মাত্ৰ ২০ টকাত সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা আঁচনিৰ এই ৫ টা সুবিধাৰ বিষয়ে জানি লওক।

সুকন্যা স্মৃধি যোজনাঃ ডাকঘৰৰ সুকন্যা স্মৃধি যোজনাৰ একাউণ্টৰ কথা নিশ্চয় শুনিছে। যদি আপোনাৰ ঘৰত ১ৰ পৰা ১০ বছৰৰ ভিতৰৰ কন্যা সন্তান আছে তেন্তে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ এই আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰিব। যদি আপুনি এই আঁচনিখনত ধন সঞ্চয় কৰে তেন্তে ভৱিষ্যতে আপোনাৰ ছোৱালীজনীৰ উচ্চ শিক্ষা আৰু বিয়াৰ বাবে ডাঙৰ টকা পাব। ২০২৪ চনত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এই আঁচনিৰ সুতৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰিছে। যদি আপুনি আপোনাৰ কন্যাৰ ভৱিষ্যতক লৈ চিন্তিত তেন্তে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা আপোনাৰ বাবে সৰ্বোত্তম আঁচনি। আজিৰ প্ৰতিবেদনত সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা একাউণ্টৰ ৫টা গুৰুত্বপূৰ্ণ উপকাৰৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হৈছে।

(১) ২০ টকাৰে একাউণ্ট খুলিব পাৰিব

বছৰি নূন্যতম ২৫০ টকাৰে সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা একাউণ্ট খুলিব পাৰিব। অৰ্থাৎ প্ৰতিমাহে মাত্ৰ ২০ টকাৰ বিনিময়ত আপুনি আপোনাৰ কন্যাৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰিব পাৰিব। এনে ক্ষেত্ৰত বছৰি সৰ্বাধিক ১.৫ লাখ টকা পৰ্যন্ত বিনিয়োগ কৰিব পাৰিব।

(২) সুতৰ সৰ্বোচ্চ হাৰ

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ ডাকঘৰসমূহে আগবঢ়োৱা সকলো আঁচনিৰ ভিতৰত সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা একাউণ্টে সৰ্বাধিক সুত লাভ কৰিব। এই আঁচনিখনত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ গ্ৰাহক ৮. ২০ শতাংশ সুতৰ হাৰ প্ৰদান কৰে। পূৰ্বে এই আঁচনিৰ সুতৰ হাৰ ৮ শতাংশ আছিল যদিও শেহতীয়াকৈ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এই আঁচনিৰ সুতৰ হাৰ ০.২০ শতাংশ বৃদ্ধি কৰি গ্ৰাহকক ৮.২০ শতাংশ সুত আগবঢ়াইছে।

(৩) মেচিউৰিটিৰ সময়ত ৫০ লাখ টকা লাভ কৰা হ’ব

যদি আপুনি প্ৰতি বছৰে আপোনাৰ কন্যাৰ নামত ১ লাখ টকা সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা একাউণ্টত জমা দিয়ে তেন্তে আপুনি মেচিউৰিটিৰ সময়ত প্ৰায় ৫০ লাখ টকা পাব আৰু যদি আপুনি বছৰি ১.৫ লাখ টকা জমা কৰে তেন্তে মেচিউৰিটিৰ সময়ত মুঠ ৭০ লাখ টকা পাব পাৰে .

(৪) উচ্চ শিক্ষা আৰু বিবাহৰ বাবে প্ৰত্যাহাৰ

আপুনি আপোনাৰ কন্যাৰ উচ্চ শিক্ষা আৰু বিবাহৰ বাবে সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা একাউণ্টৰ পৰা ধন উলিয়াব পাৰে। এনে ক্ষেত্ৰত আমি আপোনালোকক জনাব লাগিব যে সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনাৰ একাউণ্টৰ মেচিউৰিটি পিৰিয়ড ২১ বছৰ। কিন্তু ছোৱালীজনীৰ বিবাহ বা উচ্চ শিক্ষাৰ বাবে ১৮ বছৰৰ পিছতহে ৫০% উলিয়াব পাৰিব। আৰু বাকী থকা ধন মেচিউৰিটিৰ সময়ত পাব।

(৫) আয়কৰৰ পৰা ৰেহাই

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ সৈতে সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা একাউণ্টত আয়কৰৰ ধাৰা ৮০চিৰ অধীনত ৰেহাই পাব। আগতে কেৱল এগৰাকী কন্যাৰ বাবেহে উপলব্ধ আছিল যদিও পিছলৈ এই নিয়ম সলনি কৰি যমজ ছোৱালীৰ ক্ষেত্ৰতো প্ৰযোজ্য কৰা হয়।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment