মাতৃ সীতাই কেতিয়াও তামসিক বা ৰাজসিক খাদ্য গ্ৰহণ কৰা নাছিল। আনকি এদিন ৰাতিও শ্বাবাৰীৰ জামু খাই কটালে।

৫- এক তপস্বী জীৱন

ভগৱান ৰাম যেতিয়া নিৰ্বাসনলৈ গ’ল, তেতিয়া তেওঁ নিজৰ সকলো ৰাজবস্ত্ৰ এৰি তপস্বীৰ কাপোৰ পিন্ধি অৰণ্যলৈ গ’ল। বাটত যি পালে খাই শুই থাকিল।

৬- সদায় পৰিকল্পনা মনত ৰাখিছিল

ভগৱান শ্ৰী ৰামে নিজৰ জীৱনৰ প্ৰতিটো কাম পৰিকল্পনাৰে কৰিছিল। সীতা মাতাক ঘূৰাই আনিবলৈ এখন দলং নিৰ্মাণ কৰাটো সহজ কাম নাছিল যদিও তিনিদিন বিচাৰি ফুৰাৰ অন্তত শ্ৰীৰামে ৰামেশ্বৰমৰ আগত সাগৰত ঠাই পালে য’ৰ পৰা সহজে শ্ৰীলংকা পাব পাৰি। নলা আৰু নীলৰ সহায়ত সেই ঠাইৰ পৰা লংকালৈ এখন দলং নিৰ্মাণৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল।

৭- সেৱা আৰু সহযোগিতা

ভগৱান ৰামে জীৱনত বহু সেৱাৰ কাম কৰিছিল। নিৰ্বাসনৰ সময়ছোৱাত জনজাতীয় আৰু বনবাসীৰ জীৱন উন্নত কৰাৰ বাবেও তেওঁ কাম কৰিছিল। শ্বাবাৰী কাণ্ড, কেভাট কাণ্ড আৰু অহিল্যা কাণ্ডত তেওঁ কিমান মানুহক বচাইছিল তাৰ তথ্য আমি পাওঁ।

৮- সকলোৰে প্ৰতি সন্মান

ভগৱান শ্ৰীৰামে তেওঁৰ জীৱনত সকলোকে সন্মান কৰিছিল। তেওঁ সম্পূৰ্ণ ভক্তিৰে প্ৰতিটো সম্পৰ্ক বজাই ৰাখিছিল। এই কাৰণেই পৰিয়ালৰ প্ৰতিজন সদস্যই তেওঁক বহুত ভাল পাইছিল আৰু সন্মান কৰিছিল আৰু তেওঁৰ যন্ত্ৰণাক লৈ কান্দিছিল।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment