আপুনি নিশ্চয় নাজানে MBBSৰ সম্পূৰ্ণ ৰূপ, জানক কেনেকৈ এডমিচন পাব পাৰি MBBSত

Know the full form of MBBS: প্ৰতিটো শিশুৱে শৈশৱতে ডাক্তৰ হোৱাৰ সপোন দেখে। কিন্তু ডাঙৰ হৈ অহাৰ লগে লগে এই সপোনটো পিছ পৰি ৰৈ যায়। আচলতে ইয়াৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰণটো হ’ল চিকিৎসা অধ্যয়ন কঠিন। ডাক্তৰ হ’বলৈ হ’লে এম বি বি এছ পঢ়িব লাগে। আন ক্ষেত্ৰৰ তুলনাত চিকিৎসা ক্ষেত্ৰখন যথেষ্ট প্ৰত্যাহ্বানজনক।

বাকী পাঠ্যক্ৰমটো পাহৰি যাওক, এই অসুবিধাটো MBBS নামটোৰ পৰাই আৰম্ভ হয়। হয়, এতিয়ালৈকে মানুহে এমবিবিএছৰ সম্পূৰ্ণ ৰূপটো মেডিচিনত স্নাতক আৰু অস্ত্ৰোপচাৰত স্নাতক (Bachelor Of Medicine And Bachelor Of Surgery) হিচাপে জানিছিল, কিন্তু আপুনি জানি আচৰিত হ’ব যে বাস্তৱত এইটো এমবিবিএছৰ সম্পূৰ্ণ ৰূপ নহয়।!!

MBBS ৰ সম্পূৰ্ণ ৰূপ কি? (what is the full form of mbbs)

MBBS শব্দটোৰ উৎপত্তি লেটিন ভাষাৰ পৰা হৈছে। যাৰ অৰ্থ হ’ল মেডিচিনে বেকল’ৰিয়াছ, বেকল’ৰিয়াছ চিৰুজিয়া(Medicinae Baccalaureus, Baccalaureus Chirurgiae। এই সম্পূৰ্ণ ৰূপৰ এমবিবিএছ চিকিৎসাত পছন্দ কৰা হয়। চিকিৎসাৰ অৰ্থ হ’ল চিকিৎসা, বেক ল’ৰিয়াছৰ অৰ্থ হৈছে স্নাতক, আনহাতে চিৰুৰ্জিয়াৰ অৰ্থ হ’ল অস্ত্ৰোপচাৰ।!! ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

MBBS ত কেনেকৈ এডমিচন পাব

MBBS পাঠ্যক্ৰমত নামভৰ্তি ল’বলৈ প্ৰথমে পৰীক্ষাৰ্থীয়ে দ্বাদশত পদাৰ্থ বিজ্ঞান, ৰসায়ন বিজ্ঞান আৰু জীৱবিজ্ঞানৰ বিষয় বাছি ল’ব লাগিব। দ্বাদশ পৰীক্ষাত ৫০%তকৈ অধিক নম্বৰ পোৱাটো প্ৰয়োজনীয়। ইয়াৰ পিছত পৰীক্ষাৰ্থীসকলে NEET UG পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হ’ব লাগিব, NEET ক্লিয়াৰ কৰা পৰীক্ষাৰ্থীয়ে বিভিন্ন চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ত কাউন্সেলিং আৰু আসন আবণ্টনৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ মাজেৰে পাৰ হ’ব লাগিব। NEET ত ভাল ৰেংক পোৱাৰ পিছতহে MBBS ত এডমিচন পায়। ইয়াৰ তলত ৰেংক পালে BDS, BUMS ত নামভৰ্তি পায়।NEET ত ভাল ৰেংক পালেহে চৰকাৰী কলেজত নামভৰ্তি পায়। এই ডিগ্ৰী পাঁচৰ পৰা ৬ বছৰত সম্পূৰ্ণ হয়।!! ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment