বন্তি জ্বলোৱাৰ আগতে এই শুদ্ধ নিয়ম জানি লওক, কোন দিশত ই শুভ, আৰতি কিমানবাৰ ঘূৰাব লাগে।

সনাতন ধৰ্মত পুৱা আৰু গধূলি দেৱ-দেৱী পূজা কৰাৰ নিয়ম আছে। যিকোনো উৎসৱ হওক বা দৈনন্দিন উপাসনা হওক, ঈশ্বৰৰ পূজা প্ৰদীপ অবিহনে সম্পূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা নহয়। বন্তিটোৰ লগত জড়িত বহুতো কাহিনী আৰু বিশ্বাস আছে যিয়ে ইয়াৰ আঁৰৰ ৰহস্যটো কয়। গতিকে দিল্লীৰ জ্যোতিষী পণ্ডিত আলোক পাণ্ডিয়াৰ পৰা জানক বন্তি আৰু ইয়াৰ শিখাৰ লগত জড়িত কি ৰহস্য। বন্তিটো কোন দিশত দেখুওৱাৰ গুৰুত্বও আমি জানিব পাৰিম।

বন্তি জ্বলোৱাৰ নিয়ম

দিনটোত পুৱা আৰু গধূলি দুবাৰকৈ ঈশ্বৰৰ আৰাধনা কৰাটো অতি শুভ বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। মনত ৰাখিব আৰতি কৰাৰ সময়ত প্ৰথমে পূজাৰ প্লেটত ৰলিৰে স্বস্তিকা বনাই তাৰ পিছত তাত ফুল আগবঢ়াওক আৰু তাৰ পিছত বন্তি এটা ৰাখক।

১/ আৰতিৰ আগত আৰু পিছত যাতে শংখ উৰুৱাই দিয়ে তাৰ বিশেষ যত্ন । সম্ভৱ হ’লে আৰতিৰ সময়ত আৰু ইয়াৰ মাজতো শংখ উৰুৱাব পাৰি।

২) আৰতি কৰাৰ সময়ত প্লেটখন ওম আখৰৰ আকৃতিত ঘূৰাবলৈ চেষ্টা কৰক।

৩) ভগৱানৰ আৰতি কৰোতে চাৰিবাৰ দেৱতাৰ চৰণৰ ফালে, দুবাৰ নাভিৰ ফালে আৰু শেষত এবাৰ মুখৰ ফালে ঘূৰাই দিব লাগে। এই সমগ্ৰ প্ৰক্ৰিয়াটো মুঠ সাতবাৰ পুনৰাবৃত্তি কৰক।

৪) আৰতিৰ সময়ত মনত ৰাখিব যে ইতিমধ্যে জ্বলি থকা বন্তি এটাত উইক বা কৰ্ফূৰ ৰাখি পুনৰ জ্বলাই নিদিব। যদি বন্তিটো মাটিৰ হয়, তেন্তে তাৰ ঠাইত নতুন এটা লগাওক, আৰু যদি বন্তিটো ধাতুৰ হয়, তেন্তে ধুই পুনৰ ব্যৱহাৰ কৰক।

৫) যেতিয়াই আপুনি দেৱ-দেৱীৰ আৰতি কৰে তেতিয়াই মনত ৰাখিব যে আপুনি বহি থকা উচিত নহয়। যদি আপুনি শাৰীৰিকভাৱে থিয় হ’ব নোৱাৰে, বা কোনো কাৰণত থিয় হ’ব নোৱাৰে, তেন্তে আপুনি ঈশ্বৰৰ ওচৰত ক্ষমা বিচাৰি আৰতি সম্পূৰ্ণ কৰিব পাৰে।

পূব আৰু দক্ষিণ দিশত আৰতিৰ শিখা দেখুওৱাৰ গুৰুত্ব

কোৱা হয় যে পূব দিশক ভগৱান বিষ্ণুৰ দিশ বুলি ধৰা হয়। গতিকে আৰতিৰ শিখা এই দিশত দেখুৱাব লাগে। ভগৱান বিষ্ণু এই কথাত সন্তুষ্ট আৰু শ্ৰী হৰিৰ আশীৰ্বাদ ব্যক্তিজনৰ ওপৰত ৰৈ যায়। গতিকে দক্ষিণ দিশক যম আৰু পূৰ্বপুৰুষৰ দিশ বুলি গণ্য কৰা হয়। গতিকে এই দিশত সন্ধিয়া আৰতি কৰি পূৰ্বপুৰুষ সন্তুষ্ট হয় আৰু ব্যক্তিজনে অকাল মৃত্যুৰ পৰাও সকাহ পাব পাৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment